Paliwa gazowe dla ogrzewania

W dzisiejszym artykule przegląd gazowych paliw, które w domowych instalacjach można wykorzystywać do ogrzewania. A dokładniej, do opalania domowych źródeł ciepła, przede wszystkim do kotłów centralnego ogrzewania.

Na początek warto omówić najważniejsze z punktu widzenia ogrzewania paliwo gazowe, jakim jest…

Gaz ziemny

Gaz ziemny jest niewątpliwie najważniejszym gazowym paliwem dla domowych instalacji grzewczych. Najważniejszym, bo najpowszechniejszym, jako że gaz ziemny w Polsce jest rozprowadzany dość rozbudowaną siecią gazociągów. Oczywiście nie do każdej działki budowlanej ten gazociąg dociera, ale w obszarach zwartej zabudowy jest dość dobrze dostępny.

Gaz ziemny, jak powtarzam przy każdej okazji, jest najtańszym źródłem energii do ogrzewania z tych wygodnych. Dostępny jest z gazociągu, a zatem wystarczy terminowo regulować rachunki, aby mieć możliwość korzystania z tego paliwa. Nie trzeba instalować na działce zbiornika na paliwo, nie trzeba wydzielać osobnego pomieszczenia dla składu paliwa, co więcej nie trzeba nawet przeznaczać specjalnego pomieszczenia na kotłownię. Dzisiejsze kotły gazowe są czyste i kompaktowe, można je więc montować w pomieszczeniach przeznaczonych do czegoś innego, ale niekoniecznie w piwnicy. Można z powodzeniem zamontować kocioł gazowy w łazience albo w kuchni. I wcale nie będzie brzydko wyglądać — urodą zbliżony będzie bowiem do zmywarki.

Gaz ziemny nadaje się do spalania w kotłach kondensacyjnych, które mają bardzo wysoką sprawność i w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym dają spore oszczędności. W połączeniu z grzejnikami też dają oszczędności w porównaniu do zwykłych kotłów gazowych, ale oszczędności te będą mniejsze.

Gaz ciekły – propan lub propan-butan (LPG)

Gaz ciekły (czasami nazywany nie do końca poprawnie gazem płynnym) znany jest nam z samochodowych instalacji gazowych. Bo to niemal dokładnie ten sam gaz. Samochodowy LPG (Liquefied Petroleum Gas) to mieszanina dwóch palnych ropopochodnych gazów — propanu i butanu. LPG jest stosowane w domowych instalacjach grzewczych zamiennie z propanem. Kluczem do rozróżnienia tych dwóch gazów jest lokalizacja zbiornika — bo w obydwu przypadkach gaz do domu przyjeżdża w cysternie. Propan ma niższą temperaturą wrzenia, zatem w zimie nawet ze zbiornika znajdującego się na powierzchni ziemi będzie mógł się ulotnić i przepłynąć do kotła. Z kolei butan ma wyższą temperaturę wrzenia (rzędu minus kilku stopni Celsjusza), zatem gaz propan-butan musi być przechowywany w zbiornikach podziemnych.

W domach propan-butan wykorzystujemy też niekiedy do kuchenek gazowych, ten czasem dowozimy własnoręcznie w mniejszych butlach gazowych.

Gaz ciekły jest droższy od gazu ziemnego, przez co jest znacznie mniej opłacalny. Z tego względu wykorzystuje się go przede wszystkim tam, gdzie w niedalekiej przyszłości pojawi się gazociąg z gazem ziemnym. Albo tam, gdzie ciepła zużywa się stosunkowo niewiele, czyli w domach energooszczędnych. Zamiana paliwa z gazu ciekłego na gaz ziemny jest możliwa i stosunkowo łatwa, czasem ogranicza się tylko do wymiany palników w kotle lub ich regulacji.

Gaz ciekły nadaje się również do spalania w kotłach kondensacyjnych. Ponieważ procentowo zawiera mniej wodoru niż metan (podstawowy składnik gazu ziemnego), kotły kondensacyjne na propan albo propan-butan osiągają niższe sprawności, niż kotły kondensacyjne na gaz ziemny.

Ogrzewanie na propan lub propan-butan jest najdroższe ze wszystkich sposobów ogrzewania gazowego, bo i to paliwo jest najdroższe.

Gaz wysypiskowy i biogaz

To chyba najbardziej egzotyczne paliwa gazowe w tym zestawieniu, ale celowo nie umieszczam ich na samym końcu. Gaz wysypiskowy (składowiskowy) i biogaz powstaje w procesie fermentacji beztlenowej biodegradowalnych odpadów na wysypiskach śmieci. I składa się on w znacznej części z metanu, podstawowego składnika gazu ziemnego. Dlatego gaz wysypiskowy i biogaz nadają się doskonale do zastąpienia gazu ziemnego i można to zrobić co najmniej na kilka sposobów.

Obydwa te paliwa są moim zdaniem istotne z dwóch przyczyn.

[ad#ad-468×60]

Po pierwsze, biogaz i gaz wysypiskowy można pozyskiwać w dużym rozproszeniu. Dzięki temu, możliwe jest jego produkowanie w niedużym oddaleniu od miejsc ich wykorzystania. Małe są więc straty przesyłu tego gazu do odbiorcy.

Po drugie, obydwa te paliwa są odnawialne i niezależne od dostaw z zewnątrz. W obydwu przypadkach produkowane są z biodegradowalnych odpadów roślinnych i zwierzęcych, zatem pozwala z jednej strony na uniezależnienie się od politycznie niestabilnych dostawców, a  z drugiej rezygnacje z paliw kopalnych.

Zresztą biogaz można sobie produkować na własny rachunek, w przydomowej biogazowni, trzeba tylko przezwyciężyć kilka technicznych ograniczeń.

Gaz drzewny

Na zakończenie, najciekawsze moim zdaniem paliwo gazowe do ogrzewania. I już dziś w wielu domach wykorzystywane.

Mianowicie gaz drzewny jest paliwem, które wykorzystywane jest w tak zwanych kotłach na gaz drzewny. Tak naprawdę, taki kocioł nie dostaje do spalania gazu ziemnego, tylko drewno. I później to drewno, dzięki dwuetapowemu spalaniu najpierw jest wstępnie spalane do postaci gazu drzewnego, który później jest dopalany dzięki dostarczeniu drugiego strumienia powietrza.

Ogrzewanie na gaz drzewny zresztą opisałem tu na stronie i nie ma sensu tego wszystkiego powtarzać.

Ciekawe jest też podejście, w którym gaz drzewny produkuje się w osobnym urządzeniu (tzw. gazogeneratorze lub zgazowarce) a później spala się w przerobionym kotle centralnego ogrzewania.

Zobacz także

Opublikował 08.01.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting