Instalacje centralnego ogrzewania otwarte

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym instalacje centralnego ogrzewania otwarte.

Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze

Jeden z moich czytelników przysłał do mnie ostatnio bardzo ciekawe i dość złożone pytanie dotyczące ogrzewania domu, sterowania pogodowego i krzywych grzewczych.

Chciałbym dziś zacytować Wam to pytanie i odpowiedzieć na łamach mojego serwisu. Bo zagadnienie sterowania pokojowego i krzywych grzewczych jest bardzo ciekawe. Sądzę, że zainteresuje również i Was.

Dla porządku tylko dodam, że budynek, o którym mowa, posiada ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem na pellet, co ma pewne (niewielkie) znaczenie dla zrozumienia tematu. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Pytania o bufor ciepła

Kilka dni temu dostałem e-mailem szereg pytań odnośnie bufora / zasobnika ciepła. Takie urządzenie uważam za bardzo przydatne w wielu rodzajach instalacji ogrzewczych. Zwłaszcza tam, gdzie kocioł na paliwo stałe ma zapewnić możliwie bezobsługowe ogrzewanie domu.

Pozwolę sobie wkleić te pytania pojedynczo i odpowiadać na nie po kolei. Zachęcam jednak do przeczytania w pierwszej kolejności artykułu o buforach ciepła.

Witam.Znalazłem Pana stronę i bardzo zainteresował mnie temat gromadzenia ciepła. Interesowałem się nim już wcześniej ale nie miałem że tak napiszę z kim skonsultowac zagadnienia.Temat bardzo ciekawy i rozwojowy w obecnych czasach.Mam domek 2-piętrowy, 70 m² dół i 70 m² góra + 2 bojlery:120l,80l z podwójną weżownicą.Dom ocieplony styropianem. Mam kilka pytań,oto one:

1.Czy zbiornik musi być pionowy a jesli tak to jakiej wysokośći/znalazłem zb.o pojemnośći 1,5m³, z wężownicą ale bardziej poziomy jak pionowy/

Zbiornik tak naprawdę może być dowolny. Może mieć kształt cylindra, sferyczny, czy prostopadłościenny. Mimo to, kształt wydłużonego cylindra ma szereg zalet, zwłaszcza gdy zostanie postawiony na sztorc, czyli w pionie. Cylindryczne zbiorniki są najpopularniejsze, bo najprościej jest je wykonać, poza tym mają całkiem niezłą odporność na ciśnienie panujące we wnętrzu. Czytaj dalej artykuł „Pytania o bufor ciepła”

2 komentarze

Opublikował 06.03.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Na co zamienić kocioł węglowy?

Tym razem spróbuję pomóc czytelnikowi w podjęciu decyzji odnośnie modernizacji kotłowni centralnego ogrzewania. Jeśli i Ty potrzebujesz pomocy, napisz do mnie.

Mam problem z doborem kotła. Posiadam 20-letni kocioł centralnego ogrzewania, węglowy, który niebawem padnie . Myślę o zmianie na coś bardziej wygodnego w eksploatacji. W ulicy mam gaz ziemny, a skład węglowy niedaleko domu (eko groszek workowany i dostępny luzem).

Jakie ogrzewanie wybrać ? Które będzie tańsze? Jaki konkretnie piec? PROSZĘ O POMOC !!!

Z całą pewnością, biorąc pod uwagę tylko cenę nośnika energii, ogrzewanie na węgiel jest tańsze, niż ogrzewanie gazowe. Z drugiej strony, jeśli chodzi o wygodę eksploatacji, ogrzewanie na gaz ziemny jest bezkonkurencyjne w porównaniu do węgla. W takiej sytuacji należałoby szukać rozwiązań kompromisowych, takim może być na przykład w miarę bezobsługowy kocioł na węgiel, czyli najczęściej kocioł retortowy na ekogroszek z podajnikiem. Oczywiście zawsze będzie bardziej kłopotliwy w obsłudze od kotła na gaz ziemny, ale z całą pewnością wygodniejszy od kotła, który trzeba ładować własnoręcznie… Czytaj dalej artykuł „Na co zamienić kocioł węglowy?”

Ogrzewanie podłogowe i kominek

Dziś kolejna odpowiedź na pytanie czytelnika. Jeśli masz pytanie na temat ogrzewania w swoim domu, napisz do mnie!

Zastanawiam się nad połączeniem ogrzewania podłogowego z kominkiem jako głównym dostawcą ciepła do domu (dodatkowo kocioł na gaz w razie w). Czy kominek z płaszczem wodnym obsłuży takie zestawienie?

Jestem gorącym zwolennikiem ogrzewania podłogowego i wyposażania domu w dwa niezależne źródła ciepła. Nie do końca natomiast popieram takie akurat zestawienie.

Już tłumaczę dlaczego. Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie podłogowe i kominek”