Kotły dwufunkcyjne

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym kotły dwufunkcyjne.

Współpraca kotła dwufunkcyjnego z kolektorami słonecznymi

Pod wpisem o wspomaganiu ogrzewania domu instalacją kolektorów słonecznych jeden z Czytelników pozostawił komentarz. Uznałem, że trzeba go wyodrębnić do osobnego tekstu, bowiem dotyczył nieco innego zagadnienia.

Oto komentarz, wraz z moją odpowiedzią.

mam zamontowane ogrzewanie podlogowe w salonie , na pietrze kaloryfery i poddaszu tez kaloryfer.
moje pytanie brzmi czy i jak moge podlaczyc pod piec dwu funkcyjny system solarny by zaoszczedzic troche na rach za gaz.
czy istnieje jakis dobry patent na taka opcje.

Trochę zaoszczędzić się w takim układzie da, jak najbardziej. I w zasadzie to tylko kwestia upewnienia się, że kocioł będzie w stanie współpracować z kolektorami. Czytaj dalej artykuł „Współpraca kotła dwufunkcyjnego z kolektorami słonecznymi”

1 komentarz

Opublikował 25.06.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Jak wybrać grzejniki i kocioł dwufunkcyjny?

W dzisiejszym wpisie publikuję odpowiedź na pytanie czytelnika, który mieszka w bloku i poszukuje metody na efektywne ogrzanie swojego mieszkania. I chciałby też zmodernizować swoją wentylację.

Witam serdecznie, bardzo się cieszę, że mogłem trafić na Pana stronę. Potrzebuję zasięgnąć profesjonalnej opinii na temat mojego mieszkania, jeśli to nie problem oczywiście. Oto mój przypadek.

Kupiłem mieszkanie / ruinę dokładnie za bardzo przyzwoite pieniądze. Mieszkanie ma 33,5 m2, dwa pokoje w tym jeden z aneksem + łazienka. Były piece kaflowe, ale już nie ma. Mieszkanie jest na parterze, obsadzone zostały nowe okna 6-cio komorowe, profesjonalnie obrobione itd. Podłoga została podwyższona i wyrównana, od dołu ocieplona wełną isover z serii optimum zdaje się było 5 i 10 cm, dane na zakład czyli 15 cm, by nie było żadnych mostków termicznych. Ściana od strony bramy od wewntąrz została ocieplona wełną i postawiono nową ściankę z betonu komórkowego YTONG. Niestety zarządca nie zgodził się na ocieplenie ściany od zewnątrz. Ściany nośne w moim mieszkaniu / zewntętrzne mają grubość 65 cm. Solidne bardzo, ale od zewnątrz zero ocieplenia niestety. Czytaj dalej artykuł „Jak wybrać grzejniki i kocioł dwufunkcyjny?”

Opublikował 06.11.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , , ,

Przygotowanie ciepłej wody: przepływowe i pojemnościowe

Spośród wielu metod przygotowywania ciepłej wody użytkowej (niektórzy mówią o podgrzewaniu ciepłej wody, ale mnie się to sformułowanie mniej podoba, bo skoro woda jest ciepła, to po co ją podgrzewać?) w gruncie rzeczy wszystkie można skategoryzować do jednej z dwóch grup: pojemnościowych i przepływowych.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z elektrycznym bojlerem, kotłem węglowym, dwufunkcyjnym kotłem gazowym czy pompą ciepła, zawsze metoda klasyfikuje się do jednej z tych dwóch grup.

Metody pojemnościowe to ogrzewanie dużej ilości ciepłej wody użytkowej wcześniej, niż zostanie ona wykorzystana. Rzecz polega na tym, by wykorzystać w tym celu sprzyjające okoliczności. A więc wodę grzejemy wcześniej by w czasie kąpieli ją wykorzystać. Gdy zużyjemy całą wodę, będziemy musieli odczekać jakiś czas, by nagrzała się ponownie. Jest to zmora domów, w którym mieszka kilka dziewcząt w nastoletnim wieku, lubiących spędzać dużo czasu pod prysznicem, wszystkie o tej samej porze dnia. Czytaj dalej artykuł „Przygotowanie ciepłej wody: przepływowe i pojemnościowe”