Ogrzewanie dla

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ogrzewanie dla.

Jak wybrać optymalne ogrzewanie dla domu?

Witajcie!

W dzisiejszym filmie chciałem odpowiedzieć na pytanie jak dobrać optymalne ogrzewanie dla domu. Zagadnienie doboru optymalnego ogrzewania jest dla mnie bardzo ciekawe, nie jest trywialne, to jest taka zagadka matematyczna – równanie z wieloma niewiadomymi, które ma na celu wybrać ogrzewanie, które będzie najlepsze, najtańsze.

Optymalne ogrzewanie – co to jest?

Co to znaczy dokładnie, że ogrzewanie jest optymalne? To jest takie ogrzewanie, które pozwala ogrzać dom jak najtaniej, niekoniecznie zużywając jak najmniej ciepła, czy jak najmniej paliwa. Po prostu z punktu widzenia ekonomii użytkowania, bierzemy tu pod uwagę nie tylko sam koszt eksploatacji samego źródła ciepła, ale również koszt jego budowy.

Czytaj dalej artykuł „Jak wybrać optymalne ogrzewanie dla domu?”

18 komentarzy

Opublikował 28.02.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Ogrzewanie na zimę dla domku letniskowego

Szczęśliwi są ci, którzy mają domek letniskowy i mogą spędzać w nim weekendy i urlopy. Często dla wydłużenia sezonu montują oni ogrzewanie, by jeszcze dłużej móc spędzać na świeżym powietrzu, co mnie wcale nie dziwi.

I dlatego czasem otrzymuję pytania takie, jak to poniższe.

Zastanawiam się, czy mógłby mi Pan doradzić w kwestii wyboru ogrzewania do domku letniskowego na wsi?

Domek obecni jest maleńki (ok. 45m²), ale planuję jego rozbudowę do ok. 90m² (parterowy). Domek ma charakter letniskowy, jednak chciałabym używać go również w zimie (zarówno w Święta jak i weekendy, narty biegowe 🙂 ). Obecnie jest ogrzewany w zimne dni za pomocą małej kozy żeliwnej (ogromnie wydajnej). Planuję jego rozbudowę i ocieplenie i chciałabym zainstalować coś a’la centralne ogrzewanie, ale jak najtańszą metodą (bez dużych kosztów inwestycji i w miarę małych kosztów eksploatacji, z wykorzystaniem kozy która już jest i bez konieczności budowania dodatkowego pomieszczenia na kotłownię, komin, piec itp. – to już duże koszty). Mam też własne drewno, duże zasoby. Zastanawiam się nad doprowadzeniem do kozy rur DGP (przez nieużytkowe poddasze) do planowanych nowych dwóch sypialń i przedpokoju oraz kuchni. W dzień paliłoby się w kozie (nie jest to żadnym problemem, raczej przyjemnością  – wiem co mówię, bo od dziecka mam do czynienia z ogrzewaniem wymagającym obsługi), a w nocy grzałyby grzejniki/konwektory (II taryfa). Czytaj dalej artykuł „Ogrzewanie na zimę dla domku letniskowego”

Opublikował 11.08.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , , ,