Ogrzewanie akumulacyjne

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie akumulacyjne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe CALEO

Inspiracją do napisania dzisiejszego artykułu było pytanie Czytelnika umieszczone w komentarzu pod tekstem o infrapanelach, czyli elektrycznych panelach grzewczych na podczerwień:

A co z systemem ogrzewania podlogowego CALEO czy jest to oplacalne i wydajne ogrzewanie do domu 120m2 zapotrzebowanie na energie 25kW na m2 rocznie

Przyjrzałem się stronie firmy i pozwolę sobie kilka słów na temat oferowanego przez nią elektrycznego ogrzewania podłogowego napisać. Czytaj dalej artykuł „Elektryczne ogrzewanie podłogowe CALEO”

4 komentarze

Opublikował 14.02.2016 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Czy piece akumulacyjne są tanie w eksploatacji?

W dzisiejszym wpisie chciałbym odpowiedzieć na dość zaskakujący dla mnie komentarz, który dostałem ostatnio. Jego tematem były piece akumulacyjne, a ściślej — czy są one tanie w eksploatacji.

Oto wiadomość, która pojawiła się pod tekstem o ogrzewaniu podczerwienią (infrapanelach):

Przyznam szczerze, że nie doczytałam artykułu do końca, bo już przy zdaniu, w którym wspomniano, że piece akumulacyjne są jednym z tańszych metod ogrzewania, doszłam do wniosku, że reszta będzie tak samo kłamstwem, jak to stwierdzenie. Posiadam w mieszkaniu piece akumulacyjne. Konkretnie o łącznej mocy 4 kW przy 33 m2. Przy -10 stopniach piec mamy włączony na full, żeby uzyskać temperaturę ok. 19 stopni. I Jeśli rachunek za prąd w wysokości 450 zł za miesiąc (oczywiście mamy również taryfę nocną), to jest tanio, to gratuluję zarobków. Proszę nie wypisywać takich bzdur.

Treść komentarza świadczy o tym, że Czytelniczka nie dość, że nie doczytała artykułu do końca, to nie czytała go dokładnie. Nic więc dziwnego, że przeoczyła następujący fragment: Czytaj dalej artykuł „Czy piece akumulacyjne są tanie w eksploatacji?”

2 komentarze

Opublikował 22.12.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ciepło sieciowe, czy piece akumulacyjne – co jest tańsze?

W dzisiejszym artykule odpowiemy na dość obszerne pytanie Czytelnika, sprowadzające się w zasadzie do porównania kosztów ogrzewania ciepłem z miejskiej sieci ciepłowniczej z kosztami elektrycznego ogrzewania z użyciem pieców akumulacyjnych.

Pytanie dotarło do mnie pod postacią poniższej wiadomości, którą publikuję z niezbędnymi dla przejrzystości skrótami.

Czytałem wiele Pana opinii w internecie na temat kosztów ogrzewania i proszę o pomoc w wyborze ogrzewania domem. Jestem właścicielem małego domku, który wynajmuję lokatorom. (…) Domek ma nowe energooszczędne okna plastikowe, drzwi oraz jest ocieplony styropianem 10 cm. W domku jest prąd, nie ma instalacji gazowej. Kupiłem 2 piece akumulacyjne Stiebel Eltron 3kw. Jeden piecyk na 1 pietro. Woda jest ogrzewana poprzez bojlery elektryczne.

W moim mieście budowana jest nowa Sieć Ciepłownicza i mam możliwość podłączenia się do tej Sieci Ciepłowniczej od przyszłego sezonu grzewczego. Zastanawiam się czy nie zmienić ogrzewania oraz C.W.U. na sieciowe z miejskiej Sieci Ciepłowniczej. Koszt podłączenia się z mojej strony wynosił by tylko 4.000 PLN brutto. Reszte kosztów podłączenia pokrywa Sieć Ciepłownicza (częściowo jest dofinansowanie ze środków z UE).

Taryfa dla Sieci Ciepłowniczej:

 • Rata miesięczna ceny za zamówioną moc cieplną – 8 350,17 zł/MW/m-c
 • Cena ciepła opłata zmienna – 18,63 zł/GJ
 • Stawki opłat za usługi przesyłowe :
  • opłata stała 3 389,86 zł/MW/m-c
  • opłata zmienna 10,21 zł/GJ

* ceny Netto

Zastanawiam się czy ogrzewanie z Sieci Ciepłowniczej wg tej taryfy nie byłoby tańszym rozwiązaniem niż ogrzewanie piecami akumulacyjnymi (mógłbym je sprzedać po obecnym sezonie grzewczym).

Cena za prąd (1kWh) przedstawia się następująco:

G12 (dzienna)

 • 0,31 stawka zmienna prądu
 • 0,18 składnik zmienny stawki sieciowej
 • 0,01 opłaty stałe (około)
 • 0,62 RAZEM BRUTTO

G12 (nocna)

 • 0,16 stawka zmienna prądu
 • 0,03 składnik zmienny stawki sieciowej
 • 0,02 opłaty stałe (około)
  0,26 RAZEM BRUTTO

około 70 % zużycia w okresie grzewczym przypada na nocną cenę,

Co Pan sądzi byłoby lepszym rozwiązaniem ? Zostać przy piecach akumulacyjnych czy sprzedać je po obecnym sezonie grzewczym i pieniądze ze sprzedaży zainwestować w przyłącze do miejskiej Sieci Ciepłowniczej ?

Czytaj dalej artykuł „Ciepło sieciowe, czy piece akumulacyjne – co jest tańsze?”

Opublikował 06.12.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Sterowanie pieców akumulacyjnych

Wpis gościnny

Wszyscy mniej więcej wiedzą czym są piece akumulacyjne, a większość słusznie kojarzy je z dwutaryfowym systemem rozliczeń za zużytą energie elektryczną. Mniej osób orientuje się w kwestii podstawowego podziału pieców na te ze statycznym oraz dynamicznym rozładowaniem. Aby przybliżyć sposoby sterowania, najpierw kilka słów na temat podziału pieców pod względem rozładowania.

Piece statyczne nie posiadają dmuchawy pozwalającej w razie obniżenia temperatury w pomieszczeniu, dostarczyć porcję gorącego powietrza i szybko uzupełnić deficyt. Po naładowaniu (a nawet już w trakcie), oddają ciepło przez obudowę. Im piec mocniej nagrzany (naładowany), tym więcej ciepła oddaje. Tym samym rano – po zakończeniu ładowania w drugiej taryfie pomieszczenie może być przegrzewane, a pod wieczór kiedy piec stygnie, temperatura w pomieszczeniu może już być za niska. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pieców akumulacyjnych”

Opublikował 07.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Usunięty artykuł: Fundament grzewczy Legalett – czy warto?

Opublikowany pod tym adresem we wrześniu 2010 r. artykuł na temat fundamentu grzewczego Legalett został usunięty.

Opublikował 06.09.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w praktyce

W dzisiejszym wpisie odpowiedź na pytanie jednego z czytelników. Jeśli i Ty masz do mnie jakieś pytanie, wal śmiało, korzystając z danych kontaktowych. Odpowiem jeśli tylko czas (i moja wiedza) na to pozwoli.

Czytelnik zadał mi sporo pytań na temat ogrzewania elektrycznego, a dokładniej tzw. pieców akumulacyjnych. To najtańszy sposób na ogrzanie domu prądem, często wart uwagi w sytuacjach, gdy inne źródła ciepła nie są dostępne. A także wtedy, gdy dom do ogrzewania wymaga stosunkowo mało ciepła (np. w przypadku budownictwa niskoenergetycznego i domów pasywnych).

Mam pewien problem związany z ogrzewaniem mieszkania. Jestem w trakcie zakupu domu, a raczej jego górnej kondygnacji – pierwszego piętra domu. Parter zamieszkuje inna rodzina. W związku z tym, że ogrzewanie mieszkania chcę mieć osobne i niezależne od ludzi mieszkających na parterze, liczba rozwiązań jest dość niewielka. Ogrzewanie węglem lub drewnem raczej odpada, ponieważ ciężko będzie poprowadzić taką instalację z piwnicy na pierwsze piętro, która nie będzie przechodzić przez mieszkanie sąsiadów z dołu. Co prawda można by to poprowadzić przez klatkę schodową, ale to już chyba była by ostateczność, dlatego też myślę o ogrzewaniu akumulacyjnym.

Czytałem Pana artykuł na ten temat i mam kilka pytań. Mógł by mi Pan przybliżyć jak taka instalacja wygląda? Rozumiem, że jest piec, ale co oprócz tego, czy są normalne grzejniki, jak w sieci CO ? I co to oznacza, że każde ogrzewane pomieszczenie wymaga zakupu i instalacji osobnego urządzenia ? Ja w tym domu będę miał pięć pomieszczeń do ogrzania (3 pokoje, kuchnia i łazienka, z tym, że łazienka jest bardzo mała, więc nie wiem czy tu nie będzie z tym problem). Może orientuje się Pan również jakie koszty miesięczne wiązały by się z ogrzaniem takiego mieszkania (dom jest ocieplony), bo co do kosztów samego pieca już się dowiadywałem? Chciałbym również wiedzieć czy będą mi potrzebne jakieś dodatkowe urządzenia elektryczne w tym mieszkaniu, będę zaczynał remont mieszkania od wymiany elektryki więc było by mi to przydatne.

Na koniec, może jednak widzi Pan jakieś inne rozwiązanie problemu ogrzewania w tym mieszkaniu, w takim razie jestem otwarty na wszelkie sugestie.

Odpowiedź zacznę od skierowania Pańskiej uwagi na opublikowany tu niedawno artykuł porównujący koszty ciepła (ogrzewania) Czytaj dalej artykuł „Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w praktyce”

Opublikował 25.01.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,