Czy do pompy ciepła potrzebny jest komin?

W różnych miejscach (np. na forach dyskusyjnych czy w komentarzach pod artykułami) ludzie zadają różne pytania na temat nowoczesnych rozwiązań grzewczych. Jednym z ciekawszych pytań, które widziałem, było: czy do pompy ciepła potrzebny jest komin?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: oczywiście nie. Ale szerzej, dom z pompą ciepła już może wymagać wzniesienia komina.

Przy tradycyjnych instalacjach grzewczych komin potrzebny jest do odprowadzenia dymu z paleniska (kotła centralnego ogrzewania). To jest dla nas oczywiste.

W przypadku nowoczesnych kotłów gazowych, komina już nie potrzeba! Nie dlatego, że nie wytwarzają one spalin (te oczywiście dalej powstają w procesie spalania gazu ziemnego). Okazuje się jednak, że spaliny z kotłów kondensacyjnych są na tyle mocno schłodzone, że można je bezpiecznie odprowadzać bezpośrednio przez otwór w ścianie i nie trzeba komina.

W przypadku pompy ciepła, nie ma żadnego procesu spalania. Pompy ciepła, które czerpią ciepło z powietrza atmosferycznego, robią to dzięki wymiennikowi ciepła umieszczonemu w tak zwanej jednostce zewnętrznej. Jest to po prostu duża obudowa z wymiennikiem, wentylatorem i paroma innymi elementami, montowana na zewnątrz domu (jak w przypadku klimatyzatorów). Piszę o tym dlatego, że ktoś mógł sądzić, że pompa czerpie powietrze do wnętrza domu, do jednostki umieszczonej w kotłowni, i potem to powietrze trzeba odprowadzić przez komin.

Tradycyjne kotły na paliwa stałe wymagają też kanału wentylacyjnego z pomieszczenia kotłowni. Oznacza to, że komin zbudowany dla kotła na drewno czy węgiel potrzebuje dwóch kanałów: dymowego oraz wentylacyjnego.

Każdy komin to dodatkowy koszt przy budowie domu nie tylko dlatego, że trzeba go zbudować. To także koszt bardziej skomplikowanej więźby dachowej, obróbek blacharskich przy przejściu przez dach, większych strat materiału do krycia dachu, które trzeba wokół komina przycinać, wreszcie wykończenia komina z zewnątrz (tynk, klinkier).

Jeśli możemy z niego zrezygnować, warto to rozważyć. Od razu koszt pompy ciepła robi się mniejszy. 😉

Dom bez kominów oczywiście zbudować można. Wystarczy tylko zamontować w nim wentylację mechaniczną, najlepiej nawiewno-wywiewną (zrównoważoną), która pozwala na montaż wymiennika ciepła (tzw. rekuperatora) i zapewnia oszczędność ciepła i nadmuch wstępnie podgrzanego powietrza.

Zobacz także

Opublikował 08.12.2023 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting