Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?

Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania domu, jest samodzielne wykonanie instalacji ogrzewczej. Obniżenie kosztów wtedy polega nie tyle na zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie, a na zmniejszeniu kosztu jego instalacji, widocznego w racie kredytu hipotecznego wziętego na budowę i urządzenie domu.

Jestem gorącym zwolennikiem wykonywania wielu prac na budowie tymi rękami, o ile tylko inwestor ma taką możliwość. W wielu przypadkach może się okazać, że kilka dni bezpłatnego urlopu będzie tańsze, niż spędzenie tych kilku dni na etacie i opłacenie fachowca, który w tym czasie tę samą pracę dla nas wykona.

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najlepszych sposobów na dostarczenie ciepła do pomieszczeń. A oprócz tego, wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego możliwe jest samodzielnie, bo nie jest trudne ani wymagające fachowej wiedzy. Inwestorzy, którzy pokusili się na wykonanie ogrzewania podłogowego własnymi rękami, często mówią, że to najłatwiej zaoszczędzone pieniądze na budowie domu. Nic dziwnego, wyceny firm instalatorskich niekiedy są wzięte z sufitu.

House 190

Ułożone przewody wodnego ogrzewania podłogowego. Foto: grubsroom.

W mojej opinii, proces wykonania ogrzewania podłogowego można podzielić na cztery etapy:

  • obliczenie zapotrzebowania budynku na ciepło i zaprojektowanie instalacji ogrzewania podłogowego,
  • ułożenie rur na podłodze,
  • podłączenie ich z rozdzielaczami, zaworami i całą resztą armatury, test szczelności,
  • zalanie rurek wylewką.

Pierwsze dwa etapy można z powodzeniem wykonać własnoręcznie. I na tym można najwięcej oszczędzić.

Jak zaprojektować ogrzewanie podłogowe?

Tak naprawdę najistotniejsze, co należy zrobić przy ogrzewaniu podłogowym, to obliczenie zapotrzebowania na moc cieplną do ogrzania poszczególnych pomieszczeń, wyrażonego w watach [W]. Można też obliczyć jednostkowe zapotrzebowanie na moc, wyrażoną w watach na metr kwadratowy powierzchni [W/m²]. Znając jedną z tych dwóch wielkości, dobiera się odpowiedni rozstaw rurek w ogrzewaniu podłogowym.

IMG_1989

Poszczególne pętle podłączone do rozdzielacza, już po zalaniu podłóg. Foto: Holy Apostles.

Zbyt duży rozstaw rurek powoduje, że temperatura wody w ogrzewaniu podłogowym będzie musiała być większa. To z kolei oznacza nic innego, jak tylko gorszą sprawność instalacji ogrzewczej, bo największe korzyści z istnienia takiego ogrzewania są wtedy, gdy temperatura czynnika grzewczego jest najniższa.

Zbyt mały rozstaw, czyli zbyt gęste ułożenie rurek, ma tak naprawdę tylko skutek finansowy. W takiej sytuacji, do ogrzewania zużyjemy więcej rurek, będziemy mieli więcej pętli (obiegów), mocniejszą pompę obiegową, itd. Warto więc nie przewymiarowywać zbytnio instalacji.

Rozkładanie i montowanie rurek ogrzewania podłogowego

Rozkładanie rurek jest chyba najprzyjemniejszym etapem pracy, bo najłatwiejszym. Nie wymaga ani specjalnych umiejętności, ani specjalnych narzędzi. Ot, rozwija się odpowiedni odcinek ze szpuli, układa go na podłodze (a dokładniej na folii położonej na styropianie) i montuje do niej.

Przy tej pracy, warto mieć do pomocy drugą osobę, aby jedna rozwijała rurkę a druga ją układała i montowała.

Uchwyty mocujące rurki do podłoża po prostu wciska się w styropian. Ale na rynku jest też sporo alternatywnych rozwiązań.

Można kupić specjalne płyty styropianowe z wytłoczeniami pozwalającymi na zamontowanie przewodów, jak na poniższej fotografii (ze zbiorów autora).

Zobacz także

Opublikował 22.03.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

2 komentarze do artykułu “Jak wykonać ogrzewanie podłogowe?”

  1. Mam pytanie odnośnie wykonania ogrzewania podłogowego:
    dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej (20 cm styroduru lub aquastyru, 20 cm betonu). Jak na takiej podbudowie wykonać podłogówkę: czy kłaść znowu warstwę styropianu i całość zalewać wylewką, czy rurki można zamocować do górnego zbrojenia płyty fundamentowej i zalać betonem?

  2. @Michał: można zamontować rurki od razu do tego betonu, który już jest, a potem całość zalać betonem — ale to spowoduje, że cała gruba warstwa betonu będzie musiała się nagrzać, zanim nagrzeje się dom.

    Położenie warstwy izolacyjnej, a później cieńszej warstwy betonu, przyspieszy ten proces.

    W niektórych przypadkach gruba warstwa betonu ma swoje zalety, gdy zależy nam na dużej zdolności do akumulowania przez nią ciepła.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting