Instalacje centralnego ogrzewania zamknięte

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym instalacje centralnego ogrzewania zamknięte.

Pytania o bufor ciepła

Kilka dni temu dostałem e-mailem szereg pytań odnośnie bufora / zasobnika ciepła. Takie urządzenie uważam za bardzo przydatne w wielu rodzajach instalacji ogrzewczych. Zwłaszcza tam, gdzie kocioł na paliwo stałe ma zapewnić możliwie bezobsługowe ogrzewanie domu.

Pozwolę sobie wkleić te pytania pojedynczo i odpowiadać na nie po kolei. Zachęcam jednak do przeczytania w pierwszej kolejności artykułu o buforach ciepła.

Witam.Znalazłem Pana stronę i bardzo zainteresował mnie temat gromadzenia ciepła. Interesowałem się nim już wcześniej ale nie miałem że tak napiszę z kim skonsultowac zagadnienia.Temat bardzo ciekawy i rozwojowy w obecnych czasach.Mam domek 2-piętrowy, 70 m² dół i 70 m² góra + 2 bojlery:120l,80l z podwójną weżownicą.Dom ocieplony styropianem. Mam kilka pytań,oto one:

1.Czy zbiornik musi być pionowy a jesli tak to jakiej wysokośći/znalazłem zb.o pojemnośći 1,5m³, z wężownicą ale bardziej poziomy jak pionowy/

Zbiornik tak naprawdę może być dowolny. Może mieć kształt cylindra, sferyczny, czy prostopadłościenny. Mimo to, kształt wydłużonego cylindra ma szereg zalet, zwłaszcza gdy zostanie postawiony na sztorc, czyli w pionie. Cylindryczne zbiorniki są najpopularniejsze, bo najprościej jest je wykonać, poza tym mają całkiem niezłą odporność na ciśnienie panujące we wnętrzu. Czytaj dalej artykuł „Pytania o bufor ciepła”

2 komentarze

Opublikował 06.03.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Ogrzewanie podłogowe i kominek

Dziś kolejna odpowiedź na pytanie czytelnika. Jeśli masz pytanie na temat ogrzewania w swoim domu, napisz do mnie!

Zastanawiam się nad połączeniem ogrzewania podłogowego z kominkiem jako głównym dostawcą ciepła do domu (dodatkowo kocioł na gaz w razie w). Czy kominek z płaszczem wodnym obsłuży takie zestawienie?

Jestem gorącym zwolennikiem ogrzewania podłogowego i wyposażania domu w dwa niezależne źródła ciepła. Nie do końca natomiast popieram takie akurat zestawienie.

Już tłumaczę dlaczego. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe i kominek”