Zalety ogrzewania podłogowego: niska temperatura
Choć ogrzewanie kojarzy nam się zazwyczaj z odpowiednio wysoką temperaturą, jak ustaliliśmy wcześniej, ogrzewanie podłogowe pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego w niższej temperaturze powietrza w pomieszczeniu.
Co więcej, do funkcjonowania ten system grzewczy nie potrzebuje aż tak wysokiej temperatury w instalacji, jaka jest niezbędna do działania grzejników.
Z tych dwóch aspektów wynikają kolejne zalety ogrzewania podłogowego, które omówimy dzisiaj.
Oszczędność energii to jedna z kluczowych korzyści wodnego ogrzewania podłogowego z wykorzystaniem czynnika grzewczego o niskiej temperaturze. Ponieważ ciepło do pomieszczenia ogrzewa cała warstwa podłogi, o znacznie większej powierzchni od grzejnika, temperatura czynnika grzewczego może być niższa, co pozwala na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej. Wszystko dzięki temu, że spaliny powstałe w kotle centralnego ogrzewania możemy mocniej schłodzić, nawet do poziomu, w którym następuje skroplenie pary wodnej zawartej w spalinach. To zaś pozwala na osiągnięcie sprawności powyżej stu procent i jest powodem rosnącej popularności kotłów kondensacyjnych.
Zaznaczyć tu oczywiście należy, że sprawność powyżej stu procent nie oznacza, że mamy do czynienia z perpetuum mobile. To po prostu efekt tego, jak wiele lat temu zdefiniowano sprawność kotłów centralnego ogrzewania…
W każdym razie: lepsze schłodzenie spalin oznacza mniejsze zużycie paliwa dla uzyskania tej samej ilości ciepła. A to przekłada się na niższe rachunki i ograniczenie zanieczyszczania środowiska, w szczególności gazami cieplarnianymi.
Dom ogrzewany pompą ciepła z zakopanym pod trawnikiem wymiennikiem ciepła. Na parterze mamy ogrzewanie podłogowe, zaś na piętrze — grzejniki. Rys. autorstwa valigursky via Depositphotos.
Niższa temperatura czynnika grzewczego oznacza także, że system ten może współpracować z odnawialnymi źródłami energii, takimi jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, co przyczynia się do dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Jeśli chodzi o pompy ciepła, tu sprawa jest dość prosta. Te urządzenia działają najbardziej efektywnie wtedy, gdy oddają ciepło do czynnika grzewczego w stosunkowo niskiej temperaturze. Pompę ciepła (teoretycznie) można oczywiście podłączyć do grzejnika, ale wtedy będzie musiała wykonać większą pracę dla wytworzenia czynnika grzewczego o odpowiednio wysokiej temperaturze. Czyli przy dostarczeniu tej samej ilości ciepła zużyje więcej energii elektrycznej, co powoduje, że współczynnik wydajności pompy ciepła spada.
To dlatego właśnie ogrzewanie podłogowe nadaje się idealnie do współpracy z pompami ciepła, pozwalając na ich tanią i oszczędną pracę.
Wodne ogrzewanie podłogowe w bardzo niewielkim stopniu przekazuje ciepło na drodze konwekcji, co jest podstawowym sposobem ogrzewania w tradycyjnych systemach grzewczych, takich jak grzejniki. Ogrzewanie podłogowe zapewnia komfort cieplny utrzymując temperaturę podłogi na przyjemnym i bezpiecznym poziomie, co pozwalają na obniżenie kosztów ogrzewania. Oszczędność energii będzie szczególnie widoczna w dłuższej perspektywie czasowej, co sprawia, że wodne ogrzewanie podłogowe jest atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy dążą do efektywnego wykorzystania zasobów i zrównoważonego rozwoju.
A przynajmniej liczę, że tak będzie się działo, wraz ze wzrostem świadomości użytkowników…
Pozostaw komentarz