Ile kosztuje biokominek, paliwo do niego i ogrzewanie z jego pomocą?

Ile kosztuje ogrzewanie biokominkiem?

Gdy odpowiedzieliśmy już, ile kosztuje paliwo do biokominka (i zawarty w nim etanol), sprawdźmy, ile kosztuje ogrzewanie biokominkiem.

Na pewno biokominki górują, jeśli chodzi o sprawność wykorzystania energii zawartej w paliwie. W przypadku spalania bioetanolu w kominku możemy przyjąć, że 100% energii zawartej w paliwie pozostało w pomieszczeniu. Dzieje się tak dlatego, że spaliny z palnika (w ich skład wchodzi przede wszystkim dwutlenek węgla i para wodna) pozostają w pomieszczeniu i ochładzają się do temperatury pokojowej, jaką miało paliwo przed rozpoczęciem palenia. Tradycyjny kominek zaś odprowadza olbrzymie ilości gorącego dymu, zawierającego jeszcze całkiem sporo energii.

Możemy przyjąć zatem, że 100% wartości opałowej paliwa zostaje wykorzystane do produkcji ciepła i nie ma tu jakichkolwiek strat (choć oczywiście niewielka część spalin musi cały czas opuszczać pomieszczenie przez wentylację i być zastępowana powietrzem świeżym, ale to inna historia — trudno oszacować tę ilość, więc ją pomińmy, bez znaczących strat na jakości naszych obliczeń).

Biopaliwo do biokominka marki Globmetal. Producent ani sprzedawcy nie podają, niestety, ile zawiera ono w sobie czystego etanolu. Cena: ok. 10 złotych za litr. Źródło: castorama.pl.

W temperaturze pokojowej gęstość etanolu to 789 gramów na litr, zaś wartość opałowa — 7,42 kWh/kg albo 26,7 MJ/kg. Odpowiednio, po przeliczeniu na litry, 5,85 kWh/l albo 21,07 MJ/l. 

Przyjmując, że kupimy tańsze paliwo w cenie poniżej 7 zł za litr 100% etanolu, otrzymamy koszt ogrzewania biokominkiem:

  • ok. 1,20 zł/kWh,
  • ok. 0,33 zł / MJ.

Ale jak to porównać z tradycyjnym kominkiem? No cóż, ceny drewna wahają się mocno, zależnie od regionów Polski, więc przyjmijmy jakieś paliwo, którego cenę można określić w miarę precyzyjnie. Na przykład brykiet drzewny, w cenie 1 zł / kg. 

Z cenę jednego litra czystego etanolu (który ma w sobie energię w ilości, przypomnę, 21,07 MJ) możemy kupić 7 kg brykietu drzewnego, o wartości opałowej powiedzmy 16 MJ/kg, czyli łącznie 112 MJ energii pod postacią drewna. Nawet, jeśli mamy kiepski kominek, z którego straty stanowią 1/2, to i tak za cenę 7 złotych możemy postawić obok siebie 21 MJ z biokominka i 56 MJ z kominka tradycyjnego. 

Różnica na niekorzyść biokominków wydaje się być oczywista.

Tak, ogrzewanie biokominkiem kosztuje kilka razy więcej, niż tradycyjnym kominkiem na drewno — nawet, jeśli kupujemy do niego brykiet drzewny.

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Zobacz także

Opublikował 22.11.2018 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

3 komentarze do artykułu “Ile kosztuje biokominek, paliwo do niego i ogrzewanie z jego pomocą?”

Dotychczas opublikowane komentarze wyświetlane są na pierwszej stronie artykułu.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting