Zalety ogrzewania podłogowego: rozkład ciepła

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Wybór między ogrzewaniem podłogowym a tradycyjnymi grzejnikami zależy od wielu czynników, w tym od budżetu, preferencji estetycznych, rodzaju nieruchomości i lokalnych warunków klimatycznych. To rozwiązanie jest jednak wybierane coraz częściej ze względu na niepodważalne zalety.

Na przestrzeni najbliższych kilku artykułów omówimy te, które wydają się nam najistotniejsze.

Rozkład ciepła to jedna z kluczowych zalet ogrzewania podłogowego. Ten system ogrzewania działa na zasadzie oddawania ciepła głównie na drodze promieniowania, co oznacza, że ciepło jest wypromieniowywane z powierzchni podłogi i rozchodzi się równomiernie w górę, w kierunku pomieszczenia.

W tradycyjnych grzejnikach ciepło jest generowane głównie konwekcyjnie, to jest przez ogrzewanie powietrza, które ogrzewając się unosi się w górę, tworząc różnicę temperatury w pomieszczeniu. To może prowadzić do sytuacji, gdzie w okolicach sufitu jest gorąco, a przy podłodze chłodno. Ogrzewanie podłogowe eliminuje ten problem, zapewniając podobną temperaturę na całej wysokości pomieszczenia.

Dzięki temu unika się uczucia zimnych stóp i konieczności korzystania z dodatkowych nakryć, takich jak dywaniki czy kapcie. Ten efekt wzmacnia również fakt, że podłoga sama z siebie jest dzięki temu systemowi grzewczemu cieplejsza, niż w przypadku grzejników, gdy podłoga musi się nagrzać od (dość chłodnego) powietrza na niskiej wysokości.

Rozdzielacz z podłączonymi rurkami wodnego ogrzewania podłogowego. Zastanawia mnie, jak później ta szafka zostanie zamknięta i jak to będzie wyglądało na tle tej ściany z boazerią. Fot.: tomasz_parys via Depositphotos.

Równomierne rozprowadzanie ciepła ma także korzyści z punktu widzenia efektywności energetycznej. W przypadku ogrzewania podłogowego, dzięki braku warstw o różnej temperaturze powietrza, ludzie często odczuwają większy komfort termiczny i mogą obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, co prowadzi do oszczędności energii. Tradycyjne grzejniki często wymagają wyższych temperatur, aby utrzymać komfort cieplny, co może prowadzić do większego zużycia energii. Straty ciepła zależą przecież od temperatury w pomieszczeniu.

Ogólnie rzecz biorąc, rozkład ciepła w pomieszczeniu z ogrzewaniu podłogowym przyczynia się do stworzenia bardziej przyjemnego i komfortowego środowiska, eliminując nieprzyjemne zimne obszary i zapewniając równomierną temperaturę na całej powierzchni podłogi. Jest to szczególnie korzystne w przypadku pomieszczeń dużych, o otwartej przestrzeni, z małą liczbą ścian oraz wysokich, gdzie tradycyjne grzejniki mogą być mniej efektywne i skutkować nierównomierną temperaturą.

Zobacz także

Opublikował 11.03.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting