Fundament grzewczy Legalett – czy warto?

W dzisiejszym wpisie ponownie odpowiadam na pytania czytelników przesłane e-mailem. Oto wiadomość, którą otrzymałem.

Mamy zamiar wybudować mały parterowy dom (90-metrowy) w systemie szkieletowym. Na działce nie ma gazu, a ze względu na małą powierzchnię domu zrezygnowaliśmy z dużej kotłowni, a więc i z ogrzewania eko-groszkiem, węglem itp. Zdecydowaliśmy więc, że ogrzewanie będzie zasilał prąd. Zastanawiamy się jednak nad fundamentem, ponieważ dużo czytaliśmy na temat płyty fundamentowo- grzewczej Legalett, która podobno przynosi wielkie oszczędności w ogrzewaniu. Płytę też można również połączyć z kominkiem. Jest jednak o ok 30.000zł droższa od zwykłego fundamentu. Jest to niezbyt jeszcze znana technologia, dlatego nie wiemy czy warto ten wariant rozpatrywać, bo nie ma nigdzie danych o kosztach ogrzewania. Będziemy bardzo wdzięczni za poradę, być może podpowie nam Pan jeszcze coś innego.

Jest to dla mnie bardzo ciekawe zagadnienie, bo sam chcę zbudować dom szkieletowy (tylko nieco większy). Uważam, że technologia ta, dzięki umieszczeniu warstwy ocieplenia wewnątrz ściany, pozwala bardzo łatwo zrobić dom tani w utrzymaniu, zużywający mało ciepła do ogrzewania. Można w nim bardzo łatwo zbudować ściany o parametrach domu pasywnego, zatem rozsądne jest porządne ocieplenie ścian i zastosowanie ogrzewania elektrycznego.

Odpowiadając na Państwa pytanie w dużym skrócie powiem tak:

 • fundament płytowy — popieram,
 • fundament grzewczy Legalett — odradzam!

Zanim odpowiem w szczegółach, kilka słów na marginesie. Chciałbym aby wszyscy czytelnicy byli świadomi tego, że nie zarabiam na sprzedawaniu czy promowaniu jakiegoś systemu grzewczego. Z tego powodu nie jest w moim interesie wprowadzanie kogoś w błąd. Informacje, które tu prezentuję, są zgodne z moją najlepszą wiedzą. Muszę jednak zaznaczyć, że z fundamentami grzewczymi nie miałem absolutnie żadnego doświadczenia!

Osobiście uważam, że warto mieć fundament płytowy. W moim domu piwnicy nie planuję, więc będzie możliwość wykonania takiego fundamentu. I tak zapewne zrobię. Fundament płytowy ze względu na sposób wykonania, tj. układanie go na warstwie materiału izolacyjnego (polistyren ekstrudowany, czyli styrodur, ewentualnie styropian, co jest gorszym rozwiązaniem), bardzo ogranicza straty ciepła z budynku.

legalett again

Tak wygląda serce systemu fundamentu grzewczego Legalett. Na zdjęciu widzimy izolację, elementy zbrojeniowe, przewody rozprowadzające powietrze oraz centralę. Czy ten system jest wart pieniędzy, który trzeba za niego dopłacić? Nie sądzę…
Foto: Kathyscove

Dlaczego odradzam Legalett?

Legalett moim zdaniem to świetny sposób na sprzedanie za mnóstwo pieniędzy czegoś, co tak naprawdę nie jest niczym wyjątkowym. Ten produkt jest tylko wyjątkowo dobrze reklamowany, jednakże w ślad za reklamą nie idą żadne realne korzyści dla użytkowników. Już tłumaczę dlaczego.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe to fajna rzecz, którą warto zastosować w domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło. Pozwala korzystać z ciepła w taniej strefie taryfowej. Dzięki odpowiedniej grubości warstwy betonu, potrafi on akumulować dużo ciepła. Dzięki temu elektryczne źródło ciepła może być włączane tylko w nocnej strefie taryfowej a ciepło w domu będzie przez cały dzień.

Fundament grzewczy Legalett też to potrafi. I pewnie robi to wszystko całkiem nieźle. Ale niestety jest astronomicznie drogi.

Nie wiem, czy podana przez Państwa różnica 30 000 PLN dotyczy zwykłego fundamentu grzewczego w porównaniu do Legalettu. Jestem jednak skłonny założyć, że tak. A więc za 30 000 PLN dostajecie Państwo rurki PCV ułożone w warstwie betonu, którymi krąży powietrze. Owszem, można to podpiąć do kominka, za dodatkowe pieniądze. Obstawiam, że podobnie wyjdzie kominek z dystrybucją gorącego powietrza. Za to elektryczne ogrzewanie podłogowe można zrobić znacznie, znacznie taniej!

Najtaniej zrobić elektryczną podłogówkę z mat lub przewodów grzejnych. Zatapia się takie maty w warstwie betonu i podłącza do instalacji elektrycznej. Gdy chcemy mieć ciepło, włączamy prąd. I tyle. Koszt tych mat dla całego Państwa domu nie powinien przekroczyć 8 000 PLN. Niech cała instalacja (razem ze sterownikami i instalacją elektryczną) kosztuje łącznie 15 000 PLN. Tym sposobem macie Państwo ten sam efekt, czyli elektryczne ogrzewanie podłogowe, za połowę tej ceny, co w Legalettcie.

Sam fakt, że nigdzie nie ma kosztów ogrzewania tym źródłem domu jest troszkę podejrzany. Na pewno nie będzie tanio, bo energia elektryczna to najdroższe źródło energii do ogrzewania domu. Z mojego opracowania cen i taryf ciepła i energii wynika, że cena 1 kWh ciepła prodkowanego z energii elektrycznej w nocnej strefie taryfowej jest rzędu 0,25 PLN. Jeśli więc Państwa dom będzie zużywać powiedzmy 80 kWh/m2 ciepła rocznie, za ogrzewanie zapłacilibyście Państwo ok. 1 800 PLN rocznie. Rezygnacja z Legalettu da Państwu darmowe ogrzewanie przez 8 lat. Bo przy Legalettcie też będziecie Państwo tyle płacić za ogrzewanie.

W sytuacji, w której chcecie Państwo zrezygnować z kotłowni na paliwo stałe a gazu ziemnego w okolicy nie ma, energia elektryczna wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Mimo całej mojej sympatii, jaką darzę pompy ciepła, uważam, że jednak lepiej mieć zwykłe ogrzewanie elektryczne. Zachęcam jednak do zainwestowania w kominek z dystrybucją gorącego powietrza, bo będzie to świetne źródło ciepła na wypadek awarii prądu. A takie w Polsce mogą zimą trwać nawet dwa tygodnie, co widzieliśmy tej zimy…

Proszę tylko porządnie ocieplić dom, wtedy ogrzewanie elektryczne nie będzie dla Państwa kieszeni obciążeniem…

Gdybyście jednak chcieli Państwo mimo wszystko kupić ten fundament grzewczy Legalett, proszę zajrzeć do tego wątku na świetnym forum budowlanym i przeczytać go od deski do deski. To powinno Państwu uświadomić, że nie tylko ja jestem przeciwnikiem marnowania pieniędzy na to urządzenie. 😉

Opublikował 06.09.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

32 komentarze do artykułu “Fundament grzewczy Legalett – czy warto?”

 1. Niestety autor tego artykułu nie bardzo wie o czym pisze i lepiej nie brać do serca jego uwag. Co do Legalettu to nie chcę do niego nikogo przekonywać, ale system mat grzewczych jest kompletnie bez sensu. Rury z ciepłym powietrzem są dlatego, że wtedy niem ma żadnej możliwości awarii, a przy matach trzebaby zrywać podłogę i kuć fundamenty (a takie rzeczy się przepalają). Co do awryjnego ogrzewania kominkiem z dystrybucją ciepłego powietrza, oczywiście jak najbardziej pożądane tanie ogrzewanie, ale nie jako awaryjne jak nie ma prądu, wtedy też nie będzie działał wentylator w dystrybucji powietrza i ogrzewanie nie będzie działało.

 2. @Marek: a kto mówi od razu o montowaniu elektrycznych mat grzewczych? Jest cała masa innych możliwości, a do rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka wcale nie potrzeba prądu — wystarczy dobrze rozplanowany układ grawitacyjny. I też nie ma możliwości awarii.

  W dalszym ciągu nie wiem, jaka jest wartość dodana z wydania tych 30 000 akurat na Legalett. Chętnie się dowiem.

 3. Płaci sie za jakość wykonania i późniejsz, ewentualny serwis. Za możliwość szybkiej zmiany rodzaju zasilania – np wymiana agregatów elektrycznych na wymienniki wodne zasilane z pieca gazowego. Za brak możliwości wystapienia poważnej awarii – może się zepsuć tylko agregat który można wymienic w 20 minut bez kucia, zrywania podłóg itd. Wszystko można zrobić „taniej” a później się okazuje że wcale tak tanio nie jest np. załóżmy że kabel grzewczy się przepali i żeby znależć miejsce awari musi zrywać podłogi i kuć w płycie – ile cie coś takiego moze kosztować ?

 4. a ja mam Legalett i sobie chwalę 🙂
  i grzejników mi nikt nie ukradnie , no chyba ,że dźwignie całą płytę 🙂

 5. Nie znam się na tej technologii ale jestem na nią skazana. Mąż zafundował nam legalett i dopiero zaczynamy okres grzewczy. A ja już mam go po dziurki w nosie. Producent zapewniał nas, że urządzenie jest ciche i nie będzie słyszalne. Tymczasem pracujące elementy słyszę nawet na piętrze i mam wrażenie, że mieszkam w serwerowni (podobny szum). Może i zaoszczędzimy na ogrzewaniu ale na moim samopoczuciu na pewno nie. Jeśli nie lubicie szumu zafundujcie sobie coś bardziej tradycyjnego.

 6. Popieramy Aśkę! systemu używamy 3 sezon i od początku użytkowania bardzo przeszkadza szum agregatów. Firma obniżyła obroty wentylatorów przez zastosowanie pseudo falowników, trochę pomogło ale do komfortu jeszcze bardzo daleko. W dodatku wentylatory pracują non stop więc można sobie wyobrazić tą makabrę! Nikt też nie bierze pod uwagę zużycie energii do napędu wentylatorów, a to jest 330 W non stop przez całą dobę! Najwięcej hałasu wydobywa się z kominka bo tam mieści się dodatkowy wymiennik ciepła który dodatkowo schładza powietrze grzejne gdy kominek nie jest używany! Podsumowując – system z wieloma denerwującymi wadami w dodatku bardzo drogi.

 7. Do Aśki i Uli,

  jeśli chodzi o hałas, a właściwie uciążliwy szum, to na pewno sytuację poprawia obniżenie obrotów wentylatora w agregacie elektrycznym. Trzeba dopilnować uszczelnienia pokryw agregatów. Męczcie wykonawcę w tym aspekcie. Ja męczę i jestem bliski uzyskania satysfakcjonującego efektu. Nie mam kominka połączonego z Legalettem, więc tu nie pomogę, męczcie wykonawcę.

  Ula, można ograniczyć czas pracy wentylatorów poprzez skrócenie pracy agregatów. Aktualnie mam ograniczoną pracę agregatów do 8 godzin na dobę, na początku sezonu miałem tylko 5 godzin. W moim przypadku to wystarcza. Spróbuj pobawić się sterownikami i dobierz optymalną ilość godzin. Dużo zależ od tego jak bardzo masz energooszczędny dom.

  Co do samego Legalettu, po kilku miesiącach użytkowania i znacznym zmniejszeniu szumu agregatów jestem zadowolony z tego systemu. Mnie dopłata do Legalettu kosztowała ok. 20 tyś. w stosunku do wersji z ogrzewaniem za pośrednictwem grzejników elektrycznych i ok. 10 tyś w stosunku do wersji z ogrzewaniem gazowym i grzejnikami ściennymi, przy powierzchni płyty ok. 100 mkw, dwóch agregatach i 5 sterownikach Auraton Nie robiłem symulacji ogrzewania za pomocą mat lub kabli w wylewce, bo nie chciałem ich mieć pod posadzką, tak samo nie chciałem mieć wodnej podłogówki.

  Dla mnie Legalett jest w 100% bezawaryjnym i bezpiecznym ogrzewaniem podłogowym.

  W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt dareckyy@op.pl

 8. Moc pobierana przez silniki agregatów jest przetwarzana w ciepło dodane do grzałek, nic nie tracisz. Te 330W całą dobę grzeje podłogę. A co do szumów to wybaczcie ale sami sobie jesteście winni. Tak trzeba wkopać agregaty by były zabudowane w szafach i z dala od sypialni. Dobrze zabudowany i uszczelniony agregat nie powinien być słyszalny.

 9. @Pikuś: nie tracisz tej energii, ale w pewnym sensie za nią przepłacasz, bo mógłbyś to ciepło czerpać z tańszego źródła.

 10. 4 lata temu budowałem dom. Mam ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła oraz rekuperator. po podłodze mam jakieś 260 m2 , wszystko ogrzewam podłogówką. mam też kominek wpięty bezpośrednio do podłogówki. koszt ogrzewania domu zimą ok 2500 zł. według mnie robienie legalettu tylko po to że możesz podpiąć ileś tam urządzeń grzewczych jest bez sensu. na etapie budowy trzeba zdecydować się na konkretne źródło ogrzewania np: pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, ekogroszek itd. i pod to dobieramy czy to grzejniki czy to podłogówka. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony z Pompy ciepła i z Podłogówki. jedyny minus podłogówki jest taki że wiosną i jesienią gdy nie na już lub jeszcze potrzeby grzania podłogówki to mi zimno w nogi (niestety do dobrego człowiek szybko się przyzwyczaja). Kominka na dzień dzisiejszy bym nie wstawił po pierwsze koszt postawienia kominka ok 30 000 zł. po drugie śmieci w domu z opału. Gdybym dziś budował dom to zainwestował bym w Pompę Ciepła zwymiarowaną na 100% zapotrzebowania domu na ciepło. bez kominka

 11. Nie polecam nikomu legalettu. Jest to system niedopracowany i bardzo drogi, wręcz nieopłacalny zwłaszcza z wymiennikami wodnymi. Minus przeważają nad plusami, a więc co piszę bo mam taki system.
  Minusy:
  1. Pod płyta jest niezabezpieczony styropian. Narażony on jest na niszczenie przez krety i gryzonie (proszę się nie śmiać mam mnóstwo kretów i nornic, które właśnie robią sobie tunele przy domu bo tu ciepło w zimę). Po bokach jest zabezpieczony tynkiem pod spodem niestety niczym nie jest zabezpieczony. Przez uszkodzenia ucieka ciepło do ziemi. Z biegiem lat i zniszczeniami styropianu pod domem ogrzewacie Państwo grunt pod domem. Niestety nie ma możliwości jego wymiany. Producent olewa tą sprawę, a mógłby zastosować proste rozwiązanie w postaci naniesionej na styropian siatki plastikowej, czy metalowej (czy też położeniem jej przed układaniem płyty.
  2. Szumy przepływającego rurami powietrza, których nie da się wyeliminować. Temat często przemilczany przez producenta.
  3. Brak systemowego rozwiązania powiązania ogrzewania płyty z ogrzewaniem poddasza zwłaszcza przy wymiennikach wodnych.
  4. Całkowita nieopłacalność montowania wymienników wodnych. Trzeba zainstalować źródło ogrzewania np. piec gazowy, a dodatkowo zakupić wymienniki wodne.
  5. Brak systemowego rozwiązania wykończenia od zewnątrz progów drzwi wejściowych i balkonowych, gdy się robi schody, taras itp. tak aby nie usuwać styropianu i nie robić mostków termicznych łącząc schody, czy taras ze styropianem płyty. Tylko przy garażu przewidziano kątownik stalowy montowany w trakcie wylewania płyty. Przy drzwiach tego już się nie stosuje nie wiadomo dlaczego.
  6. Nieopłacalność z uwagi na koszty zakupu.
  Plusy:
  1. Ciepłą podłoga

 12. Z tego co się orientuję są płyty fundamentowe z zintegrowanym ogrzewaniem podłogowym. Po prostu rurki pex zatopione w betonowej płycie.

 13. Pomysł z siatką przeciw nornicom jest super, myślę że dodatkowo można posypać pod izolacją jakąś trutką albo podsypkę zrobić z jakiegoś tłucznia. Z jednej strony pozbędziemy sie nornic, a z drugiej będziemy mieli warstwę drenażową.

 14. Co kto wybierze jego sprawa, ale opiszę to co mam.Otżóż od 5 lat używam fundament Legalettu.Nie znoszę gazu, więc cały dom jest naprąd.Dół=110m2, poddasze=ok.90 m2.Dół ściany Praefa, góra kanadyjski sysyem.W domu są 2 samodzielne gospodarstwa.Inastalując Legalett wiedziałam,że dla góry będę musiała mieć alternatywne ogrzewanie.Młodzi wymyślili sobie kozę+4 grzejniki po 2 kWh+ podłogówka w łazience(bez okna).Sezon zimowy 2011/2012 to koszt 6116,82 zł.Na górze w tym sezonie było ponad roczne dziecko.Pralka -codziennie,prasowanie, gotowanie, zmywarka, normalnie funkcjonujący dom, u mnie to samo.Ponieważ mamy 2 duże sunie+2 koty wiec dodatkowe pranie zwierzęcych posłań.Wiemy jaka była tamta zima, temperatura na dole +23-24 stC.Włączony legatett już na przełomie września/października.omnekjest, le nie był używany.Mam też rekuperator, ale jakoś nie potafic go do końca eksploatować po prostu nie używałam.Decyzja o fundamencie była taka-dziś mam 56 lat, a lat przybywa, a ja już będę za stra i za wygodna by się bawić w cokolwiek.W tym roku zmieniliśmy sysytem ogrzewania, gdyż zięć ciągle będący poza domem nie miał kiedy palić w kozie.W tym roku palimy w kominku .Cieło na dole-22-24 stC, góra ok 22, nawet 28 stC.Podłoga ciepła, bo wnusia biega na bosaka.Ciepło rozprowadzone grawidacyjnie z wylotami salon, gabinet łazienka.Zużyliśmy ok.4 m3 drzewa( brzoza) + prądu za 1252,83 zł(2,5 mca/2 rodziny).Oczywiście taryfa G12e, czyli dzień/noc.Ktoś napisał popiół, owszem ale na dzień dzisiejszy podsypane są drzewa, krzewy,grządki, byłoby to ok 1/2 małego kubła, a popiół dzrewny jest najlepszym nawozem!!!.W tym roku będziemy instalować nowe urządzenie do siniejszgo dogrzewania fundamentu firmy Legalett( koszt ok.1000,-).Rekuperator hula całą dobę i ma od ostatnich mrozów ustawioną temperaturę na 20 st.C.Legalett ma 2 punky grzewcze(salon i pom.gosp.) po 4 kWh każdy, ale tak naprawdę to włączają się te sekcje które są potrzeban.Jest jeszcze jedno ale, podłoga nie może być zastawina meblami, dywanami i innymi gratami, u mnie wszystko jet na nogach, jedynie w sypialniach safy z drzwiami przesuwnymi, ale one i tak są bez spodów, stoją na podłogach.Ach zapomniałam, kominek jaki mam nie ma dopalania spalin, tak jak do ciągłego palenia, ale nie było założeniem częste użyanie go( wówczas wystarczy 1 załadunek na ok 8 godz.)Jak na dzień dzsiejszy to zmieniłabym wkład komikowy na bardziej nowoczesny i nic więcej.

 15. Ktoś napisał nie ma wyliczeń zużycia energii elektrycznej.Obliczenia sa proste.Przy max uzywaniu 2 agregarów po 4kWh to przy taryfie G12e, czyli nocna od 13-15 oraz od 21-6 to jest 10 godzin :80kWh*30dni=2400 kWh*0,2809 zł674,16 netto+Vat=829,21 zł.Z powyższego mojge wpisu wynika,że sezon zimowy zamknął się kwotą nieco ponad 500 zł/m-c/rodzinę,więc nie może aż tyle zużywać( w lwcie zużywamy prądu za ok.240zł/rodzina gdzie chodzi klimatyzacja.Piecyk wodny przepływowy 23 kWh, a zużywamy wody ok 19-20 m3.Teraz proponuję uzbroić się w kalkulatur i trochę wolnego czasu i policzyć. Miłej zabawy:).

 16. Po co wyliczenia? Taryfa nocna polowe drozej od gazu wychodzi. Zakladajac budynek standardowy 130m2 -0,2 W /m2K rocznie 2500zl gaz, taryfa nocna ok 1300zl wiecej. Nie rozumie ludzi budujacych nowe domy podniecajacych sie 100-200zl na miesiac? Energia elektryczna na dzien dzisiejszy jest najlepszym zrodlem, odpadaja ogromne koszta przylacz gazowych ( w inst gazowej i ekogroszkowej chodza 2 – 3 pompy ok 120 watt), serwis , usterki, koszt wkladu kominowego.

  Druga sprawa kominek jako tanie zrodlo – chyba 20 lat wstecz, kurz, ciagłe grzebanie, suche powietrze, nierowna temperatura, zbite szyby, koszt czesto astronomiczny i nie adkwatny kominka wkladem rzedu ponad 10 tys zl (z robocizna). Kominek owszem jako zrodlo awaryjne przy ogrzewaniu elektrycznym najtanszy z szybrem, przy ogrzewaniu gazowym awaryjnym moze byc energia elektryczna. Inna sprawa jest, gdy ktos che miec aby miec kominek do palenia dokumentacji 🙂

  Temperatura – oczywiscie indywidualna sprawa. Ze wzgledow zdrowotnych, ekonomicznych i higroskopii nominalem jest 18`C , salon 21`, kible 23`, sypialnie 16`. Jak pisalem temp. jest indywidualna sprawa, pozniej jednak zeby ktos nie mial pretensji ze po 5 latach wyglada starzej o 20 lat i ma problemy z astmą. Wracajac do wilgotnosci kominki, re kuperatory ograniczaja wilgotnosc powietrza – kto ma nawilzacze niech sobie odpowie.

 17. Przychylam się do opinii przedmówcy Marka. Panie autorze bloga, jak się nie wie o czym pisze, jak się miało styczności, jak się nie ma to się nie wypowiada. Powiem krótko, pisze pan głupoty o legallecie a ponadto domy szkieletowe są w nasych warunkach do bani kosztują zastyle samo co o wiele lepsze i szybciej budowane domy z keramzobetonu. Pytano tutaj o koszty. Miesięczny koszt ogrzewania 100m domu z keramzobetonu leggalettem (powietrznym) cały parter (góra kaloryfery) ogrzewanym gazem kotłem Vailant (typu lodówa) + programator pogodowy (bezobsługowy) to miesięczny koszt 300-500zł . Zależne od temperatury zewnętrznej np. styczeń – 30, 500zł , grudzień – 5, 300zł Jest to ogrzewanie + ciepła woda. Mieszkam w górach w Beskidach, 1 km od skrzycznego 500m n.p.m. Ogólnie odnoszę wrażenie że ta strona to tylko kolejny blog udający przydatność a tak naprawdę są to belejakie artykuły pisane tylko by wyświetlały się reklamy adsensse na których autor bloga po prostu zarabia. Reszta to badziewie. Nie brałbym jego artykułów pod uwagę chcąc budować dom. Ba, czy autor w ogóle mieszkał kiedyś w domu? bo to że legallettu nigdy na oczy nie widział to już wiemy

 18. @Bolek: Panie Czytelniku, a co konkretnie jest w moim artykule „głupotą”?

  W czym domy z keramzytobetonu są „lepsze” od szkieletowych?

 19. Głupotą są liczby
  Cena płyty grzewczej legalett za 100m2 waha się od 40-50 tyś zł w zależności od użytego materiału, nie rozumiem ludzi którzy piszą ze płyta jest droższa od tradycyjnego fundamentu o 30 tyś. A teraz zadanie proszę policzyć koszt tradycyjnego fundamentu i tak ławy, izolacja + kanalizacja+ przepusty prąd woda itp, wylewka dalej koszt pieca grzejników roobocizna za każdą powyżej wymienioną instalacje,realizacja i czas. pyta legalett 100m2 czas realizacji do 7 dni w tym płyta (fundament) izolacja,kanalizacja, wylewka pod płytkę bądź panel etc. + instalacja grzewcza, po sumowaniu kosztów płyta grzewcza może okazać się droższa o 3-4 tyś niż tradycyjny fundament ze wszystkimi wyżej wymienionymi etapami prac. jednak niekiedy koszty po prostu się równają. Więc gdzie te 30 tyś uciekło?

 20. A ja mimo to chce legalett ale po prostu zwykła płytę którą ta firma wykonuje:) koszt wykonania z materiałami na dzień dzisiejszy to około 40 tys.:) to czy pod płyty styropianowe położycie siatkę, geowłókninę, folie czy inny materiał nie do końca zależy przecież od wykonawcy 🙂 jeśli będziecie chcieli żeby wykonawca to położył to tak zrobi. Każdy przecież powinien przed wykonaniem zobaczyć zakres prac jaki oferuje firma:) a ponadto po wylaniu płyty będę mógł zrobić kilku centymetrową wylewkę z zatopionymi rurkami do ogrzewania podłogowego. Jak wiemy nic nie jest na wieczność a takie rurki też się zużywają i po kilkunastu latach może się zdarzyć, że będzie je trzeba wymienić. Kucie w płycie fundamentowej?? Nie polecam nikomu 🙂 a zerwanie warstwy podłogówki myślę że nie będzie wielkim problemem. Co do samego ogrzewania to zależy od dostępu do źródła materiału grzejnego czytaj gaz, taryfy prądowe, wysokość wód gruntowych do pomp ciepła ect, no i wygody inwestora:) wiadomo, że przy ekogroszku z podajnikiem piec trzeba co jakiś czas obsługiwać. Jak narazie jest to najtańszy rodzaj paliwa ale nie koniecznie bezobsługowy. Alternatywą jest oczywiście gaz o ile ktoś ma do tego dostęp 🙂 co do pomp ciepła się nie wypowiadam bo jestem laikiem 🙂 ale wydaje mi się, że nie wszędzie tzn nie na każdym gruncie taka pompa się sprawdzi:) w moim przypadku płyta legalett plus podłogówka zasilana z pieca na ekogroszek i dodatkowo wentylacja mechaniczna z reku wydaje się być najlepszym rozwiązaniem 🙂 dodatkowo planuję na etapie budowy założyć dodatkowy komin pod ogrzewanie gazowe 🙂 w przyszłości może się przydać 🙂 to są moje wizję i nikogo nie potępiam jeśli będzie miał inne zdanie 🙂 pozdrawiam

 21. Koszt płyty i ław taki sam zatem obecnie trudno mówić, że jest drożej bo nie jest. Podłogówka…ciekawym problemem rzeczywiście może być jeśli coś się zepsuje a rury ogrzewania zatopione w betonie. Ja muszę podjąć decyzję na dniach i mam dużą zagwozdkę. Swoją droga Legalet i obecnie Parati mają ciekawe propozycje
  ps-dom 122m plus 20 garaz i 8 kotłownia – koszt z 20cm plus wodne to w całości około 45tyś

 22. No ja tez mam problem ale.. dziś widziałem się z kier budem i zdecydował się wykonać płytę. Swoją drogą wykonywał już ją nie raz:) Co do kosztów niestety jeszcze ich nie mam 🙂 ale nie omieszkam podać jak się dowiem 🙂 jedyny problem to projekt 😉 kier bud podjął się ją zrobić ale tylko z projektem a za taki projekt biorą około 1500 zł 😉 miejmy nadzieje, że będzie taniej 😀 Jeśli ktoś buduje w świętokrzyskim to mogę podać namiary 🙂 pzdr

 23. Witam,

  przeglądając strony internetowe zwrócił moją uwagę wpis p.Krzysztofa Lis.
  Jako że jest w nim zawarte wiele nieprawdziwych i krzywdzących dla firmy Legalett informacji,chciałbym w tym miejscu to sprostować i służyć pozostałym forumowiczom rzetelną informacją. Prosiłbym też użytkowników systemu Legalett o wypowiedz,sądzę że takie informacje będą najbardziej miarodajne.

  System Legalett jest dostępny w atrakcyjnej cenie !
  W tej chwili chciałbym odnieść się do aktualnych[2014/2015] kosztów zakupu systemu Legalett PP50(powietrze) wraz z nagrzewnicą elektryczną. W takiej konfiguracji system może pracować samodzielnie,bez potrzeby wykonywania kotłowni,montażu pieca ,komina,przyłącza itp.Czyli poniższe koszty mogą stanowić koszt kompletnego systemu grzewczego.

  Analizując: w przykładowym budynku o powierzchni fundamentu do ok.100m2(czyli powierzchni podłogi ok.80m2) zakładam zastosowanie jednej centrali grzewczej wraz z 4 termostatami pokojowymi(4 odrębne strefy grzewcze)
  W ramach oferty dostarczany jest komplet materiałów, rozkładane jest orurowanie z podziałem na 4 strefy grzewcze,montowana jest obudowa centrali grzewczej (w fundamencie), wykonywane jest dodatkowe podłączenie do kotłowni(pozwala to w każdej chwili na zmianę sposobu i żródła zasilania,czyli montaż wymiennika ciepła i pieca) no i oczywiście montowana jest nagrzewnica elektryczna wraz z termostatami naściennymi wraz z uruchomieniem systemu grzewczego.
  Orientacyjny koszt systemu Legalett wraz z nagrzewnicą elektryczną i 4 termostatami (wg powyższych założeń) szacuję na kwotę około 15 000zł netto(+8%VAT,budynki mieszkalne) Przy większych powierzchniach stosuje się kolejną centralę grzewczą.Nie mniej można ogólnie założyć że koszty systemu Legalett z reguły mieszczą się w przedziale ok.140 – 180/1m2 fundamentu
  Dla osób zainteresowanych oferuję bezpłatną konsultację i wycenę [tel: 512-137-843 / piotr@legalett.com.pl ]
  W tym miejscu chciałbym podkreślić że montując system Legalett wg powyższych założeń, nie ma potrzeby wydzielania kotłowni(więcej miejsca wewnątrz),montażu pieca(oszczędność 10 – 30tys zł),wykonywania komina itp. Dodatkowo system Legalett NIE WYMAGA przeglądów i bieżącego serwisowania.

  System Legalett z reguły wykonywany jest w płycie fundamentowej,nie ma więc potrzeby wykonywania dodatkowej posadzki.
  Jest też możliwość wykonania systemu Legalett przy „tradycyjnych” fundamentach.

  Rekomendujemy użytkowanie w „taniej” taryfie nocnej.Koszty eksploatacji oczywiście są uzależnione od wielu czynników,natomiast z informacji przekazywanej przez użytkowników z reguły mieszczą się w przedziale ok.1400 – 3000zł/sezon grzewczy,średnio ok.200-500zł/miesiąć. (fundamenty 100-150m2 – 1 lub 2 centrale grzewcze). W tym miejscu prosiłbym użytkowników Legalett o swoje spostrzeżenia.

  Na rynku pojawia się wiele „hitów” i „nowatorskich” rozwiązań oraz prób kopiowania produktów Legalett,dlatego też osoby zainteresowane montażem oryginalnego systemu Legalett,proszę o sprawdzenie jego pochodzenia – bezpośrednio w centrali firmy Legalett Polska Sp. z o. o.

  Piotr Majewski
  kom.512-137-843
  piotr@legalett.com.pl

 24. @Piotr Majewski: szanowny Panie, pozostawiłem ten komentarz, bowiem uważam, że Pana firma ma prawo do sprostowania, jeśli uznacie Państwo, że gdzieś minąłem się z prawdą.

  Skoro jednak pisze Pan, że w moim tekście pojawiło się „wiele nieprawdziwych i krzywdzących firmę informacji”, będę ogromnie wdzięczny, za ich wypunktowanie i konkretne sprostowanie.

  Ufam też, że weźmie Pan pod uwagę fakt, że rozmawiamy o tekście sprzed 5 lat.

 25. Szanowny Panie Krzysztofie,

  nie twierdzę że celowo wprowadza Pan w błąd forumowiczów, jak sam Pan zaznaczył na początku cyt.”…Muszę jednak zaznaczyć, że z fundamentami grzewczymi nie miałem absolutnie żadnego doświadczenia!…” nie ma(miał?) Pan większego doświadczenia z tą formą fundamentu i ogrzewania, natomiast dalej znajdujemy sformułowania typu: „…fundament grzewczy Legalett — odradzam!…” lub Legalett moim zdaniem to świetny sposób na sprzedanie za mnóstwo pieniędzy czegoś, co tak naprawdę nie jest niczym wyjątkowym. Ten produkt jest tylko wyjątkowo dobrze reklamowany, jednakże w ślad za reklamą nie idą żadne realne korzyści dla użytkowników…” i jeszcze np. „…Gdybyście jednak chcieli Państwo mimo wszystko kupić ten fundament grzewczy Legalett, proszę zajrzeć do tego wątku na świetnym forum budowlanym i przeczytać go od deski do deski. To powinno Państwu uświadomić, że nie tylko ja jestem przeciwnikiem marnowania pieniędzy na to urządzenie. ;)…”
  Takie konkretne sformułowania przez osobę która nie jest użytkownikiem systemu Legalett i kompletnie nie miała doświadczenia z tym produktem, mogą budzić co najmniej zdziwienie i rodzić podejrzenie że poprzez tak ostre negowanie rozwiązań Legalett, próbuje Pan promować inne.

  Piotr Majewski
  Legalett Polska

 26. @Piotr: Panie Piotrze, zarzuca mi Pan „wiele nieprawdziwych i krzywdzących firmę informacji”. Jeśli formułuje Pan takie oskarżenia, to rozumiem, że jest Pan w stanie je czymś poprzeć. Bo to, co Pan zacytował, to są opinie. Opinie z natury rzeczy nie mogą być nieprawdziwe, a że mogą być dla Pana firmy krzywdzące, to już w zasadzie nie jest mój problem.

  Dbam o jakość merytoryczną tego serwisu i jeśli ktoś twierdzi, że się mylę, bądź piszę nieprawdę, to w moim interesie jest skorygowanie moich błędów. Jeśli będzie Pan łaskaw wskazać te „nieprawdziwe informacje”, to ja z radością je skoryguję — bo zależy mi na tym, by Czytelnicy dostawali tu wartościową treść do poczytania.

  Jeśli ma Pan zastrzeżenia do moich opinii, to obawiam się, że nie mogę Panu w żaden sposób pomóc. Na pewno nie będę zmieniać subiektywnych sformułowań w artykule tylko dlatego, że się Panu nie podobają.

  Zaś argument o tym, że pisać o Państwa fundamentach może wyłącznie ktoś, kto taki ma w domu, uważam za przedni żart. I w takich kategoriach będę go traktować. Bo nie muszę być użytkownikiem Państwa fundamentu, żeby być w stanie ocenić, czy daje on jakieś magiczne korzyści, czy też nie.

  Jak się Pan wczyta w tekst, to zobaczy Pan, że ja ostro neguję jedynie rozwiązania dotyczące Państwa polityki cenowej, nie zaś rozwiązania techniczne, do których nie mam zarzutu.

 27. Myślę podobnie jak inni tzn. tu przy fundamencie grzejnym o awarię raczej trudno, w przypadku każdego ogrzewania zarówno elektrycznego podłogowego , podłogowego z czynnikiem w rurach , czy też zwykłego ogrzewania z kotłem kiedy dochodzi do awarii albo drogo kosztuje szukanie miejsca awarii oraz sama naprawa , lub wyciek czynnika spowoduje inne starty. A ta droga budowa ??? od dawna wiadomo że kto się drogo buduje ten tanio mieszka , coś za coś , nie ma nic za darmo …

 28. @slavek66: nie jest prawdą, że trzeba budować drogo, żeby mieszkać tanio. Trzeba budować mądrze, niekoniecznie dając się namówić przedstawicielom handlowym przeróżnych firm. Jednym z najlepszych materiałów budowlanych do wznoszenia tanich domów jest drewno do konstrukcji szkieletowej, słoma na wypełnienie ściany i izolację i glina do otynkowania.

  Nie znam żadnych statystyk potwierdzających rzekomą wysoką awaryjność systemów wodnego ogrzewania podłogowego. Dziś w dobie coraz tańszych kamer termowizyjnych szukanie awarii takiego ogrzewania nie jest już tak trudne jak kiedyś…

 29. Pierwsze pytanie do autora ?

  Masz czy może kiedykolwiek miałeś Legalett ?
  Po artykule sądzę, że nie i tak naprawdę nie masz wielkiego pojęcia o czym piszesz.
  Mam dom w górach, od 7 lat używam Legalet do ogrzewania parteru (na piętrze normalne grzejniki tzw. kaloryfery)

  Legalett mam podłączony z bezobsługowym kotłem kondensacyjnym (typu Lodówka) Vailant na gaz + termometr zewnętrzyny. W każdym pomieszczeniu na parterze mam termostaty dzięi czemu mogę ustawiać w nich różne temperatury. Na kotle raz ustawia się temperature (która jest porównywana poprzez termometr zewnętrzny i automatycznie ustalana/dostosowywana przez kocioł) i zapomina o nim. Nie ma chyba nic bardziej oszczednego i wygodniejszego niż ogrzewanie legalett (powietrzny).

  na dworze -30 stopni a ty możesz gołą dupą siedzieć na kafelkach 🙂 nigdy nie ma ci zimno w nogi, dzieci mogą siedzieć na samej podłodze do woli … w domu przyjemna jednostajna temperatura. Żadnych płynów więc żadnych wymian czy awari rur wycieków ..

  Jedyna wada to pierwsze rozgrzanie fundamentu 2-3 dni później tylko utrzymuje temperature.

  i tylko gaz mimo że najdroższy w europie i tak wychodzi najtaniej tylko trzeba kupić porządny nowoczesny kocioł. Wtedy jest dobrze i tanio. Jak się chce tanio kupować to później się tanio ma tylko drogo użytkuje. Elektryczne jakie by nie było w Polsce NIGDY się nie opłacało i dluuugo opłacać się nie będzie zaś węglowe to wogóle totalna porażka

 30. @Pirx: to są bardzo cenne uwagi, ale idąc tym tropem powinniśmy uznać, że lekarze powinni leczyć tylko te schorzenia, które sami przeżyli. Absurdalne, prawda?

  Nie trzeba mieć we własnym domu Legalettu, by móc docenić jego zalety. Jak choćby brak rurek z wodą, czyli mniejsze ryzyko kucia podłogi gdy wskutek pęknięcia rurki gdzieś wycieknie woda. Nie trzeba też go mieć, by móc realnie odnieść te zalety do materiałów reklamowych i ceny takiego rozwiązania.

  Równie dobrze („-30 stopni a można siedzieć gołą dupą na kafelkach”) jest w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego. Różnica jest tylko jedna — niezerowe ryzyko wycieku wody. Moim zdaniem, na tyle małe, że nie ma co sobie zawracać nim głowy.

  Stwierdzenie „Nie ma chyba nic bardziej oszczednego i wygodniejszego niż ogrzewanie legalett (powietrzny).” jest oczywiście nieprawdziwe, bo równie oszczędne i wygodne jest wodne ogrzewanie podłogowe.

  Inna rzecz, że jesteś niespecjalnie wiarygodny — piszesz o polskich cenach gazu i ogrzewaniu w polskim domu, łącząc się z internetem w Wielkiej Brytanii. Ale na pewno da się to jakoś racjonalnie wytłumaczyć. 😉

 31. mgr inż. a taki durny….przestań Pan wypisywać tego na czym Pan się nie zna

 32. Następny użytkownik Legalettu, który budzi się w nocy spocony z myślami, że przepłacił za coś, czego wcale nie musiał kupować i potem wyżywa się w komentarzach w internecie? 😀

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting