Czy na każdej działce można mieć pompę ciepła?

Pompa ciepła to świetne źródło ciepła dla domowego systemu grzewczego. Całkiem tanie w eksploatacji, ciche, bezobsługowe, może być zamontowana w kuchni albo łazience. Nie wymaga komina, ani osobnego pomieszczenia wydzielonego na kotłownię.

Ma też wady — jest droga w zakupie i instalacji, do tego zużywa prąd. No i najlepiej współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Ale jeśli się już na nią zdecydujemy, to czy są jakieś ograniczenia w jej montażu? Czy w każdym domu, na każdej działce da się tę pompę zamontować?

Co do zasady — tak. Pomp ciepła jest tyle różnych rodzajów, że dla każdego domu można jakąś dobrać. Ba, rzekłbym nawet, że można zamontować pompę w 3/4 polskich mieszkań w blokach.

Bo przecież pompa ciepła to nie tylko pompa gruntowa z wymiennikiem glikolowym, zakopanym pod trawnikiem. Czerpie ona ciepło z gruntu, ale tak naprawdę nie jest to ciepło geotermalne, tylko zmagazynowana energia słoneczna. Jest więc to źródło korzystające z odnawialnego bogactwa, zużywające przy tym pewne ilości energii elektrycznej.

Jasne, że pompa z wymiennikiem gruntowym wymaga dużej działki, na której taki wymiennik można wykonać. Nie może on być pod domem, ani pod żadnym innym budynkiem, bo nie będzie się regenerować. Idealnie, by był właśnie pod nasłonecznionym trawnikiem. Albo parkingiem, byle nie szczelnie wybetonowanym, bo deszczówka też dostarcza do gruntu sporo ciepła…

A co, jeśli mamy małą działkę?

Pozostają nam inne pompy — na przykład pompa woda-woda, która bierze ciepło z wód podziemnych. Ot, podłącza się ją do studni, z której czerpie wodę. Po odebraniu od niej ciepła, odprowadza się tę wodę do drugiej studni, zrzutowej. Nie trzeba dużego wymiennika pod poziomem gruntu, by taki układ mógł sprawnie pracować.

Innym rozwiązaniem jest powietrzna pompa ciepła (pompa powietrze-woda), dla której dolnym źródłem jest powietrze atmosferyczne. Zaletą tej jest tania instalacja (nie trzeba przekopywać połowy ogródka by umieścić w ziemi wymiennik ciepła). Jednocześnie w zasadzie można ją zainstalować nawet w mieszkaniu w bloku, stawiając jednostkę zewnętrzną na balkonie lub na dachu.

Dla mieszkań dobre będą też pompy powietrze-powietrze, czyli innymi słowy klimatyzatory z funkcją grzania.

A zatem — tak, nawet na najmniejszej działce można mieć dom ogrzewany pompą ciepła!

Zobacz także

Opublikował 10.09.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting