Ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie podłogowe a komfort cieplny.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe to dość modny ostatnio sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Trzeba się jednak zastanowić, czy faktycznie warto podążać za tą modą… Abyśmy mogli na to pytanie odpowiedzieć, musimy najpierw wyjaśnić, jak działa takie ogrzewanie, gdzie się sprawdza, i jakie są jego wady. Bo o zaletach można bardzo dużo poczytać na stronach firm, które takie ogrzewania montuje.

Muszę w tym miejscu zaznaczyć, że nie handluję żadnym sprzętem służącym do ogrzewania domów i nie mam żadnego interesu w zwiększaniu sprzedaży takich czy innych urządzeń. Staram się tylko być głosem rozsądku w dyskusjach i skupiać się na korzyściach realnych, a nie tych, które widnieją tylko na papierze i w zapewnieniach sprzedawców.

Dotychczas (tj. na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat), centralne ogrzewanie domów i większych obiektów polegało na dostarczaniu ciepła z kotła do grzejników, które ogrzewały poszczególne pomieszczenia. Większą część ciepła oddawały do powietrza w drodze konwekcji (unoszenia ciepłego powietrza, które ogrzewa się o powierzchnię grzejników), a tylko niewielką część w drodze promieniowania, bezpośrednio mieszkańcom. Aby więc zachować komfort cieplny w pokoju, musiała w nim panować odpowiednio duża temperatura. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

184 komentarze

Opublikował 14.04.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Ogrzewanie podłogowe: czym jest i jak działa (film)

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejszy w Polsce sposób ogrzewania pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Przy jego zastosowaniu można w domu zrezygnować z grzejników, przez co aranżacja pomieszczeń jest nieco łatwiejsza.

W wielu przypadkach ogrzewanie podłogowe będzie tańsze w eksploatacji, niż w przypadku grzejników. Ale jak w ogóle działa ogrzewanie podłogowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest… po prostu powierzchnia podłogi. To ona nagrzewana jest do odpowiedniej temperatury, by zapewnić komfort cieplny. W dotyku jednak podłoga nie jest ciepła, bo jej temperatura zazwyczaj nie przekracza 30°C. Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło na drodze promieniowania, dzięki czemu daje ten sam komfort cieplny przy temperaturze powietrza w pokoju niższej, niż dla grzejników.

To pierwszy z powodów, dla których ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji od grzejników. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe: czym jest i jak działa (film)”

Opublikował 18.07.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?

Każdy, kto przeczytał choć kilka wpisów opublikowanych na łamach tego bloga, z pewnością zauważył, że jestem gorącym (sic!) zwolennikiem ogrzewania podłogowego. Najchętniej stosowałbym go w każdym pomieszczeniu wymagającym ogrzewania, włączając w to salony, kuchnie i sypialnie.

W swoim entuzjazmie staram się jednak być obiektywny, dostrzegając również wady i słabe punkty ulubionych rozwiązań. Dlatego, gdy dostaję od czytelnika pytanie:

Panie Krzysztofie piszę do Pana z pewnym zapytaniem – mianowicie – oszczędność ogrzewania podłogowego.

Zastanawiając się nad tym typem ogrzewania zastanowiła mnie jedna sprawa mianowicie rzeczywsita oszczędnośc energii.

W układach tradycyjnych tj centralne ogrzewanie z tradycyjnymi grzejnikami wode grzejemy do powiedzmy 60 stopni (mój dziadek grzał i do 80) natomiast w podłogówce grzejemy do powiedzmy 30, z tym, że grzejemy tu wiecej wody niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania – czy zatem ta oszczędnośc przy podłogówce jest tak znacząca?

muszę jasno odpowiedzieć: samo obniżenie temperatury w instalacji ogrzewczej (możliwe przy zamianie grzejników na podłogówkę) nie daje praktycznie żadnych oszczędności. Czytaj dalej artykuł „Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym

Dzisiejszy wpis chciałbym zadedykować osobom, które obawiają się, że ogrzewanie podłogowe może powodować nieprzyjemne odczucia stąpania po ciepłej podłodze.

Wspominałem o tym zagadnieniu pisząc o samoregulacji ogrzewania podłogowego. Z obliczeń wynika bowiem, że różnica między temperaturą podłogi a temperaturą powietrza będzie rzędu kilku stopni celsjusza. Ale jeśli komuś nie wystarczą obliczenia, proszę rzucić okiem na poniższą fotografię termowizyjną. Czytaj dalej artykuł „Temperatura podłogi przy ogrzewaniu podłogowym”

4 komentarze

Opublikował 13.04.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze

Jeden z moich czytelników przysłał do mnie ostatnio bardzo ciekawe i dość złożone pytanie dotyczące ogrzewania domu, sterowania pogodowego i krzywych grzewczych.

Chciałbym dziś zacytować Wam to pytanie i odpowiedzieć na łamach mojego serwisu. Bo zagadnienie sterowania pokojowego i krzywych grzewczych jest bardzo ciekawe. Sądzę, że zainteresuje również i Was.

Dla porządku tylko dodam, że budynek, o którym mowa, posiada ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem na pellet, co ma pewne (niewielkie) znaczenie dla zrozumienia tematu. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Opinie o ogrzewaniu podłogowym

Dziś znów wpis inspirowany dyskusjami na forach o budownictwie. Tak, jak inwestorzy obawiają się pomp ciepła jako źródła ciepła dla domu, tak obawiają się ogrzewania podłogowego jako sposobu dostarczenia ciepła do pomieszczeń. Tymczasem to właśnie takie ogrzewanie ma liczne zalety i pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego kosztem niższym, niż w przypadku grzejników.

Zachęceni takim informacjami inwestorzy nierzadko uwzględniają ogrzewanie podłogowe w swoich planach, choć ostrożnie. W wielu przypadkach jakaś część domu pozostaje ogrzewana grzejnikami, np. poddasze z sypialniami. Nie do końca jest to dobre, bo połączenie grzejników i ogrzewania podłogowego w jednej instalacji często rodzi problemy eksploatacyjne. Czytaj dalej artykuł „Opinie o ogrzewaniu podłogowym”

1 komentarz

Opublikował 17.01.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,