Darmowa ciepła woda

Poprzednio pisałem o tym, ile kosztuje ciepła woda użytkowa. Dziś chciałbym przekonać Was, że ciepłą wodę można mieć za darmo.

Słysząc hasło „ciepła woda za darmo”, pewnie myślicie od razu o kolektorach słonecznych. I rzeczywiście, kolektory słoneczne produkują ciepłą wodę niemalże bez kosztów. Jedyny koszt funkcjonowania kolektora to elektryczność do napędu pompy obiegowej i automatyki, wymiana płynu solarnego i ewentualnie serwis.

Oczywiście najpierw trzeba wydać niemało pieniędzy na zakup i montaż instalacji solarnej. Wbrew pozorom w dobie dotacji na zakup kolektora jest to droższe, niż wcześniej… Ale są dwie znacznie tańsze metody na pozyskiwanie za darmo ciepłej wody użytkowej.

Solarny prysznic kempingowy

Pierwszym rozwiązaniem, o którym chciałem napisać, jest słoneczny prysznic kempingowy. Jest to nic innego, jak worek z grubego, czarnego plastiku, w którym mieści się 10-20 litrów wody. Worek umieszcza się na słońcu, w ciągu krótkich kilku godzin nagrzewa się do odpowiedniej temperatury. A jego zawartość spokojnie wystarcza na skromny, oszczędny prysznic.

20080426 GO Outdoors Experience Program - Day 3 (101) - New Solar Shower Bags

Solarny prysznic kempingowy podczas ogrzewania. Widoczna jest górna warstwa z przezroczystej folii, z oznaczeniem poziomu, do którego można napełniać worek wodą, a także uchwyt do wygodnego przenoszenia. Foto: MadeIn1953.

Powyższe zdjęcie przedstawia dwa takie worki podczas nagrzewania. Jedna ze stron wykonana jest z przezroczystego plastiku, co pozwala na przenikanie promieni słonecznych do wnętrza. Dzięki temu woda podgrzewana jest począwszy od dolnych warstw, co poprawia efektywność ogrzewania.

Nie okłamujmy się, takie źródło ciepłej wody nie nadaje się do codziennego użytku. Mnie zdarzyło się brać w mieszkaniu kąpiel z wykorzystaniem prysznica kempingowego, gdy wyłączono dostawy ciepła z lokalnej ciepłowni. Zazwyczaj korzystam zaś z tego urządzenia podczas kempingowych wyjazdów.

Kolektor słoneczny domowej roboty

Znacznie lepszym rozwiązaniem pozwalającym na pozyskiwanie ciepłej wody na większą skalę, jest samodzielna budowa kolektora słonecznego. Taki kolektor oczywiście będzie mieć mniejszą efektywność, niż kolektor kupiony w sklepie (z racji np. większych strat ciepła i mniejszej selektywności powierzchni absorbera). Jego koszt będzie jednak znacznie, znacznie niższy.

Budowa takiego kolektora nie jest trudna, co zresztą opisałem w książce „Jak tanio zbudować kolektor słoneczny?”. Najprostszy kolektor to może być choćby zwój węża ogrodowego w obudowie przykrytej szkłem.

DIY Solar Thermal

Czarny wąż ogrodowy, kawałek szkła kanalikowego, resztki drewna, taśma klejąca i wkręty. I godzina czasu. Foto: Nigel Crawley.

Kolektor, jaki widoczny jest na powyższej fotografii, można mieć praktycznie za darmo, jeśli tylko zostanie wykonany z materiałów z odzysku. Ten na zdjęciu rzeczywiście został wykonany z takich materiałów, o czym świadczy choćby użycie dwóch rodzajów plastiku do jego przykrycia.

Zobacz także

Opublikował 03.12.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Darmowa ciepła woda”

  1. Rozwiazanie z workow przypomina mi bardzo ciekawa informacje dotyczaca dzialania promieni slonecznych na zanieczyszczona wode, umieszczona w butelkach plastikowych.
    Naukowcy stwierdzili, ze w miejscu bardzo naslonecznionym, wystarczy polozyc na blasze butelke plastikowa, pozbawiona naklejek, i napelnic ja woda. Po kilku godzinach, bakterie w wewnatrz sa unicestwione, i woda jest zdatna do picia. To sie stosuje w A fryce Srodkowej.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting