Ogrzewanie na podczerwień

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie na podczerwień.

Czy nie zbankrutuję na elektrycznym ogrzewaniu mieszkania infrapanelami?

Do powyższego pytania sprowadzić można wiadomość, którą dostałem ostatnio od Czytelniczki. Ogrzewanie mieszkań prądem w Polsce jest jeszcze dość popularne i na rynku zawsze będą się pojawiać interesujące oferty sprzedaży tak ogrzewanych nieruchomości. I zawsze w takim przypadku osoba zainteresowana kupnem mieszkania, będzie się zastanawiać, czy warto.

Postaram się pomóc w znalezieniu odpowiedzi na to pytanie na łamach niniejszego wpisu, ale najpierw pozwolę sobie zacytować całość wiadomość od Czytelniczki.

Witam, mam na oku mieszkanie na poddaszu nie ukrywam, że szczególnie zachęca mnie cena przy takim metrażu.

Najbardziej zastanawia mnie ogrzewanie(infrapanele) i ciepła woda(bojler), boję że będę płaciła kosmiczne ceny za prąd, ale proszę mi powiedzieć czy mieszkając na poddaszu będę mogła zaoszczędzić (przez okres ok. 6mies. okres letni) na prądzie korzystając z darmowego ogrzewania słonecznego.

Pytając o to właściciela może mi wcisnąć głupoty bo wiadomo jemu zależy na sprzedaży mieszkania. Jestem młodą osobą nie znam się na tych ogrzewaniach, zużyciach prądu itd.

Będę tam mieszkała tylko z jedną osobą gdzie nie będzie nas w domu od 7-8 rano do 18-20 (zastanawiam się na taryfami)

Martwię że w okresie zimowym rachunki za prąd będą w granicach 500-1000zł. Ale zwracając uwagę na oszczędzenie przez okres letni nie włączając tych paneli…

Mam mętlik w głowie.

Czytaj dalej artykuł „Czy nie zbankrutuję na elektrycznym ogrzewaniu mieszkania infrapanelami?”

1 komentarz

Opublikował 03.08.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Infrapanele – czy rzeczywiście oszczędne?

Niecałe 2 tygodnie temu opublikowałem tu wpis z odpowiedzią na pytanie czytelniczki, jakie wybrać ogrzewanie elektryczne. Dziś w kolejce do moderacji pojawił się pierwszy komentarz, którego tematem były infrapanele, czyli jeden ze sposobów elektrycznego ogrzewania. Komentarz został przechwycony przez filtr antyspamowy.

Filtr nie zna się na ogrzewaniu, ale chyba całkiem słusznie stwierdził, że ten komentarz to spam i wcale niekoniecznie jest uczciwy i zgodny z prawdą. Mimo, że nie zdecydowałem się go opublikować na blogu pod tamtym artykułem, zacytuję go tutaj. Niżej w treści wpisu dowiecie się dlaczego.

Komentarz podpisany był imieniem Anka, choć wątpię, by rzeczywiście napisała go jakaś Ania… 😉 Czytaj dalej artykuł „Infrapanele – czy rzeczywiście oszczędne?”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

181 komentarzy

Opublikował 10.05.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Co wybrać: infrapanele, czy pompę ciepła?

Oto kolejne pytanie odnośnie infrapaneli (elektrycznych paneli grzewczych na podczerwień), jakie otrzymałem ostatnio.

A poniżej oczywiście moja odpowiedź.

Chciałabym się Pana poradzić w jednej kwestii, bo stał się Pan moim autorytetem w dziedzinie „tanie grzanie”.

Otóż czy zechciałaby Pan mi doradzić jaki system grzewczy powinniśmy wybrać w przypadku domu dwurodzinnego. Zastrzegam, że nie ma w pobliżu gazu, eko groszek też nie wchodzi w grę. Wydaje mi się, że alternatywą dla nas jest więc albo pompa ciepła albo infrapanele. Przynajmniej ja o innych systemach ogrzewania nie słyszałam.

Dom, który budujemy (stan obecny – surowy otwarty):

  • będą zamieszkiwać 4 osoby dorosłe i dwójka dzieci,
  • ma ok. 280 metrów,
  • ściany: H+H 24 cm, ocieplone wełną 25 cm,
  • dach: dachówka i tektapur 14 cm,
  • fundamenty ocieplone styropianem,
  • okna dachowe velux, okna pozostałe oknoplast (oczywiście wszystkie energooszczędne),
  • planujemy w nim także rekuperację.

Nie wiem czy to wystarczające dane…

My chyba skłaniamy się raczej ku gruntownej pompie ciepła (glikol). Choć mamy znajomych, którzy bardzo zachwalają infrapanele.

Jeśli pompa ciepła, to jaka powietrzna czy gruntowa, czy lepiej wymiennik poziomy czy pionowy? Działkę mamy dużą i zupełnie niezagospodarowaną więc nie ma żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o miejsce. Czytałam, że pionowe wymienniki się zapychają, z kolei poziome podobno są mniej efektywne w zimie.

Będę wdzięczna za podpowiedź. Każda rada na wagę złota 😉

Jeśli miałbym odpowiedzieć jednym zdaniem, powiedziałbym: pompa ciepła. I tego będę się trzymać. Czytaj dalej artykuł „Co wybrać: infrapanele, czy pompę ciepła?”

5 komentarzy

Opublikował 28.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak moc infrapaneli wpływa na ich zużycie prądu?

Ci, którzy ten serwis śledzą od dłuższego czasu, na pewno już zauważyli, że nie przepadam za infrapanelami. Nie jestem w stanie przełknąć marketingowego bełkotu serwowanego przez sprzedawców takich urządzeń. Nie są one jakoś szczególnie oszczędne, dają tylko nieznacznie mniejsze rachunki, niż grzejniki elektryczne. Ale mimo to od czasu do czasu ktoś próbuje swoich potencjalnych klientów przekonać, że jest inaczej.

Weźmy taki oto komentarz, pozostawiony pod moim wpisem krytykującym infrapanele przez Mamę Czterolatka:

Mieszkam w nieocieplonej kamienicy. W jednym z pokoi (30m) mamy 3 panele na podczerwień. Normalnie płacimy za prąd 200 zl miesięcznie a w miesiacach zimowych 800 zł. I gdyby było jeszcze za co…. ale szału nie ma. Wracamy z pracy o 16 w domu jest 15 stopni włączamy ogrzewanie do godziny około 23 i nagrzewa się do 17/18 stopni. Dla mnie to tragedia!!!!!!!!!!!!!!

I drugi, który wpadł do filtra antyspamowego na blogu. Brzmi on tak:

Ktoś pani źle dobrał panele i dlatego ma pani takie zużycie prądu.Pewnie mają za małą moc i non stop działają..Przy takiej powierzchni powinna mieć pani min 2kw mocy o ile jest jakieś ocieplenie budynku.W budynkach nieocieplonych nie ma sensu montować paneli podczerwieni: no chyba że jest gruby mur min 45cm.
Ja jestem zadowolony z paneli.

Czytaj dalej artykuł „Jak moc infrapaneli wpływa na ich zużycie prądu?”

4 komentarze

Opublikował 16.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Infrapanele do dogrzania mieszkania

Kiedy poniższy ten komentarz pozostawionych przez Czytelniczkę pod artykułem o wątpliwych oszczędnościach ze stosowania infrapaneli, uznałem, że muszę odpowiedzieć na łamach osobnego wpisu.

Czy panele mają sens aby dogrzać mieszkanie? Mam taką sytuację, że mieszkam w bloku z centralnym ogrzewaniem, jednak z uwagi na fakt, że inni mieszkańcy bloku nie odkręcają kaloryferów bo mają podzielniki ciepła (głównie emeryci, którzy twierdzą że 17stopni to jest odpowiednia temperatura), miałam koszty ogrzania mieszania 5600zł, bo ja akurat odkręciłam kaloryfer! Ogólnie wszyscy boją się je ruszać. Szukam sposobu na dogrzanie dwóch pokoi, aby też nie odkręcać kaloryferów i mieć 20stopni w dzień.

Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po przeczytaniu komentarza, to absurdalne wyniki stosowania podzielników kosztów ciepła. No ale to akurat nie dziwi, zawsze uważałem, że ta metoda nie jest jakoś szczególnie dokładna. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że tu nieopomiarowane są grzejniki w łazienkach. Pani Aniu, czy mam rację? 😉 Czytaj dalej artykuł „Infrapanele do dogrzania mieszkania”

4 komentarze

Opublikował 21.01.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania

Pod artykułem o infrapanelach Czytelnik mieszkający w bloku zapytał, czy takie urządzenia są dobrą metodą na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania.

Mieszkam w mieszkaniu o powierzchni 47 m² w bloku z wielkiej płyty.
Koszt ogrzewania z kotłowni osiedlowej wynosi 450 zł miesięcznie, przez 12 miesięcy.
Jedna strona bloku jest ocieplona.
Moje pytanie brzmi: czy opłaca się ogrzewanie panelami na podczerwień i jakie przybliżone koszty miesięczne mnie czekają?

Wróżenie z fusów czy tak szczątkowych informacji jest trudne, ale odpisałem, że Czytelnik powinien się spodziewać 2-3-krotnie wyższych kosztów ogrzewania mieszkania. Najpierw wyjaśnię, dlaczego tyle mi wyszło. A później podam kilka sposobów na zmniejszenie rachunków za ciepło w mieszkanie. Czytaj dalej artykuł „Jak obniżyć koszty ogrzewania mieszkania”

4 komentarze

Opublikował 29.04.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,