Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnika?

O tym, że ogrzewanie podłogowe jest bardzo fajne i skuteczne, nie muszę chyba nikogo przekonywać. Pisałem zresztą o tym na łamach osobnego artykułu o ogrzewaniu podłogowym, nie będę wszystkich argumentów za tym sposobem ogrzewania powtarzać.

Dziś w ramach odpowiedzi na pytania czytelników, kilka słów o tym, dlaczego nie zawsze można zastąpić ogrzewaniem podłogowym zwykły grzejnik.

Czy można podłączyć ogrzewanie podłogowe do ogrzewania grawitacyjnego?

Chciałbym mieć w łazience ogrzewanie podłogowe. W całym domu jest ogrzewanie grawitacyjne. przez łazienkę przechodzą dwie rury do których podłączony jest grzejnych – chciałbym się dowiedzieć czy można podłączyć do tych rur ogrzewanie podłogowe a grzejnik od montować. Czy jest coś takiego możliwe? Czy wówczas będzie konieczne zamontowanie pompy obiegowej? Ile centymetrów takie ogrzewanie razem z wylewką i wszystkim podniesie mi łazienkę?

W przeszłości domowe instalacje centralnego ogrzewania stosowane były niemal zawsze jako grawitacyjne. W najniższym punkcie domu — piwnicy lub na obniżonej posadzce w pomieszczeniu kotłowni — montowano kocioł centralnego ogrzewania, ciepło rozprowadzane było przez ruchy konwekcyjne w rurach stalowych o dużej średnicy, zaś dostarczane było do pokoi przez masywne grzejniki żeliwne. Dziś często chcemy modernizować takie instalacje, nierzadko poprzez montaż grzejników stalowych w miejsce żeliwnych. Albo tak, jak chce to wykonać czytelnik mojej strony — zastępując grzejnik przez pętlę ogrzewania podłogowego.

W teorii jest to możliwe, można bowiem wyciąć ze ściany grzejnik i w jego miejsce podłączyć do instalacji umieszczoną w dodatkowej wylewce rurkę ogrzewania podłogowego. Z całą pewnością jednak opór przepływu przez tę rurkę będzie większy, niż w przypadku grzejnika żeliwnego. No i ze względu na to, że będzie ona miała dość dużą długość i poziomy przebieg, może się okazać, że przepływ tamtędy w ogóle ustanie. Gdyby zaś przepływ miał miejsce, do podłogi trafiać będzie czynnik grzewczy o zbyt wysokiej temperaturze, co spowoduje niebezpieczne przegrzanie podłogi.

Dlatego nie wystarczy po prostu wyciąć grzejnika i podłączyć zamiast niego rurki ogrzewania podłogowego.

[ad#ad-468×60]

Konieczne będzie umieszczenie jeszcze przynajmniej zaworu mieszającego, który pozwoli na zapewnienie odpowiedniej temperatury czynnika grzewczego w podłodze. Aby instalacja poprawnie działała, w pętli ogrzewania podłogowego konieczne będzie również zainstalowanie małej pompki obiegowej. A może się okazać, że zawór będzie stanowić zbyt duży opór dla instalacji grawitacyjnej i trzeba będzie dołożyć do niej pompkę, zamieniając ją w instalację pompową, co zaburzy równowagę całej instalacji.

Być może rozwiązaniem byłoby stworzenie malutkiego obiegu zamkniętego z pompką, zaworem mieszającym, pętlą ogrzewania podłogowego i przeponowym naczyniem wzbiorczym a następnie połączenie tego obiegu przez wymiennik ciepła wstawiony w miejsce grzejnika. Wymiennik powinien mieć już mniejsze opory przepływu, pewnie porównywalne z grzejnikiem.

Jeśli zaś chodzi o wysokość, o jaką instalacja ogrzewania podłogowego podniesie podłogę, jest to rząd wielkości kilku (5-7) centymetrów.

Zobacz także

Opublikował 20.12.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

2 komentarze do artykułu “Ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnika?”

  1. witam mam pytanie odnośnie tematu jesli chciał bym zrobić taka zamiane w łazięce z grzejnika na podłogowe a mam instalacje co pompową(wszystko z miedzi) a łazienka o dośc małej powierzchni 4m na 1,5m czy dało by rade?? z góry dzieki za pomoc

  2. JA TERZ MAM WSZYSTKO W MIEDZI CZY DALO BY RADE ZROBIC OGRZEWANIE PODLOGOWE NA PIETRZE

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting