Pytania o bufor ciepła
Kilka dni temu dostałem e-mailem szereg pytań odnośnie bufora / zasobnika ciepła. Takie urządzenie uważam za bardzo przydatne w wielu rodzajach instalacji ogrzewczych. Zwłaszcza tam, gdzie kocioł na paliwo stałe ma zapewnić możliwie bezobsługowe ogrzewanie domu.
Pozwolę sobie wkleić te pytania pojedynczo i odpowiadać na nie po kolei. Zachęcam jednak do przeczytania w pierwszej kolejności artykułu o buforach ciepła.
Witam.Znalazłem Pana stronę i bardzo zainteresował mnie temat gromadzenia ciepła. Interesowałem się nim już wcześniej ale nie miałem że tak napiszę z kim skonsultowac zagadnienia.Temat bardzo ciekawy i rozwojowy w obecnych czasach.Mam domek 2-piętrowy, 70 m² dół i 70 m² góra + 2 bojlery:120l,80l z podwójną weżownicą.Dom ocieplony styropianem. Mam kilka pytań,oto one:
1.Czy zbiornik musi być pionowy a jesli tak to jakiej wysokośći/znalazłem zb.o pojemnośći 1,5m³, z wężownicą ale bardziej poziomy jak pionowy/
Zbiornik tak naprawdę może być dowolny. Może mieć kształt cylindra, sferyczny, czy prostopadłościenny. Mimo to, kształt wydłużonego cylindra ma szereg zalet, zwłaszcza gdy zostanie postawiony na sztorc, czyli w pionie. Cylindryczne zbiorniki są najpopularniejsze, bo najprościej jest je wykonać, poza tym mają całkiem niezłą odporność na ciśnienie panujące we wnętrzu.
Ustawienie zbiornika w pionie daje możliwość wprowadzenia warstwowego układu temperatur. Dzięki temu woda u szczytu zbiornika może być gorąca (co umożliwia odbieranie ciepła, zarówno do instalacji ogrzewczej, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej) a woda na dnie może być chłodna (co umożliwia ładowanie go ciepłem np. z kolektora słonecznego). Gdyby zbiornik miał jednakową temperaturę wody w całej objętości, nie można byłoby z niego korzystać aż do pełnego rozładowania.
2.Czy zbiornik ma być podłączony do pieca, a kaloryfery do wężownicy w zbiorniku/piec z nadmuchem 24kw miał-drewno/,
Tak kocioł, jak i grzejniki, mogą być podłączone bezpośrednio do bufora, bez pośrednictwa żadnej nagrzewnicy. Możliwe jest nawet podłączenie ich do bufora jedną parą przyłączy, choć nie jest to polecane. Ideałem jest, by przyłącza wykonywać stycznie do powierzchni bocznej bufora, aby wtłaczanie i pobieranie z niego wody powodowało powolny ruch wirowy zładu, a nie turbulencje i mieszanie się warstw.
3.Jaka ma być pojemność bufora aby spełniał rolę aku. ciepła/chciałem zrobic taki o wymiarach:1×0,5 na 2m-wys,ok 1000l/
Wszystko zależy od oczekiwanej pojemności cieplnej. 1 000 litrów przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego i podgrzewaniu wody do 95*C pozwoli zmagazynować ok. 60 kWh ciepła.
4.Czy bufor z piecem ma być w układzie otwartym,czy zamknietym?.
Najwygodniej jest podłączyć kocioł do bufora w takim układzie, jakiego wymaga kocioł. Jeśli kocioł wymaga instalacji zamkniętej, można całość (kocioł, bufor, grzejniki / ogrzewanie podłogowe) połączyć w takiej formie, ale to wymaga odpowiednio dużego (i drogiego) naczynia wzbiorczego. Dlatego polecałbym jednak instalacje otwarte z dostosowanym do tego celu kotłem.
5.Z jakiego mat. i o jakiej grubośći scianki ma być bufor/zwykła blacha czy kwasoodporna?
Praktycznie dowolny zbiornik na wodę nada się na bufor, nie ma tu podwyższonego ryzyka korozji jak np. w przypadku bojlerów do ciepłej wody użytkowej.
6.Czy założyć pompkę w układ piec-bufor?
Moim zdaniem tak, choć można też przy odrobinie wysiłku zrobić cały układ grawitacyjnie.
7.Czy po nagrzaniu górnej częsci bufora i normalnej pracy kaloryferów, piec bedzie nagrzewał „dalej” bufor-lub ile czasu potrzeba aby nagrzać tak ok 3/4 bufora moim piecem do temp powiedzmy 65-70’C aby potem móc korzystać z ciepła zgromadzonego i nie palić w piecu.
Uwarstwienie temperatur w zbiorniku umożliwia jednoczesne ładowanie zbiornika i odbieranie ciepła. Przy zbiorniku umieszczonym poziomo częściowo tracimy tę możliwość. Prędkość ładowania zbiornika zależeć będzie od pojemności zbiornika. Przy zaplanowanym 1 000 l, kocioł o mocy 24 kW powinien ogrzać całą wodę do tej temperatury w ciągu godziny-dwóch.
8. Czy istnieje możliwosć ze piec tak nagrzeje bufor że nie będzie możliwa normalna praca pieca bo nie ędzie odbioru ciepła?
Naturalnie, podobnie jak w przypadku mniejszej ilości wody krążącej w instalacji ogrzewczej.
9.Czy warto zrobić płaszcz wodny/powietrzny na wylocie spalin do komina/długa rura/czy może komin z zimnymi spalinami będzie żle pracował?
Nie ma co już poprawiać producenta kotła, lepiej zostawić tak, jak jest. Zwłaszcza, że zimny komin to nie tylko gorszy ciąg, ale i ryzyko korozji.
Witam, jaki bufor potrzebny jest do ogrzania dwóch nagrzewnic volcano VR2?
@Dominik: przez jaki okres? Na jak długo ma wystarczyć bufor?