Ile kosztuje biokominek, paliwo do niego i ogrzewanie z jego pomocą?

Jestem osobą, która wychowała się w mieszkaniu i kontakt z otwartym paleniskiem kominka miałem bardzo rzadko. Od kilku lat bardzo podobają mi się biokominki, czyli kominki na etanol, o czym już pisałem przy kilku okazjach. Dziś odpowiemy na pytania, ile kosztuje biokominek, ile kosztuje paliwo do biokominka oraz ile kosztuje ogrzewanie biokominkiem.

Bezpośrednią inspiracją dla tego wpisu jest komentarz, który został pozostawiony pod moim artykułem o biokominkach, którego autor podpisał się jako Piotrek. Pozwolę go sobie zacytować:

Biokominki nie są drogie, oczywiście porównując do kominków tradycyjnych. Co do wytwarzanego ciepła jest porównywalne. Biokomnki według mnie mają więcej zalet, poza tym paliwo do nich jest bezwonne i ładnie się pali, nie trzeba się męczyć z układaniem drzewek, podpałkami itp. Wystarczy kupić specjalne paliwo ( ja kupuję [tu była nazwa jednej z marek]) ,naleć do pojemnika i podpalić. To wszystko.

Usunąłem nazwę marki, bo ten komentarz przypomina mi tzw. marketing szeptany (ja wolę o nim mówić, że szemrany), czyli opłacone komentarze, naśladujące prawdziwe opinie zadowolonych klientów. Ja takim komentarzom z natury rzeczy nie ufam, ale nie mam możliwości, by sprawdzić, czy rzeczywiście to jest jeden z takich komentarzy. To, że osoba użytkująca biokominek specjalnie pozostawiła komentarz pod moim artykułem tylko po to, by poprawić mój błąd, jest możliwe, ale mało prawdopodobne. 

Komentarz z całą pewnością jest jednak częściowo niezgodny z prawdą! I zaraz Wam to udowodnię!

Ile kosztuje biokominek?

Oczywiście biokominek kosztuje dużo mniej, niż tradycyjny, choćby dlatego, że jest dużo mniejszy. Zazwyczaj ma formę małego urządzenia, które da się ustawić na stole lub szafce. Czasem jest bardziej płaski, w celu jego umieszczenia na ścianie.

Biokominek z palnikiem wyciętym w kształt napisu „home”, czyli „dom”. Wymiary tego urządzenia to 37,5 × 10 × 21 cm. Brak jest informacji na temat jego mocy. Kominek kosztuje ok. 150 złotych. Źródło: castorama.pl.

Przedstawiony na powyższej fotografii kominek kosztuje ok. 150 zł, nie mamy jednak podanej jego mocy. Trudno więc przeliczyć ten koszt na moc tradycyjnego kominka, która z pewnością będzie kilkukrotnie większa. Oczywiście, biokominek nie jest w stanie zastąpić tradycyjnego kominka, ze względu na zbyt małą moc. Trudno więc jeden do jednego porównywać jego cenę.

Ile kosztuje paliwo do biokominka?

Paliwem do biokominka powinien być jak najczystszy etanol, czyli alkohol etylowy (spirytus). Warto porównać różne oferty i sprawdzić, ile kosztue biopaliwo do kominka, bo różnice bywają duże.

Paliwa sprzedawane pod różnymi markami są dostępne w wielu różnych miejscach, w różnych cenach, m.in.:

  • biopaliwo Globmetal, rzędu 10 zł za litr, zarówno w opakowaniu 1-litrowym oraz 5-litrowym, o nieznanej zawartości etanolu,
  • biopaliwo Luxfire, po 6,40 za litr przy zakupie 30 litrów, zawierające 96% etanolu (6,67 zł za litr czystego, odwodnionego etanolu),
  • biopaliwo EcoFlame, rzekomo drugiej generacji (*), zawierające wg karty charakterystyki ponad 98% etanolu — przy zakupie 12 litrów w cenie 9,17 zł za litr (9,36 za litr 100% alkoholu etylowego).

(*) Gwiazdkę umieściłem tu dlatego, że biopaliwa drugiej generacji są zupełnie czymś innym, niż opisuje to sprzedawca tego biopaliwa. Są to bowiem biopaliwa otrzymywane z surowców, których nie da się wykorzystać do produkcji żywności — a więc np. z celulozy.

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Zobacz także

Opublikował 22.11.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

3 komentarze do artykułu “Ile kosztuje biokominek, paliwo do niego i ogrzewanie z jego pomocą?”

  1. „Tak, ogrzewanie biokominkiem kosztuje kilka razy więcej, niż tradycyjnym kominkiem na drewno — nawet, jeśli kupujemy do niego brykiet drzewny.”

    Niech szanowny Pan mgr. inż. zrozumie wpierw, że biokominek nie służy do ogrzewania. Pewnie Pana zaskoczę ale taniej wychodzi ogrzewać nawet piecem elektrycznym.
    Biokominek to gadżet, który przy okazji wytwarza pewną porcję ciepła, więc co najwyżej można nim się interwencyjnie szybko dogrzać, ale porównywanie do kominka tradycyjnego jest idiotyzmem.

  2. @nick: ta bezsensowna złośliwość jest tu, delikatnie mówiąc, nie na miejscu. Doskonale wiem, do czego służy kominek, co jednak nie zmienia faktu, że ludzie szukają informacji na temat tego, czy biokominek można i warto rozważać jako coś więcej, niż tylko dekorację. Widać to m.in. po wątkach na forach dyskusyjnych. Ten tekst w założeniu miał właśnie na tego typu pytania odpowiadać.

  3. Dzięki za bardzo informatywny (jest takie słowo? :D) artykuł. Oczywiście, pewnie mało osób kupując tego typu kominek będzie go stosować do ogrzewania, raczej do dekoracji, niemniej jednak fajnie dowiedzieć się ile kosztuje w ten sposób generowane przy okazji ciepło.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting