Ile kosztuje ogrzewanie domu?

Zawsze na początku i w trakcie zimy na moim ulubionym forum budowlanym w dziale z wymianą doświadczeń pojawiają się wątki zatytułowane:

  • ile gazu [ziemnego] poszło wam już w tym sezonie [grzewczym]?,
  • ile pelletów zużyliście w tym i poprzednim sezonie?,
  • ile ton ekogroszku zużyliście?,
  • ile zużyliście oleju opałowego?

Wynika z tego, że ludzie przerażeni dotychczasowym zużyciem paliwa szukają pomocy na forum. Chcą dowiedzieć się, czy ich zużycie energii jest normalne. Czy może coś zostało źle wykonane gdzieś w instalacji i dlatego zużywają nienormalnie dużo energii. Czy może po prostu muszą zacisnąć zęby i płacić, bo nie mają innego wyboru.

Nieodmiennie dziwi mnie takie podejście do sprawy.

Dlaczego ludzie, kupując lub budując dom, nie sprawdzają, ile będzie kosztować jego użytkowanie? Nie potrafię tego zrozumieć! Przecież w naszym klimacie to właśnie koszt ogrzewania domu jest największy ze wszystkich kosztów jego utrzymania!

Wybierając projekt domu, technologię jego wykonania, inwestorzy przyglądają się wariantom ustawienia pomieszczeń, materiałom wykończeniowym, pokryciu dachowemu, ale nierzadko w ogóle nie poświęcają uwagi kwestiom ocieplenia domu. Niestety, minimalne wymagania stawiane budynkom w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie są naprawdę mało wygórowane.

Jestem w stanie zrozumieć, że inwestorzy nie wnikają w szczegóły techniczne. Wielu z nich przecież nie ma pojęcia o budownictwie i wcale, tak naprawdę, mieć nie musi. W takiej sytuacji inwestor nie oceni, czy 5 cm styropianu wystarczy, zwłaszcza gdy wykonawca podpowiada mu „panie, po co dawać więcej, robię tak od zawsze i jest dobrze!”…

Czekam na moment, w którym przy każdym projekcie domu będzie informacja o tym, ile dom będzie zużywać energii rocznie. Ciekawe, ile to potrwa jeszcze…

Okay, po tym przydługim wstępie z przynudzaniem pora na konkrety.

Jak sprawdzić, ile dom będzie zużywać ciepła?

W przypadku domów kupowanych na rynku wtórnym, sprawa jest banalnie prosta. Każdy taki dom musi posiadać tzw. świadectwo charakterystyki energetycznej. Dokument ten przekazywany jest przez sprzedającego razem z kluczami do domu. W świadectwie kupujący znajdzie informację o tym, ile dom wymaga energii końcowej (tej, która pojawia się nam na rachunku za prąd czy gaz) do ogrzewania rocznie. Nie jest to wielkość dokładna, tylko dość dobrze przybliżona zgodnie z metodyką obliczania charakterystyki energetycznej. Ta metodyka jest jednakowa dla wszystkich budynków, zatem na podstawie świadectw można dość dobrze porównać koszty ogrzania dwóch budynków. I o to chodziło ustawodawcy, aby właśnie różnica w kosztach ogrzania budynku wpływała na jego wartość, co skłoni ludzi do docieplania.

Znacznie trudniej wygląda sytuacja w przypadku domów nowobudowanych.

Jeśli kupujesz projekt w biurze architektonicznym, zwłaszcza jeśli ma to być projekt na zamówienie, poproś o informację, ile dom będzie zużywać ciepła. Biuro powinno być to w stanie łatwo wyliczyć.

Można to też zrobić samodzielnie, choć przed zakupieniem projektu może być to trudne. Używa się do tego programów OZC — do Obliczania Zapotrzebowania na Ciepło. Takie programy, nawet za darmo, można znaleźć w internecie. Obliczenie całkowitego zapotrzebowania na ciepło takim programem jest żmudne, bo wymaga on wprowadzenia informacji o wszystkich ścianach, oknach, dachu, fundamencie, wentylacji, i tak dalej. Dla każdej przegrody (ściany, dachu, podłogi) trzeba podać grubość wszystkich warstw (tynk, część nośna ściany, styropian, tynk), którą może być trudno uzyskać przed zakupieniem projektu.

Jak obliczyć koszty ogrzewania domu?

Mając już informację o tym, ile ciepła dom będzie zużywać rocznie, bardzo łatwo możemy obliczyć koszt ogrzewania domu. Wystarczy przemnożyć roczne zużycie ciepła (wyrażone w kWh/rok) przez koszt pozyskania energii z danego nośnika ciepła (paliwa, prądu, gorącej wody z miejskiej sieci ciepłowniczej), otrzymamy wtedy koszt ogrzewania wyrażony w PLN/rok.

Skąd wziąć koszt energii? Ano na przykład z tego zestawienia kosztów ciepła i nośników energii, które przygotowałem na potrzeby tego serwisu.

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

W dużym skrócie:

  • zmniejszając dom,
  • likwidując wszelkie udziwnienia, w rodzaju lukarn, balkonów, wykuszy,
  • zwiększając grubość warstwy izolacyjnej w ścianach i dachu,
  • zmieniając okna na cieplejsze i zmniejszając ich ilość i wielkość,
  • kierując dom bardziej na południe, aby mógł korzystać z darmowego ogrzewania słonecznego.

Zobacz także

Opublikował 21.02.2010 mgr inż. Krzysztof Lis

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting