Ile kosztuje ciepła woda?

Tak, jak ogrzewanie domu kosztuje mnóstwo pieniędzy (bo rzadko kiedy jest darmowe), tak i podgrzanie wody do kąpieli czy umycia zębów, też kosztuje. Ale ile kosztuje przygotowanie ciepłej wody użytkowej? Ile kosztuje kilkuminutowy prysznic?

Temperatura ciepłej wody do kąpieli

Do obliczeń najczęściej przyjmuje się, że temperatura wody z wodociągu wynosi 10°C. Oczywiście ta wielkość zmienia się w ciągu roku (zimą jest mniejsza), ale odpuśćmy sobie te zmiany i przyjmijmy taką właśnie wielkość. Przy większości obliczeń przyjmuje się, że ciepłą wodę użytkową trzeba podgrzać do 55°C i tę temperaturę musi osiągać w kranie. W praktyce jednak mało kto kąpie się w wodzie o tej temperaturze, przyjmijmy więc, że bierzemy prysznic w wodzie o temperaturze 45°C.

Zużycie ciepłej wody w czasie kąpieli

Standardowa wylewka prysznicowa (słuchawka) zużywa ok. 15-18 litrów wody na minutę przy największym otwarciu zaworu. Deszczownice mogą zużywać jej jeszcze więcej, nawet 30 litrów na minutę kąpieli.

Dla dalszych obliczeń przyjmijmy, że kąpiąc się pod prysznicem zużywamy 15 litrów wody o temperaturze 45°C na minutę. Trzeba powiedzieć, że to spora ilość zużywanej wody, najczęściej kąpiele pod prysznicem zużywają jej mniej. Ale załóżmy na potrzeby tej symulacji, że naprawdę lubimy pod prysznicem olbrzymie ilości ciepłej wody i kłęby pary.

Obliczenie zużycia ciepła na podgrzanie wody do kąpieli

Znając ciepło właściwe wody (4,186 kJ/l K) możemy łatwo obliczyć zapotrzebowanie na ciepło na jej podgrzanie. Aby podgrzać litr wody do kąpieli wedle zadanych parametrów, potrzebujemy doprowadzić do niej w każdej minucie 0,61 kWh energii.

Łatwo przeliczyć, że żeby kąpać się przy przepływowym ogrzewaczu ciepłej wody, musiałby on mieć moc prawie 37 kW.

W każdym razie, zakładając, że ogrzewamy wodę za pomocą energii elektrycznej, 1 minuta kąpieli kosztowałaby nas ok. 0,30 PLN. Jeśli ogrzewamy wodę gazem, kosztowałaby ok. 0,07 PLN.

Oczywiście trzeba w tym momencie przypomnieć, że ten koszt obejmuje tylko i wyłącznie sam koszt podgrzania wody — bez uwzględnienia kosztu samej wody, oraz kosztu wywozu albo utylizacji ścieków.

Zobacz także

Opublikował 27.11.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Ile kosztuje ciepła woda?”

  1. podoba mi się ta precyzja, szkoda tylko, że i tak muszę nagrzewać codziennie cały zbiornik 🙂

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting