Wentylacja a uciążliwe zapachy

Rozmawiałem dziś przez telefon z inwestorem, który rozważa montaż w domu wentylacji mechanicznej. Rozmawialiśmy o tym, czy się opłaca, czy warto, czy korzystny jest montaż także wymiennika ciepła w centrali wentylacyjnej (rekuperatora) i gruntowego wymiennika ciepła.

Ale poruszyliśmy także temat uciążliwych zapachów z otoczenia — dymu z komina sąsiada palącego kiepskiej jakości węglem, zapachów z gospodarstwa rolnego i tak dalej.

Jak w tym aspekcie spisuje się wentylacja? Czy mieszkając w zadymionej okolicy warto zainwestować w wentylację mechaniczną?

Zacznę od mojej własnej, prywatnej opinii na temat wentylacji. Uważam, że w dziś budowanych domach powinno się montować jedynie wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie zapewnia działanie wentylacji przez cały rok, możliwość sterowania nią, a także odzyskiwanie części energii traconej z powietrzem wentylacyjnym. Dzięki temu uzyskuje się dużo większy komfort mieszkania w domu.

Wentylacja mechaniczna (nawiewno-wywiewna) jest też korzystna właśnie pod względem uciążliwych zapachów.

Po pierwsze, da się nią sterować. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, nie mamy możliwości ograniczenia napływu powietrza do domu. Przepływ wymuszany jest przez ciąg kominowy i przy szczelnym pozamykaniu wszystkich okien i drzwi powoduje powstanie ciągu zwrotnego w jednym lub kilku kanałach wentylacyjnych. Nie mamy więc możliwości bronić się przed dymem czy zapachami ograniczając wentylację.

Wentylacja mechaniczna pozwala na przykład wyłączyć lub ograniczyć intensywność wymiany powietrza na godzinę, gdy niekorzystny kierunek wiatru przynosi zapach nawozu znad pola, albo gdy sąsiad akurat rozpala ogień w kotle i najmocniej dymi.

Po drugie, jest wyposażona w filtry. One oczywiście nie są w stanie pochłonąć wszystkich zapachów i substancji szkodliwych niesionych przez dym z kotła centralnego ogrzewania, to jednak zmniejszają ich uciążliwość. Filtry chroniące wentylatory i wymiennik zatrzymują ogromną część aerozoli zawartych w powietrzu. Nie mają jednak skuteczności takiej, jak np. filtropochłaniacze w maskach przeciwgazowych.

Podsumowując, jeśli mamy do czynienia z uciążliwymi zapachami, warto zainstalować w domu wentylację mechaniczną. Byle była to wentylacja nawiewna lub nawiewno-wywiewna (zrównoważona). Mechaniczna wentylacja wywiewna nie pomoże w ich unikaniu, bo nie bardzo pozwala na montaż filtrów zatrzymujących część zanieczyszczeń niesionych przez strumień nawiewanego powietrza.

Zobacz także

Opublikował 21.04.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting