Cała prawda o pompach ciepła

Prostą pompą ciepła powietrze-powietrze jest również klimatyzator. Niektóre urządzenia tego typu mają możliwość pracy grzewczej. Jeśli ciekawi Cię, jak działają pompy ciepła, zachęcam Cię do przeczytania tego artykułu.

Do jakich systemów grzewczych nadaje się pompa ciepła?

Pompy ciepła tym mniej zużywają energii, im niższą temperaturę oddawania ciepła muszą zapewnić. Im ta temperatura będzie wyższa, tym droższa będzie praca pompy ciepła.

Z tego względu najchętniej są one wykorzystywane w układach ogrzewania niskotemperaturowego, w których woda krążąca w instalacji centralnego ogrzewania ma temperaturę nie przekraczającą 35-40°C. Takie temperatury czynnika grzewczego są typowe dla instalacji ogrzewania płaszczyznowego — podłogowego, ściennego lub sufitowego. Z tego właśnie względu podstawowym układem jest pompa ciepła + ogrzewanie podłogowe.

Oczywiście można wykonać w domu energooszczędnym instalację grzejnikową zasilaną pompą ciepła. Wtedy grzejniki muszą być odpowiednio większe, by zapewnić większą powierzchnię oddawania ciepła. Mimo to, przy największych mrozach pompa ciepła będzie musiała wysoko podbijać temperaturę wody w instalacji, kosztem większego zużycia prądu.

W starym, źle ocieplonym domu, pompa ciepła nie ma większego sensu. Przy ogrzewaniu podłogowym nie będzie w stanie dostarczyć odpowiednich ilości ciepła (bez osiągania zbyt wysokich temperatur podłogi), więc trzeba będzie ją podłączyć do przewymiarowanych grzejników, które i tak będą musiały być grzane do wysokich temperatur. To zaś będzie oznaczać wysokie zużycie prądu i koszty eksploatacji. W takim przypadku warto najpierw przeprowadzić termomodernizację budynku.

Pompy ciepła wykorzystuje się również jako osobne urządzenia służące wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Najefektywniej działają te, które korzystają z zużytego powietrza wentylacyjnego, o wyższej temperaturze, niż temperatura świeżego zimowego powietrza. W skali domu jednorodzinnego zakup takiego urządzenia zazwyczaj nie ma większego sensu.

Można oczywiście wyobrazić sobie pompę ciepła powietrze-powietrze, z której ciepłe powietrze będzie rozprowadzane po całym budynku (centralne ogrzewanie powietrzne). Takie układy w domach jednorodzinnych spotyka się jednak niesłychanie rzadko.

Czy pompa ciepła się opłaca?

Pompa ciepła jest najczęściej uważana za alternatywę dla ogrzewania elektrycznego.W porównaniu do zwykłego ogrzewania elektrycznego (piece elektryczne, piece akumulacyjne, grzejniki elektryczne) jest znacznie tańsze w eksploatacji. Pompa ciepła zużywając jedną jednostkę energii elektrycznej dostarcza do pomieszczeń 2-5 jednostek ciepła.

Pod tym względem górują pompy ciepła woda-woda i glikol-woda. O ile dobrze zostanie zaplanowane dolne źródło ciepła dla takiej pompy (tj. zakopana w ziemi rurka będzie miała odpowiednią długość), będą one miały przez cały rok stosunkowo najwyższą temperaturę tego dolnego źródła. A właśnie od tej różnicy temperatur (między temperaturą pobierania ciepła w dolnym a oddawania go w górnym źródle) zależy efektywność pompy ciepła. Dlatego pompy ciepła powietrze-woda, które korzystają z powietrza atmosferycznego, przy największych mrozach pod tym względem wypadają słabo.

A zatem w porównaniu do ogrzewania elektrycznego, pompa ciepła daje znacznie tańsze ciepło. Niestety, inwestycyjnie jest znacznie droższa. Bo wydatek na pompę ciepła zaczyna się mniej więcej od ok. 20 000 PLN, a skończyć się może w okolicy 50 000 PLN.

Ogrzewanie pompą ciepła może być tańsze, niż ogrzewanie gazowe (i to biorąc pod uwagę zarówno inwestycję w źródło, jak i późniejsżą eksploatację). Raczej nie zdarzy się jednak sytuacja, w której będzie tańsze od ogrzewania na węgiel czy drewno, choć sporo może zależeć od lokalnych uwarunkowań dla danego przypadku. Za to w domach energooszczędnych (a zwłaszcza w domach pasywnych) mogą już w ogóle nie być opłacalne. Wtedy niskie zużycie ciepła przez budynek nie da pompie ciepła szansy się zwrócić. Takie przypadki nawet bywały opisywane w czasopismach budowlanych. 😉

W domu, który podłączony jest jedynie do energii elektrycznej (nie ma dostępu do gazociągu), warto rozważyć ten sposób ogrzewania. Ale warto też popatrzeć na temat szerzej, bo może okaże się, że zamiast inwestować w pompę ciepła lepiej jest zwiększyć grubość izolacji?

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

Zobacz także

Opublikował 15.07.2019 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

65 komentarzy do artykułu “Cała prawda o pompach ciepła”

Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting