Powietrzne kolektory słoneczne
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym powietrzne kolektory słoneczne.
Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym powietrzne kolektory słoneczne.
Pisałem już w 2006 r. na łamach tego bloga o ogrzewaniu słonecznym, czyli koncepcjach wykorzystania darmowej energii słonecznej do podniesienia temperatur w pomieszczeniach. Wspomniałem wtedy nieco na temat użycia kolektorów słonecznych do ogrzewania. Niektórzy próbują w tym celu zaprząc kolektory cieczowe (zwłaszcza próżniowo-rurowe), co nie jest łatwe i wymaga dużego przewymiarowania instalacji solarnej (a więc podnosi koszt inwestycji). Ja osobiście uważam, że w tym celu lepiej wykorzystać powietrzne kolektory słoneczne. Czytaj dalej artykuł „Powietrzne kolektory słoneczne”
Już kilka razy tu na blogu poruszałem temat powietrznych kolektorów słonecznych, czyli jednej z metod na słoneczne ogrzewanie domu. Moim zdaniem te urządzenia mają przed sobą sporą przyszłość, bo zimą są znacznie bardziej efektywne, niż kolektory cieczowe. Są też dość proste w budowie (wodne — nieco trudniejsze), można też dość łatwo zbudować kolektor cieczowo-powietrzny, który latem grzać będzie wodę użytkową a zimą — pomieszczenia.
W każdym razie tu na blogu jest już jeden artykuł o wykorzystaniu kolektorów powietrznych do ogrzewania domu, oraz drugi opisujący jak podłączyć kolektory powietrzne do pompy ciepła powietrze-woda i czy w ogóle to ma sens.
Dziś też pozostaniemy w zbliżonym temacie — a dokładniej odpowiem na pytania Czytelnika, który chciałby sensownie wykorzystać ciepło z takiego kolektora powietrznego. Czytaj dalej artykuł „Jak zagospodarować ciepłe powietrze z kolektora słonecznego?”
Nie tak dawno opublikowałem tu bogato ilustrowany artykuł o tym, w jaki sposób skutecznie można wykorzystać powietrzny kolektor słoneczny do ogrzewania pomieszczeń.
Kolektory powietrzne, w odróżnieniu od wodnych, służą właśnie do wytwarzania dużych ilości powietrza niespecjalnie ciepłego, ale wciąż cieplejszego, niż temperatura powietrza w pokoju. Dzięki temu są w stanie efektywnie pracować nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz, dogrzewając pomieszczenia w budynku. Niska temperatura powietrza w kolektorze to niskie straty ciepła z obudowy i wyższa sprawność, niż dla kolektorów wodnych. Czytaj dalej artykuł „Połączenie powietrznego kolektora słonecznego i pompy ciepła powietrze-woda”
Na ciekawe pytania w komentarzach staram się odpowiadać w formie osobnych artykułów, żeby na blogu był większy porządek. Z tego względu na poniższe pytania Czytelnika o pseudonimie juma (zostawione w komentarzu do wpisu dotyczącego obliczeń uzysku ciepła z powietrznego kolektora słonecznego) odpisuję tutaj.
Jeśli przyjąć warunki pośrednie tj. 1m2 daje 250W co ogrzeje ok.12-15 m2 co dla domu ok.200m2 daje kolektor 15m2 -gdzie go umieścić.
Do jakiej temperatury ogrzeje się powietrze w kolektorze i jak je przetransportować?
Trudno ocenić, do jakiej temperatury ogrzeje się powietrze w kolektorze słonecznym. bo to będzie zależeć od wielu czynników. Wydaje mi się jednak, że nie ma to większego znaczenia. Czytaj dalej artykuł „Jak w praktyce zastosować kolektor powietrzny do ogrzewania?”
Najnowsze komentarze