Podłączenie okapu do wentylacji mechanicznej

Kilka dni temu Czytelnik (który zresztą podpisał się jako fan) zadał następujące pytanie:

Czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją może zaciągać powietrze z okapu kuchennego?

Spieszę odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu, na wypadek, gdyby ktoś jeszcze szukał informacji na ten temat.

Prosta i krótka odpowiedź brzmi: może, ale nie powinien. Choć wydaje się, że korzystne byłoby przepuszczenie tych dużych ilości ciepłego i wilgotnego powietrza z kuchni przez wentylacyjny wymiennik ciepła (rekuperator), to w praktyce nie ma to większego sensu.

Oczywiście technicznie możliwe jest zbudowanie instalacji wentylacyjnej tak, żeby strumień powietrza z okapu przepuścić przez centralę wentylacyjną. Problem jednak polega na tym, że w czasie normalnego funkcjonowania wentylacji w domu, ilość powietrza wyciąganego z kuchni jest rzędu kilkudziesięciu metrów sześciennych na godzinę, a wydajność okapu kuchennego jest rzędu kilkuset metrów sześciennych na godzinę.

Wychodzi więc na to, że po uruchomieniu okap usuwa z kuchni więcej powietrza, niż w typowym domu przepływa przez wszystkie pomieszczenia (gdy okap jest wyłączony).

To zaś oznacza potworny problem z doborem instalacji — czy dobierać centralę pod kątem wentylowania domu i włączenia okapu, czy pod kątem samej wentylacji domu? A może jakąś pośrednią?

Są też i mniejsze problemy: konieczność umieszczenia filtrów zabezpieczających wymiennik ciepła i wentylator przed zatłuszczeniem, a w sumie dobrze byłoby, żeby pierwszy odcinek przewodów między okapem a centralą można było w całości wymienić.

Ale okap marnuje ciepło!

Oczywiście, że tak! Okap może mieć wydajność, powiedzmy, 600 m³/h wymienionego powietrza. Dla dużej różnicy temperatur i wilgotności na uzupełnienie utraconego ciepła potrzeba sporych ilości energii.

No dobrze, ale jak często włączamy ten okap? I na jak długo?

Na krótko i dość rzadko, chyba, że w domu mamy zakład garmażeryjny i codziennie produkujemy i gotujemy w otwartym garnku kilkaset pierogów, smażąc do tego sporo cebuli. 😉

Rzeczywiście, okap marnuje ciepło i nie da się tego ukryć. Ale ta ilość energii, którą moglibyśmy ewentualnie odzyskać, jest zbyt mała, by to się opłacało.

To jak zainstalować okap w domu z wentylacją mechaniczną?

Możliwości są w zasadzie dwie. Zła i optymalna.

Zła — wyprowadzenie powietrza z okapu bezpośrednio przez ścianę, albo podłączenie go np. do nieużywanego kanału wentylacji grawitacyjnej. Tego rozwiązania powinniśmy unikać, bo okap będzie działać świetnie, ale bardzo mocno będzie zaburzać działanie wentylacji mechanicznej.

Optymalna — zastosować okap z pochłaniaczem i obiegiem zamkniętym. On usunie z powietrza tłuszcz i zapachy, a powietrze zwróci z powrotem do kuchni. Czyli nie będzie zaburzać bilansu powietrza w budynku.

Zobacz także

Opublikował 17.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting