Ogrzewanie dla domu pasywnego

Dom pasywny to taki bardzo specyficzny dom energooszczędny. Albo inaczej mówiąc, dom bardzo energooszczędny. Posiada naprawdę grubą izolację cieplną ścian, podłogi i dachu, dobre okna, odzysk ciepła z wentylacji. Ale ogrzewanie za to posiada nietypowe. Nie ma w nim zazwyczaj klasycznej instalacji ogrzewczej i klasycznego źródła ciepła.

Poniżej filmik w kilku słowach wyjaśniających, na czym polega ogrzewanie domu pasywnego. I dlaczego tak bardzo różni się od ogrzewania zwykłego (choćby energooszczędnego) domu? A pod filmem — transkrypcja nagrania.

Opowiem Ci dzisiaj w kilku słowach, jak wygląda ogrzewanie w domu pasywnym. W domu pasywnym albo w domu autonomicznym. Uważam bowiem, że punktem wyjścia dla budowy domu autonomicznego energetycznie powinien być właśnie standard domu pasywnego. O tym, czym jest standard domu pasywnego opowiem w innym nagraniu. W każdym razie tu i teraz chciałbym skupić się na tym, jak może i jak powinno wyglądać ogrzewanie domu pasywnego.

Wielu ludziom wydaje się, że dom pasywny jako bardzo, bardzo energooszczędny, doskonale współgra z tak nowoczesnymi i wydajnymi źródłami ciepła jak pompa ciepła. Jest to nieprawda, jest dokładnie odwrotnie.

Już tłumaczę, dlaczego. Pompa ciepła kosztuje naprawdę dużo. Wydatek na zakup tego urządzenia, a przede wszystkim na wykonanie dolnego źródła pompy ciepła, czyli tego wykopu, w którym położymy rurki z krążącym glikolem albo odwiertu, w którym umieścimy te same rurki jest bardzo duży.

I pompa ciepła ma tę wielką zaletę, że daje bardzo tanie ciepło. Tanie, to znaczy, jednostka z pompy ciepła jest bardzo tania. Jest to chyba najtańsze źródło ciepła. To zależy od, od takich szczegółowych uwarunkowań jak na przykład taryfa twojego zakładu energetycznego. W każdym razie pompa ciepła daje tanie ciepło i ten duży nakład inwestycyjny jest przez tą niską cenę ciepła równoważony.

Dlatego uważam, ze pompa ciepła nadaje się do budynków dużych albo słabo ocieplonych. Albo takich, w których z jakiś przyczyn nie da się obniżyć zapotrzebowania na energię do ogrzewania, na przykład budynków zabytkowych. Do domów autonomicznych i do domów pasywnych pompa ciepła z całą pewnością się nie nadaje. Koszt jej zakupu po prostu nigdy się nie zwróci. Jeszcze jest jedna istotna sprawa. Standard domu pasywnego, czyli standard domu pasywnego to są takie zasady, które dom musi spełniać, aby mógł być uznany za pasywny.

Jednym ze standardów domu pasywnego jest jednostkowa moc potrzebna do ogrzania tego domu w czasie najostrzejszych mrozów. I ta moc w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni tego domu wynosi dziesięć watów (10W). To jest sześcio-, siedmio-, czy dziesięciokrotnie mniej, niż potrzeba energii na ogrzanie dzisiejszych tradycyjnych domów. I teraz, żeby to uzmysłowić, proszę wyobraź sobie, że masz dom pasywny o powierzchni stu metrów kwadratowych. Jeżeli jest to dom pasywny, to do jego ogrzania potrzeba grzejnika, kotła, kominka o mocy jednego kilowata (1kW).

Jeden kilowat, to jest moc, jaką ma jeden (tradycyjny) grzejnik w pokoju. To jest moc, jaką ma dziesięć żarówek 100 watowych. To jest moc, jaką ma jedna suszarka do włosów. I teraz jedną taką suszarką do włosów można ogrzać cały dom pasywny. No i teraz, to znaczy, tutaj jest jeszcze jedna istotna sprawa, którą muszę doprecyzować. Dom pasywny większość energii do ogrzewania pozyskuje z energii słonecznej. Dom pasywny ma bardzo duże okna po południowej stronie, które pozwalają, żeby duża ilość energii słonecznej docierała do wnętrza budynku. To ciepło jest później akumulowane w ścianach, w podłodze, a dzięki bardzo dobrej izolacji ścian, dzięki bardzo dobrym oknom i także efektywnemu systemowi wentylacji, o którym będzie kiedy indziej, to ciepło w tym budynku jest bardzo dobrze zatrzymywane.

Czyli tak naprawdę ten grzejnik, ta suszarka do włosów potrzebna jest tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, kiedy tej energii słonecznej o prostu zabraknie.
No i jak najczęściej wygląda ogrzewanie takiego domu pasywnego? Ano w Niemczech i na zachodzie, gdzie takie domy są już popularne, to najczęściej wygląda w ten sposób, że elektryczny grzejnik, elektryczny element grzejny umieszczony jest jako część centrali wentylacyjnej. I dzięki temu wykorzystuje się istniejącą instalację wentylacyjną do rozprowadzenia ciepła. I teraz to, czego ludzie bardzo się boją, czyli ten przysłowiowy wysoki koszt domu pasywnego troszkę się zmniejsza, jeżeli tak naprawdę możemy zrezygnować z całej tradycyjnej instalacji grzewczej.

Możemy nie budować kotła, możemy nie budować komina, możemy nie budować, nie kupować i nie instalować grzejników, czy ogrzewania podłogowego. To jest kilka, kilkanaście, dwadzieścia tysięcy złotych, które pozostaje nam w kieszeni, które możemy wydać na lepsze ocieplenie budynku albo kupienie lepszych okien. Albo zaizolowanie ich za pomocą tak zwanych ruchomych izolacji cieplnych.

Wszystkie tradycyjne źródła ciepła, które wykorzystujemy dziś w budynkach do ogrzewania, czyli kociołki, piecyki, kominki nie mają racji bytu w przypadku domów pasywnych. Kominek ma moc rzędu kilku kilowatów, co oznacza, że może ogrzać kilka domów pasywnych. I jeżeli rozpalimy w kominku, no to dosyć szybko przegrzejemy ten budynek pasywny. To znaczy, może jest pewne uproszczenie, bo jak wspomniałem, on ma dosyć dużą zdolność akumulacji ciepła, co nie zmienia jednak faktu, że z całą pewnością kominek w domu pasywnym nie będzie zbyt często wykorzystywany.

Zobacz także

Opublikował 03.10.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

2 komentarze do artykułu “Ogrzewanie dla domu pasywnego”

  1. Witam,

    po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć blog i zasięgnąć nieco informacji.

    Chcę wybudować dom pasywny z oferty firmy ECO-EuroDOM. http://www.domtaniej.pl/index.php?cat=projekty&p=3
    Dane jakie podają:

    Współczynnik U=0,16 W(m2*K)
    Jest to projekt:
    http://www.fmix.pl/album/71828/plany/1
    front – południe
    tył – północ
    bok jeden – wschód
    Powierzchnia 110mkw plus 40mkw poddasza do zagospodarowania ( w dalszej przyszłości )

    ściana wewnątrz ocieplona wełną 145mm ( przekrój konstrukcji 145×45 ), plus na zewnątrz styropian 100mm.

    Interesuje mnie oczywiście porada dotycząca najodpowiedniejszego systemu grzewczego dla domu i podgrzewania wody użytkowej.
    Jeśli to możliwe i logiczne to chciałbym zastosować ogrzewanie podłogowe.

    Ilość osób w domu:2+2
    Zastanawiam się nad rekuperatorem – czy ma sens.

    Proszę o wszelką poradę.

  2. Rekuperator ma sens prawie zawsze.

    Ogrzewanie podłogowe też prawie w każdym budowanym dziś domu się sprawdzi. Zwłaszcza niskoenergetycznym, tym bardziej, że ma ściany w lekkiej technologii. Korzystne więc będzie ogrzewanie podłogowe w grubej warstwie wylewki — wodne albo elektryczne. Ja bym brał wodne z buforem ciepła, ale to ja.

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting