Piec i kocioł a ogrzewanie

W artykule tym zastanowimy się nad tym, jakie ogrzewanie jest lepsze, a dokładniej — które źródło ciepła wybrać — piec, czy kocioł?

Dla wielu ludzi nie ma różnicy między tymi dwoma urządzeniami, więc warto na wstępie je rozróżnić.
Piec jest urządzeniem produkującym ciepło wykorzystywane bezpośrednio. Piecem jest kominek, farelka, piec kaflowy. Wszystkie te urządzenia dają ciepło, które zużywamy w miejscu wyprodukowania.
Z kolei kocioł produkuje nośnik ciepła, na przykład parę wodną lub gorącą wodę. Ta woda później jest wykorzystywana w innym miejscu, np. płynie rurami do grzejnika, w którym oddaje ciepło. Tak więc kominek z płaszczem wodnym, produkujący ciepłą wodę — jest już kotłem…

Na tym polega zasadnicza i najprostsza do zrozumienia różnica między kotłem a piecem. Piec produkuje ciepło wykorzystywane w miejscu jego instalacji. Kocioł natomiast daje nośnik ciepła, który można wykorzystać w innym pomieszczeniu lub innym budynku (jak dzieje się w przypadku miejskiej sieci ciepłowniczej). Centralne ogrzewanie wiąże się nierozłącznie z kotłem.

Co więc jest lepsze — piec, czy kocioł?

Ze względu na koszty i trudność instalacji — zdecydowanie piec. Poza kominem w zasadzie nic do niego dobudowywać nie trzeba.

Niestety piec daje ciepło tylko w miejscu instalacji. Z tego względu w każdym pokoju musielibyśmy mieć oddzielny piec, by ogrzać nimi całe mieszkanie czy dom. W takich sytuacjach raczej stosuje się centralne ogrzewanie z jednym źródłem ciepła — kotłem.

Naturalnie instalacja kotła to większe wydatki. Konieczny jest zakup rur, grzejników, w przypadku większych urządzeń przygotowanie pomieszczenia na kotłownię i ew. zakup zbiornika na paliwo (w przypadku kotłów na olej opałowy i propan-butan). Z tego względu kocioł jest dużo droższy od pieca.

Jednym z coraz popularniejszych sposobów ogrzewania nowobudowanych domów jest instalacja kominka (z płaszczem wodnym lub bez) i dodatkowo kotła. Tym sposobem w najczęściej używanym pokoju ogrzewanie jest przy użyciu kominka (który pełni również funkcje dekoracyjne) a cały dom jest jeszcze dogrzewany w razie potrzeby przy użyciu gazowego lub olejowego kotła poprzez centralne ogrzewanie.

Zobacz także

Opublikował 21.07.2007 mgr inż. Krzysztof Lis

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting