Ile ciepła da kolektor powietrzny?

Zainspirowany tym ciekawym wywiadem, który przeczytałem kilka dni temu (wprawdzie Grzegorza Łużeckiego poznałem w ubiegłym roku na warsztatach z budowy z gliny i słomy (strawbale), nie miałem okazji z nim dłużej porozmawiać o kolektorach), postanowiłem policzyć, ile w praktyce można uzyskać ciepła z pomocą takiego kolektora słonecznego.

Jestem gorącym zwolennikiem ogrzewania słonecznego, które pozwala uzyskać naprawdę sporo ciepła zupełnie bezpłatnie. Ale mam wrażenie, że artykuł jest nieco zbyt optymistyczny.

Zazwyczaj do obliczeń tego typu wykorzystuję dane klimatyczne wykorzystywane do obliczenia świadectw charakterystyki energetycznej, ale tym razem postanowiłem skorzystać z bardziej przystępnego źródła. Mam tu na myśli narzędzie, które zostało stworzone za pieniądze Komisji Europejskiej (w mojej opinii to jedno z niewielu miejsc, gdzie pieniądze z Unii zostały wydane właściwie) do obliczania uzysku z baterii słonecznych.

Wprowadziłem więc dane jakiegoś miejsca w Polsce, ustawiłem mój wyimaginowany kolektor słoneczny pod kątem 75° (zdawałoby się, że optymalnym dla lutego) na południowej ścianie i uruchomiłem obliczenia.

Wynik działania kalkulatora -- wykres natężenia promieniowania słonecznego na powierzchnię kolektora. Kolor czerwony to łączne promieniowanie przy bezchmurnym niebie, niebieski kolor przedstawia całkowite promieniowanie dla statystycznych warunków pogodowych.

Wynik mnie nieco zaskoczył. W godzinach 10:30-13:30 na powierzchnię kolektora padało średnio co najmniej 220 W/m² (max to 242-244 w godzinach 11:40-12:20). Czyli każdy 1 m² kolektora dawałby w tych warunkach nie więcej, niż 100 W ciepła, co wystarczyłoby na ogrzanie 10 m² domu pasywnego (albo 1-2 m² budynku w tradycyjnej technologii). Ale przy bezchmurnym niebie (a takie dni przecież w lutym bywają!), w tym samym czasie kolektor otrzymywałby 830-915 W/m² mocy promieniowania słonecznego, dając nawet 500 W/m² ciepła!

Innymi słowy: warto za marne kilkaset złotych zbudować sobie duży kolektor słoneczny. Do ogrzewania nadają się kolektory powietrzne, bo kolektory cieczowe — już nie za bardzo. Ale jeśli mamy oprzeć nasze ogrzewanie na tym źródle ciepła, będzie to praktycznie niemożliwe.

Zobacz także

Opublikował 19.11.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Ile ciepła da kolektor powietrzny?”

  1. mam skojarzenia ktore niekoniecznie moga sie wydac logiczne, z technicznego punktu widzenia. Ale mysle o promieniach slonecznych padajacych na powierzchnie kolektora. W niedalekiej przyszlosci zostanie na pewno wynaleziony system ktory umozliwi nam wieksze odzyskanie energi z promieni niz to co teraz otrzymujemy.
    a skojarzenie to z czytnikami danych ktore „kopiuja” system jak natura stworzyla w skrzydlach motyli, twirzac zludzenie koloru, promienie swiatla padaja pod roznym katem, i zalamujac sie tworza wielorakie kolory.
    Przyszle kolektory slonecznie beda za pewne mimikowaly nature w jej genialnych rozwiazaniach

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting