Wentylacja hybrydowa

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym wentylacja hybrydowa.

Jak poprawić działanie wentylacji w bloku z wielkiej płyty?

Z wentylacją są w polskich domach i mieszkaniach same problemy. Chcielibyśmy, by działała sprawnie, a jednocześnie zależy nam na tym, by nie uciekało przez nią zbyt dużo ciepła. Czasem trudno jest to pogodzić.

W dzisiejszym wpisie odpowiem na pytanie Czytelnika, który ma problem z wentylacją w bloku z wielkiej płyty.

Mieszkam w „wielkiej płycie” i wentylacja grawitacyjna praktycznie nie działa, w związku z czym mam pytania.

Od „fachowców” słyszę podpowiedzi, aby zamontować w łazience i ubikacji wentylator. Pomijając niezgodność z przepisami, jak wg Pańskiej wiedzy działanie wentylatora faktycznie wpływałoby na wentylację grawitacyjną?

W odpowiedzi na jedno z pytań pisze Pan, aby sprawdzić, czy przewód jest podpięty do przykanalika czy bezpośrednio do przewodu zbiorczego. Czym w instalacji wentylacji jest przykanalik? Czy mowa o przewodzie indywidualnym?

Oryginalnie pytanie pojawiło się pod tym wpisem o zasadach działania wentylacji grawitacyjnej, ale uznałem, że lepiej będzie omówić te zagadnienia w formie osobnego materiału. Czytaj dalej artykuł „Jak poprawić działanie wentylacji w bloku z wielkiej płyty?”

5 komentarzy

Opublikował 13.09.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jak poprawić działanie wentylacji hybrydowej?

Gdy idzie zima i temperatura powietrza na zewnątrz spada, staramy się ograniczyć straty ciepła z budynku. I słusznie. Niestety, część tych strat jest po prostu nie do uniknięcia, czego dowodem w pewnym sensie jest dzisiejsze pytanie od Czytelniczki.

Kupiliśmy mieszkanie nowe, na 4p ostatnim, nad nami jest juz tylko dach.
Do wentylacji w łazience i kuchni mamy po dwa włączniki. (podobno dwa bieguny)
Nowe budownictwo wiec jest standardowo wentylacja grawitacyjna. Podobno wiatraczek jest w kanale gdzieś na górze (a nie bezpośrednio u nas w łazience)
Nie wiemy jak sobie poradzić z utratą ciepła ;/
I dodatkowo w łazience zimno wzmaga gres na podłodze.

Gdy oba włączniki/oba bieguny w łazience sa wyłączone to do środka wpada zimne powietrze, gdy jest włączony 1 bieg, mamy wrażenie ze powietrze stoi, ale mimo wszystko jest zimniej po stronie łazienki tam
gdzie jest kratka, na 2biegu juz hula i wylatuje powietrze na zewnątrz wyciągając całe ciepło ;/
Podobno – skoro włącznik biegów są w naszym mieszkaniu więc my płacimy za prąd którym uruchamiamy biegi.

mieszkanie jest w prostokącie, na jednym końcu jest łazienka, drzwi wejsciowe aneks kuchenny, po drugie stronie salon i sypialnia.

większość odpowiedzi w internecie do podobnych problemów brzmią tak samo.
„W przypadku szczelnych mieszkań, wpuszczać powietrze oknami lub nawiewnikami.”
Posiadamy nawiewniki w oknach (mamy jedno okno w sypialni, i tylko podwójne drzwi balkonowe w salonie)
Gdy włączymy nawiewniki nawet tylko na lekkie otwarcie (mamy dwa tryby) do mieszkania wpada zimno, grzejniki pracują cały czas bo przecież termostat wyczuwa wpadające zimno i chce wyrównać temperaturę,
przez co mam wrażenie ze wpadające powietrze nie dociera do łazienki, przez co wentylator w łazience wdmuchuje zimne do środka.

W łazience jest kaloryfer wydajny na taki metraż a mimo to jest zimno w niej.

Czy jest Pan w stanie jakieś wskazówki podpowiedzieć?

Czytaj dalej artykuł „Jak poprawić działanie wentylacji hybrydowej?”

Opublikował 08.12.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Wentylacja hybrydowa

Pisałem tu zarówno o wentylacji grawitacyjnej (naturalnej), która w Polsce przez ostatnie lata była najpopularniejsza (zresztą wciąż jest…), jak i o wentylacji mechanicznej, która umożliwia odzysk ciepła. Dziś napiszę o rozwiązaniu łączącym (niektóre) zalety wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, jakim jest tzw. wentylacja hybrydowa.

Choć blog ten traktuje przede wszystkim o tanim ogrzewaniu domów, to jednak zagadnieniom wentylacji poświęciłem tu sporo miejsca. Głównie dlatego, że wentylacja odpowiada za dużą część strat ciepła w typowym polskim domu jednorodzinnym. Dodatkowo, wentylacja odpowiada za komfort w domu niemal na równi z ogrzewaniem, bo co z tego, że zimą w domu jest ciepło, jeśli woda skrapla się na ścianach budynku i porasta je grzyb? Czytaj dalej artykuł „Wentylacja hybrydowa”

Opublikował 03.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,