Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to dość modny ostatnio sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto podążać za tą modą… Abyśmy mogli na to pytanie odpowiedzieć, musimy najpierw wyjaśnić, jak działa takie ogrzewanie, gdzie się sprawdza, i jakie są jego wady. Bo o zaletach można bardzo dużo poczytać na stronach firm, które takie ogrzewania montuje.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że nie handluję żadnym sprzętem służącym do ogrzewania domów i nie mam żadnego interesu w zwiększaniu sprzedaży takich czy innych urządzeń. Staram się tylko być głosem rozsądku w dyskusjach i skupiać się na korzyściach realnych, a nie tych, które widnieją tylko na papierze i w zapewnieniach sprzedawców.

Dotychczas (tj. na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat), centralne ogrzewanie domów i większych obiektów polegało na dostarczaniu ciepła z kotła do grzejników, które ogrzewały poszczególne pomieszczenia. Większą część ciepła oddawały do powietrza w drodze konwekcji (unoszenia ciepłego powietrza, które ogrzewa się o powierzchnię grzejników), a tylko niewielką część w drodze promieniowania, bezpośrednio mieszkańcom. Aby więc zachować komfort cieplny w pokoju, musiała w nim panować odpowiednio duża temperatura.

Ogrzewanie podłogowe działa zupełnie inaczej. Tu nie ma grzejnika na ścianie pod oknem, tylko rurki z ciepłą wodą umieszczone pod podłogą. One podnoszą temperaturę podłogi, która oddaje ciepło do pomieszczenia. Zdecydowana większość ciepła przekazywana jest za pomocą promieniowania, ogrzewając meble, ściany i sufit, no i samych mieszkańców. Udział konwekcji jest znacznie mniejszy, niż w przypadku grzejników.

Wodne ogrzewanie podłogowe - rurki przed zalaniem betonem
Rurki wodnego ogrzewania podłogowego przed zalaniem wylewką i położeniem parkietu. Zdjęcie na licencji GNU FDL, pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Sprzedawcy i instalatorzy systemów ogrzewania podłogowego często rzucają ciekawymi hasłami reklamowymi, jakoby ogrzewanie podłogowe miało być idealnym rozwiązaniem w każdym przypadku. Przede wszystkim piszą, że ogrzewanie podłogowe jest znacznie tańsze, niż grzejnikowe. Spotkałem się z obietnicami, że nawet o 30%!

Takie oszczędności tłumaczy się tym, że ciepło oddawane jest przy niższej temperaturze a dzięki podgrzewaniu podłogi można zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniu z 22°C do 20°C przy zachowaniu komfortu cieplnego. Co do obniżenia temperatury nie mam wątpliwości, wiadomo że najzimniej jest człowiekowi zawsze w stopy i stąd promieniujące z podłogi ciepło daje wrażenie wyższej temperatury w pomieszczeniu. Tylko że nie wyobrażam sobie w jaki sposób zmniejszenie temperatury w pomieszczeniu o dwa tylko stopnie Celsjusza pozwoli na zmniejszenie strat ciepła do otoczenia o 30%. Bo to właśnie te straty mają największy wpływ na ilość mocy potrzebnej do ogrzania pomieszczenia.

Straty ciepła oczywiście zależą niemal liniowo od różnicy temperatur między wnętrzem domu a powietrzem na zewnątrz. Jeśli ta różnica spadnie dwukrotnie, to straty spadną dwukrotnie. Tu aż takiej zmiany różnicy temperatur nie będzie.

Więcej na temat różnych mechanizmów przekazywania ciepła (dostarczania go do pomieszczeń) napisałem w tym artykule i gorąco zachęcam do zapoznania się z nim, to powinno ułatwić zrozumienie, czemu ogrzewanie podłogowe ma dawać ten sam komfort cieplny przy niższej temperaturze. 🙂

Jest jeszcze drugi czynnik wpływający na mniejsze rachunki przy ogrzewaniu podłogowym. Mianowicie, ono działa przy mniejszej temperaturze wody w instalacji. Dzieje się tak, bo temperatura podłogi nie przekracza zazwyczaj 26°C (co poniekąd przeczy opiniom, że czuje się ciepło od podłogi), a więc temperatura czynnika grzewczego nie może być dużo wyższa, niż 30-35°C. Dla nowoczesnych źródeł ciepła, takich jak pompy ciepła, czy kotły kondensacyjne, takie warunki do pracy są idealne. Dla nich im niższa temperatura czynnika grzewczego, tym większa sprawność (lub współczynnik wydajności).

Artykuł ma więcej niż jedną stronę! Opublikowany został po raz pierwszy w kwietniu 2007 r. 

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 14.04.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

184 komentarze do artykułu “Ogrzewanie podłogowe”

  1. Proszę o komentarz na temat możliwości zastosowania zwykłych mebli przy ogrzewaniu podłogowym, ponieważ przeczytałem temat od deski do deski i nadal nie wiem czy można je stosować czy też nie.
    W jaki sposób domownicy radzą sobie z tym problemem?
    I jakie mogą być konsekwencje nie racjonalnego umieszczenia mebli na ogrzewanej podłodze?

  2. Chcę zamontować ogrzewanie podlogowe w całym domu, ale obawiam się że, pod oknami dachowymi nię będzie wystarczajaco ciepło i na oknach będzie skraplała się woda. Bardzo proszę o komentarz.

  3. czy na ogrzewanie podlogowe można miec dywany lub wykladzine dywnową ,musimy miec to a mamy zamiar zrobic ogrzewanie podlogowe wodne.

  4. @Tomek: dywany raczej nie, cienką wykładzinę dywanową jak najbardziej. Trzeba tylko uwzględnić dodatkowy opór cieplny tejże wykładziny przy obliczaniu gęstości ułożenia rurek w podłodze.

  5. Witam
    Mam pytanko(bo przeczytałem wszystkie komentarze) jeżeli chcem ogrzewanie podłogowe-zasilanie z grzejników(z powrotu-bo tak wyczytałem)to wystarczy że założe zawór przed podłogówką czy lepiej zawór termostatyczny-gdyby była konieczność zmniejszenia temperatury w pomieszczeniu i(bo się nie znam na tym)w podłogówce muszę mieć wlot i wylot tej wody-tak? czy wystarczy tylko wlot-a woda się będzie sama mieszała?-niech ktoś doradzi.
    To jest mieszkanie 51m2-na parterze.

  6. gumis nie wiem o co Ci chodzi – bo to co napisałeś to jest od czapy

  7. Witam. Zastanawiam się nad połączeniem ogrz.podłog. z kominkiem jako głównym dostawcą ciepła do domu(dodatkowo kocioł na gaz w razie w) Czy kominek z plaszczem wodnym obsłuży takie zestawienie?

  8. Witam
    Mam pytanie dotyczące ceny wykonania ogrzewania podłogowego. Wiem że może być liczona na m2, lub na ilość obwodów grzejnych lub całkowity koszt (ułożenie styropianu, rurek, wykonanie wylewek – tylko robocizna),oraz montaż rozdzielaczy. Jeden z instalatorów zaproponował mi cenę 240 zł./ m2 (w tej cenie była rura grzejna, folia, taśma brzegowa i płyta izolacyjna styropianowa o gr. 3 cm.). Pozostałe materiały tzn. piasek, cement, styropian, rozdzielacze, skrzynki oraz osprzęt do nich muszę dodatkowo zakupić i opłacić ich montarz. Z moich obliczeń wynika że materiał ( rura grzejna,folia,taśma brzegowa i płyta izolacyjna styropianowa o gr.3cm.) który jest wliczony w cenę wykonania 1m2 ogrzewania podłogowego zaproponowanego przez instalatora wynosi ok.50zł.Czyli koszt (ułożenie styropianu, rurek i wykonanie wylewek)-1m2 ogrz. podł. zaproponowany przez tego instalatora wynosi ok.190 zł. Moim zdaniem jest to cena b. wysoka. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

  9. @Paweł: jeśli cena materiału rzeczywiście wychodzi taka, to stawka za robociznę jest duża. Wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest specjalnie trudne i można zrobić to własnoręcznie. Może warto? Proszę także pamiętać, że wykonawcy zazwyczaj doliczają sobie marżę do kosztu materiału, stąd może się okazać, że za materiał zapłacisz 90 zł/m2 po doliczeniu marży wykonawcy.

  10. mam prośbę do ,,lengi,, czy mógłbyś napisać coś więcej o metodzie suchej zabudowy bez wylewki?

  11. instalacja jest prosta ; wersja w wykonaniu firmowym polega na przykręceniu do legarów płyty wiórowej z wyfrezowanymi szczelinami na radiator blaszany i rurę grzewczą , na to kładzie się panele do grubości nawet 15mm. W oszczędniejszym wykonaniu płytę wiórową z rowkami zastępuje się sklejkowymi panelami, osb lub nawet deskami które stanowią ruszt do ułożenia radiatorów i rury grzewczej to tak w skrócie – firmowe elementy są stosunkowo drogie ale nawet w bogatej Szwecji kładłem taką podłogę w wersji oszczędnej i sprawdza się znakomicie. oczywiście pod spodem izolacja z wełny mineralnej – średnio ok 100mm

  12. do ,,lengi,, dzięki za informację odnośnie suchej metody,która jak się okazuje jest bardzo droga!!!stąd moje kombinacje:mam mieszkanie w starym budownictwie na pietrze.starą podłogę zlikwidowaliśmy tzn.pozbyliśmy się desek i szlaki.następnie między legary położyliśmy wełnę gr.15mm a na to płytę osb gr. 25mm.legary są zdrowe i suche o wys.22cm, szer.15cm,odległość między nimi 60-75cm.i teraz pytanie za 100 punktów!!! czy mogę bezpośrednio na płytę osb wyłożoną folią przymocować rury grzewcze myślę o odległości co 10cm, następnie chcę to zalać wylewką anhydrytową.czy to zda egzamin??? podłogę w mieszkaniu wyłożę w 70% płytkami reszta to zwykłe panele podłogowe.ewentualnie myślę o dołożeniu na płytę osb styropianu gr.1cm i resztę jw.zależy mi również na tym by wysokość, grubość całej instalacji była jak najniższa.czy to wszystko można jakoś pogodzić????

  13. oryginalna, lub inaczej fabrycznie wykonana sucha instalacja podłogówki jest faktycznie bardzo droga, sugerowałem rozwiązanie tańsze w stylu „zrób to sam”, wcale nie gorsze a tak samo skuteczne , wszystko zależy od inwencji inwestora. To co chcesz wykonać to metoda mokra, są tylko dwa pytania – najważniejsze – czy wytrzyma strop wylewkę , grubość legarów to nie wszystko, mogą być podgnite mocowania w ścianach, mogą się wygiąć – nie od razu – ale po pewnym czasie – chociażby dlatego odradzam . Drugie pytanie to czy obliczono fachowo zapotrzebowanie na ciepło, jest to istotne ze względu na wysokość rachunków w przyszłości za nośnik ciepła. Jest jeszcze jedno rozwiązanie mało znane ale myslę że do przyjęcia . Jedna z firm proponuje ogrzewanie tzw. renowacyjne gdzie całkowita grubość wylewki z rurkami wynosi około 15mm plus kafelki , razem 25mm. Pod wylewkę nie kładzie się nawet izolacji, ponieważ ciepło tak szybko jest emitowane do pomieszczenia że izolacja jest zbędna . Jeśli jest izolacja pod płytą osb to takie rozwiązanie jest dla Ciebie idealne. Jest tylko jedno ale , długość pętli nie powinna przekraczać 70m ,jeśli jest dłuższa trzeba kłaść dwie

  14. dzięki za odpowiedz.czy mógłbyś rozwinąć temat z ogrzewaniem renowacyjnym? rozumiem ,że jest to metoda mokra jeśli tak to jakie materialy należy zastosować? a może masz jakieś namiary na firmę która się tym zajmuje? w marketach budowlanych jak pytalam o metode sucha to nie bardzo wiedzieli o co mi chodzi- mysla ze pytam o ogrzewanie elektryczne:(sami nie wiemy jak to rozgryzc zeby bylo dobrze.zasatnawiam sie gdybym wylala ciensza warstwe niz norma to czym to bedzie skutkowac?

  15. http://www.uponor.com.pl/pl/katalogi-cenniki na tej stronie znajdziesz wszystko na ten temat – kliknij Broszura ogrzewania podłogowego mini.
    W uponorze to też nie jest tanie – oni proponują rurę i rozdzielacz, natomiast wylewkę stosują specjalną , nie pamiętam firmy ale jak do nich zadzwonisz to się wszystkiego dowiesz.Cały knyf to wlaśnie wylewka minimalizująca grubość.
    Elementów do suchej metody ogrzewania nie kupisz jest mało popularna w kraju mało kto o niej wie ale w uponorze coś znajdą.

  16. Witam , Potrzebuję rzetelnych informacji i porad na temat ogrzewania podłogowego.Na parterze planujemy o.podłogowe , panele oraz terakota na górze łazienka o.podłogowe , sypialki grzejniki.
    Jaki piec najlepiej pasuje,? czy piec , w którym pali się wszystko + podajnik jest dobry do ogrzewania mieszanego?
    Czy znacie i polecacie jakiś fachowców od o.podłogowego?( podlaskie).
    Dziękuję za każdą odp.

  17. jestem na etapie wykanczania domu i biore pod uwage ogrzewanie podlogowe w calym domu.jednak mam pewne watpliwosci. m.in.ze ogrzewanie na gaz sie nie oplaca bo jest drogie i sa problemy z jego dostarczaniem.
    ,,niektorzy,, mi doradzaja zebym zrobila ogrzewanie podlogowe ale na wegiel???czy to ma sensnie znam sie za bardzo na tym,wiem jedynie tyle ile sie dowiaduje z internetu:(
    jesli jest tam ktos kto moglby mnie uswiadomic bylabym wdzieczna:)

  18. węgiel i drewno to dwa najtańsze nośniki energii – jedynym problemem w ich stosowaniu jest sterowalność procesem spalania i dozowania do grzejników. w czasach gdy energii było potrzeba dużo do ogrzania pomieszczenia problem był mniej widoczny i łatwiejszy do opanowania ale łączył się ze zwiększonym zużyciem paliwa. dzisiaj jedynym sposobem na opanowanie tych procesów tzn. sterowania i dozowania są tzw zbiorniki buforowe. pozwalają na magazynowanie energii jej dowolne dozowanie do instalacji a przede wszystkim pozwalają na prace pieca w górnych temperaturach tj. ok. 80 stopni z jego maksymalną sprawnością.jest to o tyle istotne że pozwala na ok 10% oszczędności paliwa , nie pozwala na wytrącanie osadów smolistych w piecu i kominie. zbiorniki pozwalają wykorzystać też energię z instalacji solarnej co w przypadku ogrzewania podłogowego pracującego w niskich temperaturach – ok 30 stopni-jest bardzo istotne.
    zdecydowanie odradzam piece z podajnikiem bez wspólpracy z buforem – zużycie paliwa zdecydowanie wzrasta

  19. Niedawno spotkałem się z ciekawą opinią na temat ogrzewania podłogowego.
    Od pokoleń istnieje w naszej i(nie tylko)kulturze idea ruszczkarstwa, niekorzystny wpływ cieków wodnych na samopoczucie i stan zdrowia człowieka . Instalując ogrzewanie podłogowe sami tworzymy sobie pod całym domem żyłę z zasuwającą wodą. Przy założeniu że człowiek nie jest tylko biomaszyną i że tą opinię wyraża wykształcony projektant. Co wy o tym myślicie i czy ktoś może ma pomysł gdzie można znaleźć informacje na 'taki temat’.

  20. Dla wszystkich którzy planują wydanie kilku złotych na ogrzewanie, kilka spostrzeżeń które moim zdaniem należałoby uwzględnić przy decyzji o podłogówce. Osobiście jestem zdania że ogrzewanie podłogowe złe nie jest ale stosowane miejscowo a nie w całym domu – grzanie „od spodu” nie jest naturalne (z punktu widzenia natury – chyba że w piekle ;)). Idealne pomieszczenia na ten system to łazienka, przedpokój. Rozważcie zanim wydacie ciężko zarobione pieniądze takie kwestie:
    – jak się czujecie w pomieszczeniach tak ogrzewanych. Dlaczego to piszę ? Ano dlatego że sam nie mogę przebywać dłuższy czas na podłogówce ponieważ strasznie jestem zmęczony i ociężały, czuję się fatalnie. Może to subiektywne spostrzeżenie ale konsultowane z kilkoma innymi osobami które to potwierdzają (potwierdzam tutaj komentarz Hermana). Sugeruję sprawdzić, pobyć gdzieś u kogoś z takim ogrzewaniem przez kilka dobrych godzin i przekonać się czy to tylko ze mną jest coś nie tak.
    – jeśli jesteście miłośnikami zwierząt domowych a głównie psów, no to one na pewno założyłyby każdy inny rodzaj ogrzewania (nie wspomnę że jak zwierzę coś „zgubi” to skrobanie i spotęgowany fajny zapach „na bank”).
    – wiem że estetyka osiągnięta przez brak grzejników i rur jest istotna ale przez to ograniczony jest dostęp do instalacji w razie awarii. Jak coś się stanie to odłączamy obwód albo kujemy.

  21. @andy: a czy podłogówka, która powoduje u Ciebie wrażenie zmęczenia i ociężałości jest wykonana poprawnie? Czy temperatura podłogi nie jest zbyt wysoka? Dobrze wykonane ogrzewanie podłogowe w ciepłym domu ma temperaturę podłogi rzędu 26*C, nie przypuszczam, by komukolwiek to przeszkadzało.

  22. zgadza się, najprawdopodobniej temperatura podłogi jest zbyt wysoka – dodałbym jeszcze brak wentylacji,a co do estetyki – brak grzejników to nie jedyny atut podłogówki, poczytaj andy poprzednie posty

  23. Panowie, nie rzuciłem rękawicy i nie chcę dyskutować, przekonywać. Jak zauważyłem, jesteście szczerymi zwolennikami metody a ja nie jestem jej przeciwnikiem. Te uwagi napisałem tylko i wyłącznie dlatego aby ludzie którzy dosyć ciężko (tak myślę) zarobione pieniądze wydają na budowę domu, zwrócili uwagę na pewne aspekty których z reguły się nie rozważa a wynikające z praktyki. Decyzja to kilka tysięcy wydanych bezpowrotnie. Sam jestem takim „Bobem budowniczym” który wydrapał już drugi dom „metodą gospodarczą”. Kupa artykułów, setki doradców a i tak od błędów się nie ustrzegłem. Piszę w dobrej wierze, chcecie to przemyślcie a i tak przecież „wolnoć Tomku w swoim domku”.

  24. @andy: to bardzo dobrze, że napisałeś swoje spostrzeżenia! To przecież fakt, że jak się zepsuje ogrzewanie podłogowe, to w pokoju będzie albo za zimno, albo temperatura podłogi będzie zbyt wysoka. O tym też warto pamiętać, gdy się dom buduje.

  25. równie dobrze można dyskutować o przewagach ogrzewania piecowego lub kominkowego nad grzejnikami – prawda jest taka że o subiektywnych odczuciach się nie dyskutuje tylko przyjmuje do wiadomości – próbujemy wyjaśnić problem i ewentualnie pomóc

  26. pytanie do „lenga” i autora:chcialbym zrobic ogrzewanie podlogowe w calym domu zasilane piecem na wegiel lub drewno + bufor, czy moglibyscie w jakis prosty sposob opisac poszczegolne etapy robot, jak podpiac bufor, sposob w jaki najlepiej ulozyc wezownice, ile petli na pomieszczenie – od czego to zalezy, jaki styropian pod spod, jak obliczyc zapotrzebowanie na cieplo, pojemnosc bufora itp jednym slowem instalacje od A do Z i dac jakis kosztorys ew. napisac jaka jest roznica kosztow pomiedzy ogrzewaniem grzejnikowym a podlogowym ?(dom parterowy z poddaszem, sciany pojedynczy max + 12 cm styropianu, pow.użytkowa:99.9 m²,pow. zabudowy:122.0 m²,kubatura budynku:389 m³-dane z projektu, w rzeczywistosci dom jest ok 5% wiekszy) bo z tego co tu wyczytalem to nie jest takie proste jakby sie moglo wydawac – nawet dla instalatora.pytam bo pseudo-fachowcow podczas budowy mialem juz kilku a sasiad jest monterem ioferuje mi zrobienie instalacji „po sasiedzku” ale jest starej daty i nie wiem czy da sobie rady z tymi wszystkimi obliczeniami i poprawnym zaplanowaniem ulozenia wezownicy i dodaniem to tego wszystkiego bufora.
    odpowiedzi chetnie na malia tradekris@o2.pl
    dzieki z gory za odpowiedzi,pzdr

  27. @kris: jeśli chodzi o budowę i podłączenie bufora, zajrzyj tutaj. Na tamtym forum znajdziesz też informacje o samodzielnym wykonywaniu instalacji ogrzewania podłogowego.

    Obliczenie zapotrzebowania na ciepło najprościej jest zrobić jakimś darmowym programem OZC.

  28. witam.zanim zainstalowano do naszego domu ogrzewanie podłogowe bylismy w 7 domach w których jest ogrzewanie całych powierzchni i mieszane czyli podłogówka i grzejniki.A więc mity które przewróciliśmy mocno to:
    -kurz unoszący się mniej jest go z podłogowym ogrzewaniem a niestety więcej z grzejnikami!,
    -grzejniki w sypialni i łazienkach lub w wybranych pokojach to nie trafiony pomysł są nie dogrzane a więc wszędzie podłogówka albo grzejniki,
    -mieszana instalacja wiąże się z większymi kosztami!!!!!
    -palaca podłoga w nogi to bzdura!!!!!!podłoga około 35 stopni a jest pod warstwą betonu około17cm więc bzdura!!!!
    -dzieci to ważne dla każdego mówimy o alergiach itd…ludzie jak świat światem najwięcej ośrodków muzgowych pobudzanych jest pod stopami to po pierwsze a po drugie jeśli ciepła podłoga zabija roztocza i inne bakterie minimalizuje w duzym stopniu to raczej zdrowiej dla dzieci!!!!!i dla nas!!!
    -jedyne co nam się sprawdziło to rurki musza być ułożone od siebie 10cm,7cm musi miec beton nie mniej i nie więcej na rurkach wylany,iniestety pocałkowicie wyziębinym domu rozgrzewa się go tydzień nawet dwa to duża wada ale za to po wyłaczeniu wiosną dom grzeje sam z siebie wolno się wystudzając 3 miesiące!!!!
    -temperaturę można regulować na listwach w każdym pomieszczeniu osobno ,na piecu również.
    -wada przebicie rurki w każdym pomieszczeniu daje się rezerwową w koło ścian to nie duży koszt.

  29. mamy piec z firmy „stefaniak”pleszew jesteśmy zadowoleni z ceny,obsługi,doradztwa,serwisu!!!!!!!!!!!!
    -mamy piec z podajnikiem tłokowym na miał,groszek itd.i w tym samym piecu drugie palenisko na wszystko czyli paliwo poza komputerem na śmieci itd.odpady w lato które za darmo grzeją ciepłą wode!!!
    -facet przyjechał obmierzył ktłownię itd.wykonał piec i był przy odpleniu i juz rok minał sam był go przejrzeć po sezonie w ramach gwarancji KOMPETENTNY FACET I FIRMA!!!!
    -my mamy piec o pojemności 35kw na dom 270m2 i mamy wszędzie instalację podłogową w łazienkach kratki wiszace do suszenia np.reczników na osobnym obwodzie grzewczym wraz z boilerem i grzejnikiem w garażu ,poniewaz piec ma komputer który grzeje rozgranicza temperature osobno na podłogówkę i osobno na ciepła wode takze mamy cieplejszą duzo wodę w kranie niz w podłogówce,do tego wymiennik ciepła 150l firmy REFLEX z wąbrzeżna wewnątrz jest emaliowany z katodą super rzecz wydajny i cenowo równiż ok dorosłe 4 osoby umyja sie bez problemu,dalej wazne jest podpiecie ciepłej wody do pralki poprostu mniej grzeje grzałka ato oszczednosci i dla pań woda juz częsciowo jest zmiękczona przez katode w boileże,a pranie inaczej pachni itd.warto nad tym pomyśleć to samo dotyczy zmywarki nie ma zacieków na szklankach .my tak mamy i żonka ZADOWOLONA
    -wracam do kurzu zanim położymy panele ,parkiet mający nie więcej niż 4cm bo innego nie mozna na ogrzewanie podłogowe to posadzkę betonową się gruntuje 2 razy UNIGRUNTEM a wiemy co to znaczy zamykamy ją szczelnie przed kurzem ,potem folia termo przepuszczalna i piaka specjalna do podłogówek „pikowana”potem panel z falsem któryrównież szczelnie dolega!!!!!!!!!!!!!!!!!gdzie i jak tu kurz niema szans!!!a ciepło ogrzewania podłogowego roznosi s ie droga indukcji!!!
    -teraz inny temat pompa ciepła zastanawialiśmy się również:
    a-duży koszt,
    b-pompa która pracuje na 380V,
    c-kiedy wyczerpie się żródło????a jesli tak pechowo sie stanie co wtedy żadna gwarancja itd.nic zostajemy sami w domu bez ogrzewania ;to były rzeczy które na ten czas nas odsunęły od pompy ciepła,
    -moim skromnym zdaniem zabardzo jeszcze ta technika jest w fazie prób myślę tu o pompie ciepła a instalacje podłogowe są stosowane na zachodzie i nie tylko od 30 lat i kładą je już nawet w ścianach ale to raczej klimat danego kraju na to wpływa.
    dziękuję i pomogę
    Ludzie myślmy o rzeczach dla nas najlepszych a nie jak moda to ja też nie to w przypadku domu nie idzie w parze bo dom jest dla nas na życie całe a firmy w modernizacjach ścigają się i moda wraz z nimi a TO ZŁUDNE.
    Zyczę wszystkim miłej nocy po dzisiejszym pięknym dniu w dzeń zmarłych bo dawno już takiego ciepłego nie było

  30. Przepraszam ,bo nie mogę ze śmiechu.
    żyła wodna ,którą sobie tworzymy w podłodze BZDURA!!!nic nic nie wpływa zle!!
    pomyślcie;jeśli różczkasz wyczówa żyłę zimnej wody o jakijs tam temperaturze z powiedzmy 7metrów bo przepływ wody w danej żyle ma np.40 m wody na minute a zyła ma np.wysokość 8 metrów mamy tu hektolitry !!!!a w ogrzewaniu w normalnym domu jednorodzinnym jest około45 litrów w obiegu to juz sami sobie odpowiedzcie.
    z drugiej strony jak różczkasz jest nad może to dopiero wariuje co?????????????!!!!!!!!!!ha ha ha
    Wracam do tematu ludki Bądzmy sobą .

  31. dzieki za szybka odpowiedz, poczytam i zobacze co z tego wyjdzie. a czy moglby mi ktos powiedziec jaka jest roznica kosztow instalacji pomiedzy tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym a podlogowym (pomijajac cene sugerowanego bufora ciepla oczywiscie)? dzieki z gory

  32. Jak się ostatnio dowiedziałam do połączenia ogrzewania podłogowego z piecem na drewno należy użyć bufora. Jednak wyczytałam, że nie można takiego bufora zamówić, ponieważ zakupienie takiego jaki jest nam potrzebny jest zazwyczaj niemożliwe. Ja osobiście nie poradzę sobie z budową własnoręcznie takiego urządzenia, więc chciałabym je komuś zlecić, jednak na jakiej podstawie mam wiedzieć, że fachowiec wykonał go dobrze?

  33. @zochna: dlaczego miałby być niezbędny? Przydaje się, to prawda, ale żeby był niezbędny?

    To nie jest też tak, że nie można odpowiedniego bufora kupić, bo są produkowane w różnych rozmiarach i konfiguracjach, tylko są straszliwie drogie. Skąd wiadomo, że fachowiec wykonał go dobrze? Że ma tyle króćców przyłączeniowych, ile było zamówionych, wężownice odpowiedniej długości, no i wszystko jest szczelne.

  34. najprostszy bufor to wydatek max. 1000zl – uzywany mozna kupic jeszcze taniej , oczywiscie bez wezownicy, ale czy jest potrzebna, moze lepiej bufor plus bojler, wszystko zalezy od mozliwosci, potrzeb i chyba zdrowego rozsadku
    a i jeszcze jedno – lepiej uzywany fabryczny niz samorobka amatora

  35. Ta odpowiedź na pewno mi kilka rzeczy uświadomiła, jednak teraz się zastanawiam gdzie znajdę kogoś chętnego do wykonania dla mnie zasobnika ciepła, bo ceny gotowych są na prawdę duże… ale i tak ogromnie dziękuję za odpowiedź! :)I mam jeszcze jedno pytanie. We fragmencie pana artykułu na temat bufora ciepła, wyczytałam, że ciepłą wodę (użytkową) też można uzyskać za jego pośrednictwem, ale czy taki zasobnik może stać się jedynym urządzeniem zapewniającym ciepłą wodę? mogę ewentualnie, awaryjnie (gdyby bufor z jakiś powodów nie mógł zapewnić mi ciepłej wody) stosować elektryczne podgrzewanie wody (jeśli oczywiście jest to w ogóle możliwe w wykonaniu).

  36. @zochna: można w bufor wmontować elektryczną grzałkę albo dwie, wtedy będzie on działać również na prąd. 🙂

  37. No tak. że też od razu na to nie wpadłam!:) Jednak po wyliczeniu wstępnego kosztorysu ogrzewania dochodzę do wniosku, że wydane na ogrzewanie pieniądze mogą mi się nie zwrócić. Może aż tak bym nie rozpaczała, gdyby nie to, że podłogówka w moim przypadku może okazać się złym rozwiązaniem… Biorąc pod uwagę, to że działka na której chcę chcę położyć podłogówkę ma być używana kilka razy w miesiącu (np 7 razy), to licząc czas w którym od mojego przyjazdu pokoje nagrzeją się (czyli kilka godzin), to prędzej bym umarła z zimna nim doczekała się ok 20C w pokoju… No chyba, że kocioł będzie połączony do bufora (z grzałką), dzięki czemu będę mogła ustawić temperaturę (podczas mojej nieobecności) na ok. 6C i może wtedy po moim przyjeździe, trochę szybciej nagrzałyby się pomieszczenia. W gruncie rzeczy do uzyskania takiej temp. podczas mojej nieobecności mogłabym użyć również elektryczne ogrzewanie podłogowe, no ale to już chyba cenowo mogłoby wynieść tyle co ogrzewanie za pomocą grzejników elektrycznych, bo choć cena za prąd jest wysoka, to jednak raz na jakiś czas mogę zapłacić te rachunki za prąd, które chyba nie będą sumami bajońskimi.

  38. @zochna: na działkę, do domku letniskowego, nie instalowałbym ogrzewania podłogowego, właśnie z tego powodu. Chyba, że takie położone w bardzo cienkiej warstwie betonu i odizolowane od reszty budynku, żeby rozgrzewało się szybko.

    Przy odrobinie wysiłku można zorganizować sobie zdalne uruchamianie ogrzewania. 🙂

  39. siedem razy w miesiacu to wychodzi co cztery dni – lepiej zainwestuj w dobre ocieplenie

  40. a i jeszcze zapomnialem o buforze ktory trzyma cieplo pare dni- a tak na marginesie jak stac na piec do spalania drewna to i na prad – dyskusja bez poznania danych technicznych obiektu prowadzi do nikad

  41. różnica pomiędzy podłogowe ogrzewanie na mój don 270 m2
    wyszło kompletne piec majstry zawory kratki w łazienkach 39000pln
    konwencjonalne wyszłoby 27000pln na powierzchnie moją!!!!!

  42. drewno się poci itd.mozna wykończyc piec nie mieszajac drewna z węglem!!!!!!piec najbardziej pracuje w temp.55 do 60 stopni celsjusz poniewaz w środku wykonany jest z blachy G6 co daje dużą wydajnoś trwałość i elastyczność n i oddawanie ciepła ale najlepiej pracuje ona w temp.55,60 stopni

  43. bufor koszty równie dorze można dom ineligentny sobie zrobić i wszystko przez internet i co?a gdy nie ma prądu ZIMA!!!!
    a tak wiaderko ze śmieciami i mamy za darmo ciepłą wode w 30 minut

  44. a slyszales tomo o przetwornicy to raz a dwa drewno sie poci jak jest mokre a dobierac temperature spalania do blachy to jakas bzdura – wierzyc sie nie chce ze mozna takie bzdury pisac – okazuje sie ze praca od podstaw w powijakach – przepraszam moderatora

  45. @zochna: Czy do ogrzewania działki rozważała Pani piece na pelet ? W Pani przypadku może byłoby to rozwiązanie- szybko nagrzewa, ciepło można rozprowadzić i nie ma siermiężnej kominkowej drewno – popiołowej zabawy. Dodatkowo – piece są sterowane i programowane jeżeli regularnie odwiedzacie działkę można ustawić grzanie na datę i godzinę.
    Proszę spojrzeć tutaj: http://www.mcz.it/en/prodotti_mcz.html

  46. Z ogrzewaniem, to tak jest- im dalej w las tym więcej drzew.. I owszem myślałam o piecu na palety, ale nie wiem czy czasem nie lepszy byłby piec 'na wszystko’. Jedynym problem jest to, iż znaleźć piec nie jest tak łatwo. Zupełnie nie wiem jaka firma jest dobra i nie ma niebotycznych cen (mam nadzieję, że te kryteria wzajemnie się nie wykluczają…). Nie każdy kocioł będzie dla mnie dobry, gdyż dla mnie bardzo ważna jest wygoda (tzn. nieskomplikowany i bezpieczny mechanizm), bo skoro to ja (najczęściej) będę paliła w takim piecu, to jednak chciałabym abym do niego nie podchodziła jak do jeża… Bo jednak bądź, co bądź kobiety nie są zbyt dobrymi osobami obsługującymi kotły.
    A powracając do tematu ogrzewania podłogowego, to jaka istnieje inna alternatywa? grzejniki (kaloryfery) odpadają, bo nie mam możliwości kucia ścian (podłogę mogę, bo będzie wszędzie zmieniana).
    I jakie dane techniczne (domu) powinnam podać, aby ktoś umiał mi doradzić, co jest najlepszym rozwiązaniem (w kwestii ogrzewania) dla mnie?
    Rozumiem, że to nie takie łatwe, tak po prostu komuś doradzić, ale za wszelkie pomysły będę bardzo wdzięczna.
    Za dotychczasową pomoc również bardzo dziękuję!

  47. czyli rozumiem ze ma to byc piec na paliwo stale. w gre wchodzi drewno lub wegiel . idealem jest z cala pewnoscia piec z podajnikiem na groszek z podajnikiem ,do podlogowki przydalby sie jednak bufor , chociaz z 500l w najtanszym wydaniu. do tego bojler na ciepla wode- pojemnosc zalezy od ilosci uzytkownikow.
    piec na drewno to juz troche jazda – potrzebne jest niestety sezonowane drewno czyli suche , a takiego w kraju nie spotkalem – chyba ze masz tyle miejsca zeby je przetrzymac ze dwa lata pod dachem, no i powierzchnia magazynowa na drewno w samej kotlowni . malo kto zdaje sobie sprawe jak kalorycznosc drewna wzrasta z jego spadkiem wilgotnosci
    zeby obliczyc chociazby w przyblizeniu sprawdzalnosc podlogowego wariantu ogrzewania musisz podac czy i jak jest ocieplony budynek czy wymienione sa okna i drzwi a przydalaby sie i kubatura z metrazem – chodzi o wysokosc.
    modne ostatnio kominki nie sprawdzaja sie ze wzgledu na brud i kurz – chyba ze to nie przeszkoda. moim zdaniem kotlownia w domu to nieporozumienie
    pelet jest fajna sprawa o wiele czystsza od wegla, nie wiem jak to sie ma do kosztow eksploatacji – jak ktos ma doswiadczenia to moglby napisac, ale nawet i do peleta polecam zbiornik buforowy –

  48. Dom nie jest ocieplony (jedynie otynkowane pustaki); okna niestety drewniane, stare; drzwi będą wymieniane na nowe. Powierzchnia do ogrzania wynosi ok. 111 m3 (dokładniej to 111,5 m3). Uważam, że powinnam dodać, że jeden pokój zazwyczaj będzie rzadko używany, więc myślę, że nie będę musiała go ogrzewać za każdym razem jak będę przyjeżdżała na działkę(jest to pokój obok garażu), ma on powierzchnie 13,5 m2, a jego objętość wynosi: 33,75m3. Zbiornik buforowy jak najbardziej biorę pod uwagę. Wcześniej myślałam, że trzeba samemu go wykonać aby był dobry, a teraz skoro dowiedziałam się, że nie muszę tego robić jak najbardziej jestem za jego umieszczeniem w domu. I oczywiście myślałam o piecu na paliwo stałe, gaz odpada ponieważ nie mam zapewnionego na działce jego stałego dostępu. Myślę, że piec z podajnikiem na groszek to chyba jedno z najlepszych rozwiązań, bo piec na pelet jest dość drogi (przynajmniej tak mi się wydaję po sprawdzeniu kilku ofert w internecie). Szkoda, że z drewnem to tak sprawa wygląda. Mam trochę miejsca w garażu, ale myślę, że to za mało, aby przechować całe drewno do ogrzania domu. Kominek (który jest na działce) to raczej będę traktowała jak ozdobę a nie jak główne źródło ciepła.

  49. najgorsza prawda lepsza od dobrego klamstwa – jesli zaprojektujesz system ogrzewania dla obecnego stanu budynku to po pozniejszym , a niezbednym ociepleniu , okaze sie ze jest wszystko przewymiarowane.mozesz zostawic to tak jak jest ale niestety po kilku a byc moze po najblizszym sezonie grzewczym zorientujesz sie ze placisz zbyt wiele . podlogowka jak najbardziej ale na lato zaplanuj ocieplanie i wymiane okien. koszta zwroca sie po kilku sezonach . niestety ceny paliw ida do gory. gaz by cie zjadl groszek pozwoli obnizyc koszta. pozostaje jeszcze ewentualnie kominek na dogrzewanie – znaczaco obniza zuzycie drewna i pozwala szybko dogrzac calosc budynku, zalezy jaka to wersja. podlogowka ma jedna wade, choc moze to i zaleta. betonowa podloga jest akumulatorem ciepla czyli tez dlugo sie nagrzewa – musisz o tym pamietac. piec na eko groszek to mozna juz sobie zaprogramowac praktycznie na okres grzewczy. pamietaj o automatyce no i otym zeby to wszystko nie uzywane nie zamarzlo bo jak przyjdzie minus 30 i nie bedziesz grzac to w tym nieocieplonym budynku bedzie lodownia

  50. zapomnialem dodac – przy piecu na ekogroszek mozesz odpuscic grzalki w buforze cena za kwh pradu to kosmos, nawet latem lepiej odpalic piec niz grzac pradem

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting