Jak wybrać grzejniki i kocioł dwufunkcyjny?
W dzisiejszym wpisie publikuję odpowiedź na pytanie czytelnika, który mieszka w bloku i poszukuje metody na efektywne ogrzanie swojego mieszkania. I chciałby też zmodernizować swoją wentylację.
Witam serdecznie, bardzo się cieszę, że mogłem trafić na Pana stronę. Potrzebuję zasięgnąć profesjonalnej opinii na temat mojego mieszkania, jeśli to nie problem oczywiście. Oto mój przypadek.
Kupiłem mieszkanie / ruinę dokładnie za bardzo przyzwoite pieniądze. Mieszkanie ma 33,5 m2, dwa pokoje w tym jeden z aneksem + łazienka. Były piece kaflowe, ale już nie ma. Mieszkanie jest na parterze, obsadzone zostały nowe okna 6-cio komorowe, profesjonalnie obrobione itd. Podłoga została podwyższona i wyrównana, od dołu ocieplona wełną isover z serii optimum zdaje się było 5 i 10 cm, dane na zakład czyli 15 cm, by nie było żadnych mostków termicznych. Ściana od strony bramy od wewntąrz została ocieplona wełną i postawiono nową ściankę z betonu komórkowego YTONG. Niestety zarządca nie zgodził się na ocieplenie ściany od zewnątrz. Ściany nośne w moim mieszkaniu / zewntętrzne mają grubość 65 cm. Solidne bardzo, ale od zewnątrz zero ocieplenia niestety.
Położona została nowa instalacja co w rurkach pex w podwójnej ściance, grzejniki będą zasilane od dołu. Jakiej marki najlepiej wybrać grzejniki? Co do mocy, to mi moja Pani projektant wylicza właśnie. Wiem, że grzejniki są ważnym wymiennikiem ciepła,a ich sprawność wpływać będzie na koszty ogrzewania. Zależy mi aby wykonać temat raz a porządnie.
Będę miał piec dwu funkcyjny TURBO. Moc 24KW dla cwu. Ale jaki model wybrać? To nie mam pojęcia. Co instalator to inny proponuję. NA pewno nie chcę kondensacyjnego tylko zwykły turbo. Mam niedużo miejsca w łazience więc z zasobnikiem też odpada. Jaki piec Pan poleca? Aby był możliwie najbardziej sprawny, długożywotny i niedrogi w eksploatacji. Poczytałem nieco o piecach i podobno również ważną sprawą jest wymiennik ciepła w takim piecu. Jaki rodzaj tam zastosowano i w ogóle. Ale kiedy pytam w salonach sprzedaży o rodzaj zastosowanego wymiennika to patrzą jak na kosmitę. BA.. są nawet piece z wmontowanym silnikiem stirlinga, że spalając gaz, wytworzone ciepło napędza prądnicę przy okazji i mamy o ile dobrze pamiętam 4KW za zero złotych 🙂 Ale to wyższa póła cenowa.
Co do wentylacji u Mnie:
- Jest wiadomo grawitacyjna. Kratki mam wsadzone higrosterowane aereco
- W oknach nawiewniki higro z odpowiednio sporym zapasem, aby napływ powietrza był optymalny.
Jak jeszcze można stuningować wentylację? Myślałem o tym takim hybrydowym patencie, ale pewnie zarządca się nie zgodzi, bo tam kretyni w urzędach siedzą.
Jesli znajdzie Pan chwilkę, to proszę o odpowiedzi na nurtujące Mnie pytania.
Jeśli chodzi o grzejniki, sprawa jest najprostsza. Jakikolwiek grzejnik o pasującej nam gwarancji i dobrej opinii w internecie będzie dobry. O ile oczywiście moc tego grzejnika będzie dostatecznie duża, ale to da się policzyć.
Trudno się dziwić, że każdy instalator poleca inny kocioł centralnego ogrzewania. Każdy bowiem ma swoją ulubioną markę, z którą ma najwięcej doświadczenia. Są też tacy, którzy polecają konkretne urządzenia nie ze względu na niską awaryjność czy choćby swoją wygodę przy instalacji, ale ze względu na wysokość marży. W pierwszej kolejności, szukając kotła, zwróciłbym uwagę na długość okresu gwarancji i jej warunki, oraz dostępność serwisu po okresie gwarancji. Nie jest sztuką zamówić instalację kotła w firmie z drugiego końca Polski, ale kto przyjedzie wtedy na regulację kotła przed sezonem? Ważne jest też, by kocioł miał możliwie duży zakres modulacji mocy palnika, by nie musiał się często włączać. Zresztą ja bym w ogóle nie polecał kotła dwufunkcyjnego do tak małego mieszkania, ze względu na duży rozstrzał między mocą tego kotła wymaganą do korzystania z ciepłej wody użytkowej, a zapotrzebowaniem mieszkania na moc do ogrzewania.
W wyborze konkretnego urządzenia nie jestem w stanie pomóc, bo nie mam za sobą wieloletnich doświadczeń w montażu i serwisie kotłów, nie potrafię więc wskazać kotła o najdłuższej żywotności. Sprawność i koszt eksploatacji powinno być widać w dokumentacji tych urządzeń. Zresztą tu różnice między poszczególnymi urządzeniami są niewielkie.
Wentylację bym zupełnie odpuścił. Wentylacja grawitacyjna i tak przez większość sezonu ma dużo za dużą wydajność, powodując przesadnie duże straty ciepła i przesuszając powietrze. W mojej ocenie warto co najwyżej zamontować wentylator wyciągowy w łazience do jej szybkiego przewietrzania, jeśli są problemy z kondensacją pary wodnej na ścianach czy meblach po kąpieli.
Pozostaw komentarz