Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?

Pod jednym z wpisów na blogu Czytelnik pozostawił komentarz, którego nie chciałem tam publikować, tylko odpowiedzieć w ramach osobnego wpisu. Zacznijmy od zacytowania tego komentarza:

A ja sie chciałem spytać ile wynosi zład (nie wiem czy sie dobrze wyrażam, chodzi mi o to ile ma w sobie wody) instalacja ogrzewania podlogowego, zapewne to zależy jaką mamy powieżchnie podlogi i takie tam, ale chodzi mi o przyblizone wartości dla domu o powiedzmy pow.100m2, albo chociarz ile razy wiecęj/mniej niż w takich zwykłych grzejnikach stalowych.
Jeżeli ktoś zna odpowiedź na to pytanie, to było by mi niezmiernie miło jakby się nią ze mną podzielił

Obliczenie tego jest dość proste. 

Jeśli przyjmiemy, że rurki w ogrzewaniu podłogowym rozstawione są co 10 centymetrów (co często jest dużo zbyt gęstym ułożeniem), to na każdy 1 m² powierzchni podłogi musimy zużyć 10 metrów rurki. Przy domu o powierzchni 100 m² będziemy tej rurki mieć kilometr.

Dla rurki o średnicy wewnętrznej 15 mm, taka długość odpowiada objętości 0,18 m³. A zatem zład (woda w instalacji) w części odpowiadającej samym rurkom będzie mieć właśnie taką objętość.

Zobacz także

Opublikował 05.09.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

3 komentarze do artykułu “Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?”

  1. autora odpowiedzi prosze o skasowanie bzdur……. ktos pyta o objętość/ zład wody czy li ile litrów jest w 1 metrze lub 10 metrach a nie długość rur bo to chyba oczywiste…

  2. zasmuconego proszę o przeczytanie raz jeszcze mojego artykułu — przecież policzyłem tam nie tylko długość rurek, lecz także objętość takiej rurki przy konkretnej jej średnicy wewnętrznej. A zrobiłem to w taki sposób, żeby ktoś, kto rurki ustawi rzadziej, albo gęściej, albo będzie miał rurki o innej średnicy, mógł sobie te obliczenia powtórzyć.

  3. Witam, ja mam dość trywialne pytanie – czy woda w podgrzewaniu podłogowym „krąży” czy jeżeli włączymy to zład będzie na jednym i tym samym poziomie przez okres podgrzewania podłogi? Dzięki z góry za odp! 🙂

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting