Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?

Pod jednym z wpisów na blogu Czytelnik pozostawił komentarz, którego nie chciałem tam publikować, tylko odpowiedzieć w ramach osobnego wpisu. Zacznijmy od zacytowania tego komentarza:

A ja sie chciałem spytać ile wynosi zład (nie wiem czy sie dobrze wyrażam, chodzi mi o to ile ma w sobie wody) instalacja ogrzewania podlogowego, zapewne to zależy jaką mamy powieżchnie podlogi i takie tam, ale chodzi mi o przyblizone wartości dla domu o powiedzmy pow.100m2, albo chociarz ile razy wiecęj/mniej niż w takich zwykłych grzejnikach stalowych.
Jeżeli ktoś zna odpowiedź na to pytanie, to było by mi niezmiernie miło jakby się nią ze mną podzielił

Obliczenie tego jest dość proste. 

Przy okazji odpowiemy sobie na pytanie, ile rurki trzeba kupić dla wykonania ogrzewania podłogowego. Albo inaczej: jaką długość rurki potrzeba, by w pokoju zrobić ogrzewanie podłogowe.

Jeśli przyjmiemy, że rurki w ogrzewaniu podłogowym rozstawione są co 10 centymetrów (co często jest dużo zbyt gęstym ułożeniem), to na każdy 1 m² powierzchni podłogi musimy zużyć w przybliżeniu 10 metrów rurki. Przy domu o powierzchni 100 m² będziemy tej rurki mieć mniej więcej kilometr.

Jeśli przyjmiemy, że rozstaw rurek wynosi 20 centymetrów (co jest możliwe w dobrze ocieplonym budynku), wtedy 1 m² ogrzewania podłogowego wymaga zużycia tylko 5 metrów rurki. Przy domu o powierzchni 100 m² będziemy tej rurki mieć mniej więcej 500 metrów.

Aby poznać ilość wody, która mieści się w ogrzewaniu podłogowym, wystarczy znać wewnętrzną średnicę rury, aby prostym wzorem policzyć objętość bardzo długiego walca, jakim (w przybliżeniu) jest rurka.

Przeanalizujmy poniższe rodzaje rurek (poniższe linki reklamowe prowadzą do Allegro, gdzie można zobaczyć różne warianty tych rurek i więcej o nich poczytać):

RurkaŚrednica zewnętrzna
[mm]
Grubość ścianki
[mm]
Średnica wewnętrzna
[mm]
Objętość dla 100 metrów rurki
[dm3 = l]
PEX 16×21621211,3
PEX 20×22021620,1
PEX 20×2,5202,51517,7
PEX 25×2,5252,52031,4
PEX 32×33232653,1

Widać zatem, że zależnie od średnicy rurki w 100 metrach zmieści się od ok. 11 do ponad 50 litrów. Czyli w skali całego domu, gdy tych rurek będzie łącznie kilometr, wody będzie od ok. 113 do 531 litrów, zależnie od wybranej średnicy rurki.

Ten artykuł powstał ponad 11 lat temu, ale uznałem, że warto go odświeżyć.

Zobacz także

Opublikował 05.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

3 komentarze do artykułu “Ile wody mieści się w ogrzewaniu podłogowym?”

  1. autora odpowiedzi prosze o skasowanie bzdur……. ktos pyta o objętość/ zład wody czy li ile litrów jest w 1 metrze lub 10 metrach a nie długość rur bo to chyba oczywiste…

  2. zasmuconego proszę o przeczytanie raz jeszcze mojego artykułu — przecież policzyłem tam nie tylko długość rurek, lecz także objętość takiej rurki przy konkretnej jej średnicy wewnętrznej. A zrobiłem to w taki sposób, żeby ktoś, kto rurki ustawi rzadziej, albo gęściej, albo będzie miał rurki o innej średnicy, mógł sobie te obliczenia powtórzyć.

  3. Witam, ja mam dość trywialne pytanie – czy woda w podgrzewaniu podłogowym „krąży” czy jeżeli włączymy to zład będzie na jednym i tym samym poziomie przez okres podgrzewania podłogi? Dzięki z góry za odp! 🙂

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting