Ogrzewanie podłogowe: czym jest i jak działa (film)

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejszy w Polsce sposób ogrzewania pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Przy jego zastosowaniu można w domu zrezygnować z grzejników, przez co aranżacja pomieszczeń jest nieco łatwiejsza.

W wielu przypadkach ogrzewanie podłogowe będzie tańsze w eksploatacji, niż w przypadku grzejników. Ale jak w ogóle działa ogrzewanie podłogowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest… po prostu powierzchnia podłogi. To ona nagrzewana jest do odpowiedniej temperatury, by zapewnić komfort cieplny. W dotyku jednak podłoga nie jest ciepła, bo jej temperatura zazwyczaj nie przekracza 30°C. Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło na drodze promieniowania, dzięki czemu daje ten sam komfort cieplny przy temperaturze powietrza w pokoju niższej, niż dla grzejników.

To pierwszy z powodów, dla których ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji od grzejników.

Pod powierzchnią podłogi znajduje się element grzejny — którym może być elektryczny kabel lub mata grzejna (mówimy wtedy o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym), rurki z wodą (wodne ogrzewanie podłogowe), albo przewody z powietrzem (np. w przypadku fundamentu grzewczego Legalett).

Oznacza to, że na etapie wylewania betonu w podłodze, trzeba umieścić w nim ten element grzejny. Dopiero później na podłodze można ułożyć parkiet, kafelki lub wykładzinę.

Tak, ogrzewanie podłogowe będzie działać także w przypadku parkietu, musi być tylko pod jego kątem zaprojektowane.

Oczywiście woda, która krąży w ogrzewaniu podłogowym musi być zimniejsza, niż dla grzejników. Dzięki temu można w pełni wykorzystać możliwości kotłów kondensacyjnych i pomp ciepła, które najefektywniej pracują przy niskich temperaturach czynników grzewczych w obiegu. To drugi powód, dla których ogrzewanie podłogowe jest tańsze w eksploatacji od grzejników.

Niekoniecznie natomiast musi być od nich droższe pod kątem inwestycji. Wprawdzie widywałem zupełnie kosmiczne wyceny za jego montaż i uruchomienie, ale ułożenie rurki w podłodze jest zadaniem, z którym każdy średnio ogarnięty inwestor poradzi sobie sam.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe nie ma szans być tańsze od ogrzewania grzejnikami i kotłem na węgiel. Można jednak zrobić je w wersji akumulacyjnej, tj. w grubej warstwie betonowej wylewki, ogrzewanej prądem kupowanym w nocnej, tańszej strefie taryfowej.

Ogrzewanie podłogowe nie powinno być w mojej ocenie traktowane tylko jako metoda na poprawę komfortu w łazience. Warto rozważyć jego montaż w całym domu, także w sypialni.

Więcej informacji na jego temat znajdziesz w tym artykule.

Zobacz także

Opublikował 18.07.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting