Piece

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym piece.

Sterowanie pieców akumulacyjnych

Wpis gościnny

Wszyscy mniej więcej wiedzą czym są piece akumulacyjne, a większość słusznie kojarzy je z dwutaryfowym systemem rozliczeń za zużytą energie elektryczną. Mniej osób orientuje się w kwestii podstawowego podziału pieców na te ze statycznym oraz dynamicznym rozładowaniem. Aby przybliżyć sposoby sterowania, najpierw kilka słów na temat podziału pieców pod względem rozładowania.

Piece statyczne nie posiadają dmuchawy pozwalającej w razie obniżenia temperatury w pomieszczeniu, dostarczyć porcję gorącego powietrza i szybko uzupełnić deficyt. Po naładowaniu (a nawet już w trakcie), oddają ciepło przez obudowę. Im piec mocniej nagrzany (naładowany), tym więcej ciepła oddaje. Tym samym rano – po zakończeniu ładowania w drugiej taryfie pomieszczenie może być przegrzewane, a pod wieczór kiedy piec stygnie, temperatura w pomieszczeniu może już być za niska. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pieców akumulacyjnych”

Opublikował 07.11.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Co zrobić z piecem kaflowym?

Jeden z Czytelników pozostawił ostatnio tu na blogu taki komentarz:

A jak to jest z piecami kaflowymi, opłaca się je zostawiać opalane węgle czy jednak przerabianie na elektryczne ma dodatkowe plusy finansowe poza komfortem?

Komentarza nie opublikowałem po części dlatego, że autor podpisał się w sposób niezgodny z polityką komentarzy tu na blogu. Przede wszystkim zależało mi jednak na tym, by stworzyć osobny artykuł na ten temat. Czytaj dalej artykuł „Co zrobić z piecem kaflowym?”

Opublikował 15.04.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w praktyce

W dzisiejszym wpisie odpowiedź na pytanie jednego z czytelników. Jeśli i Ty masz do mnie jakieś pytanie, wal śmiało, korzystając z danych kontaktowych. Odpowiem jeśli tylko czas (i moja wiedza) na to pozwoli.

Czytelnik zadał mi sporo pytań na temat ogrzewania elektrycznego, a dokładniej tzw. pieców akumulacyjnych. To najtańszy sposób na ogrzanie domu prądem, często wart uwagi w sytuacjach, gdy inne źródła ciepła nie są dostępne. A także wtedy, gdy dom do ogrzewania wymaga stosunkowo mało ciepła (np. w przypadku budownictwa niskoenergetycznego i domów pasywnych).

Mam pewien problem związany z ogrzewaniem mieszkania. Jestem w trakcie zakupu domu, a raczej jego górnej kondygnacji – pierwszego piętra domu. Parter zamieszkuje inna rodzina. W związku z tym, że ogrzewanie mieszkania chcę mieć osobne i niezależne od ludzi mieszkających na parterze, liczba rozwiązań jest dość niewielka. Ogrzewanie węglem lub drewnem raczej odpada, ponieważ ciężko będzie poprowadzić taką instalację z piwnicy na pierwsze piętro, która nie będzie przechodzić przez mieszkanie sąsiadów z dołu. Co prawda można by to poprowadzić przez klatkę schodową, ale to już chyba była by ostateczność, dlatego też myślę o ogrzewaniu akumulacyjnym.

Czytałem Pana artykuł na ten temat i mam kilka pytań. Mógł by mi Pan przybliżyć jak taka instalacja wygląda? Rozumiem, że jest piec, ale co oprócz tego, czy są normalne grzejniki, jak w sieci CO ? I co to oznacza, że każde ogrzewane pomieszczenie wymaga zakupu i instalacji osobnego urządzenia ? Ja w tym domu będę miał pięć pomieszczeń do ogrzania (3 pokoje, kuchnia i łazienka, z tym, że łazienka jest bardzo mała, więc nie wiem czy tu nie będzie z tym problem). Może orientuje się Pan również jakie koszty miesięczne wiązały by się z ogrzaniem takiego mieszkania (dom jest ocieplony), bo co do kosztów samego pieca już się dowiadywałem? Chciałbym również wiedzieć czy będą mi potrzebne jakieś dodatkowe urządzenia elektryczne w tym mieszkaniu, będę zaczynał remont mieszkania od wymiany elektryki więc było by mi to przydatne.

Na koniec, może jednak widzi Pan jakieś inne rozwiązanie problemu ogrzewania w tym mieszkaniu, w takim razie jestem otwarty na wszelkie sugestie.

Odpowiedź zacznę od skierowania Pańskiej uwagi na opublikowany tu niedawno artykuł porównujący koszty ciepła (ogrzewania) Czytaj dalej artykuł „Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne w praktyce”

Opublikował 25.01.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Piece kondensacyjne

Nieco ponad dwa miesiące temu pisałem tu na blogu o kotłach kondensacyjnych. Dziś będzie o piecach kondensacyjnych.

Piec kondensacyjny, to coś zupełnie innego, niż kocioł kondensacyjny. Tak, jak każdy piec, tak i ten produkuje ciepło i dostarcza je do pomieszczeń bezpośrednio, pod postacią ciepłego powietrza (podobnie jak elektryczny piec akumulacyjny). Kocioł kondensacyjny zaś produkuje ciepłą wodę, która krąży w instalacji grzewczej i oddaje ciepło do pomieszczeń przepływając przez grzejniki lub pętle ogrzewania podłogowego. Czytaj dalej artykuł „Piece kondensacyjne”

Opublikował 03.01.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Koza zamiast kominka?

Znalazłem kilka dni temu artykuł w portalu domosfera.pl o tytule „Koza zamiast kominka”. Po jego lekturze odniosłem wrażenie, że autorka (nota bene autorka bardzo fajnego bloga o wystroju wnętrz) preferuje kozy a nie kominki.

Ja mam zupełnie inne odczucia, postanowiłem więc skomentować ten artykuł w ramach osobnego wpisu tu na moim blogu i sprostować kilka stwierdzeń, z którymi się nie zgadzam. Czytaj dalej artykuł „Koza zamiast kominka?”

4 komentarze

Opublikował 01.11.2009 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,