Kotłownia

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotłownia.

Jak przerobić pomieszczenie kotłowni dla kotła na węgiel?

Kilka dni temu odpisywałem na pytanie Czytelniczki odnośnie wentylacji i ogrzewania pomieszczenia kotłowni i garażu. Dostałem później pytanie uzupełniające:

Dodam jeszcze do tego zapytanie o ewentualną możliwość przekształcenia w późniejszym czasie kotłowni gazowej (pomieszczenia technicznego, w którym będzie zamontowany kocioł gazowy, zbiornik na c.w.u. oraz dodatkowo przeznaczonego na suszarnię) na kotłownię na paliwo stałe i związane z tym: konieczność dobudowania komina zewnętrznego do odprowadzania spalin oraz dobudowania komina wentylacji grawitacyjnej i zamknięcia obiegu wentylacji mechanicznej dla tego pomieszczenia.

Dziś zatem zastanowimy się nad tym, co zrobić, gdy w pomieszczeniu, w którym wcześniej był tylko kocioł gazowy, chcemy zamontować kocioł węglowy. Czytaj dalej artykuł „Jak przerobić pomieszczenie kotłowni dla kotła na węgiel?”

Opublikował 07.05.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?

Kiedy w domu montuje się wentylację mechaniczną i ogrzewanie podłogowe, czasem pojawia się pomysł, by zamontować je tylko dla pomieszczeń mieszkalnych.

Pytanie tylko, czy ma to sens. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu na przykładzie pytania przesłanego ostatnio przez Czytelniczkę.

W przyszłym roku rozpoczynam budowę niepodpiwniczonego domu jednorodzinnego parterowego z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej około 100 mkw. Chciałabym zwrócić się do Pana z prośbą o opinię w sprawie instalacji c.o. i c.w.u. Planuję ogrzewanie domu gazem ziemnym – gazowy kocioł kondensacyjny – z zastosowaniem ogrzewania podłogowego wodnego w całym domu (oprócz garażu i kotłowni). Do tego zbiornik na c.w.u. oraz wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperator). Bardzo zależy mi na uzyskaniu jak najlepszych efektów ogrzewania jak również na tym, aby było ono ekonomiczne.

Obecnie poszukuję dobrego rozwiązania dot. ogrzewania oraz wentylacji garażu i kotłowni. Nie wydaje mi się, aby specjalne rozdzielanie instalacji grzewczej na ogrzewanie podłogowe i grzejniki po to, aby dzięki grzejnikom dogrzać garaż, w którym rzadko ktokolwiek będzie przebywał, było dobrym rozwiązaniem. Zastanawiam się nad ogrzewaniem nadmuchowym, ale nie wiem, czy nie istnieje jakaś bardziej ekonomiczna metoda? Dodatkowo, jeśli w całym domu (za wyjątkiem garażu i kotłowni) będzie wentylacja mechaniczna, to czy konieczna jest budowa komina wentylacji grawitacyjnej dla tych dwóch pomieszczeń? W związku z tym, że gazowy kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania o mocy do 21 W nie wymaga komina spalinowego (może odprowadzać spaliny przez ścianę) i z uwagi na wentylację mechaniczną w pomieszczeniach użytkowych, zastanawiałam się nad możliwością zupełnej rezygnacji z kominów, jednak nie wiem, czy rozwiązanie takie jest dopuszczalne?

Z góry bardzo Panu dziękuję za konstruktywną i fachową opinię.

Czytaj dalej artykuł „Jak ogrzać i wentylować garaż i kotłownię?”

5 komentarzy

Opublikował 02.05.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,