9 zalet ogrzewania podłogowego

O ogrzewaniu podłogowym pisałem tu na blogu wielokrotnie. Dziś bardzo jednostronny wpis, przedstawiający wyłącznie zalety tego sposobu dostarczania ciepła do pomieszczeń.

Ogrzewanie podłogowe oprócz przedstawionych poniżej zalet ma oczywiście również i wady, ale temu będzie poświęcony inny wpis. Jeśli mimo tego uważasz, że muszą koniecznie się tu znaleźć, pole do wpisywania komentarzy na dole strony pozostawiam do Twojej dyspozycji.

1. Ogrzewanie podłogowe jest bardziej komfortowe

Co byśmy nie mówili, sposób dostarczania ciepła przede wszystkim na drodze promieniowania od powierzchni podłogi jest dla nas przyjemniejszy, niż ogrzewanie powietrza przez grzejniki. Takie ogrzewanie daje nam niemal idealny rozkład temperatury w pomieszczeniu. W głowę jest nam chłodniej, niż w stopy i o to chodzi.

Ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać ten sam komfort ciepła przy nieco niższej temperaturze powietrza w pokoju. A temperatura powietrza wpływa wprost na wielkość strat ciepła z budynku. Czyli sam fakt zamiany grzejników na ogrzewanie podłogowe pozwala zmniejszyć nieco straty ciepła, a więc i rachunki za ogrzewanie domu. O ile, rzecz jasna, zwiększone straty ciepła przez podłogę nie zrównoważą tego efektu. 😉

2. Ogrzewanie podłogowe umożliwia użycie czynnika grzewczego o niższej temperaturze

Ogrzewanie podłogowe działa, gdy temperatura grzejnika (czyli powierzchni podłogi) jest rzędu 25°C. Oznacza to, że temperatura czynnika przepływającego przez instalację może być znacząco niższa, niż w przypadku tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania.

Dzięki temu, ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się do użycia dwóch nowoczesnych źródeł ciepła, tj.:

  • pomp ciepła,
  • kotłów kondensacyjnych.

Obydwa te źródła wymagają do osiągnięcia najwyższej efektywności (i najniższych kosztów eksploatacji) podłączenia do niskotemperaturowej instalacji ogrzewczej. A więc tylko ogrzewanie podłogowe lub duże grzejniki pozwalają na osiągnięcie obiecywanych przez producentów tych urządzeń oszczędności.

3. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca w pokojach

Jeśli już na etapie projektowania domu nie chcesz wymyślać, które meble gdzie ustawisz, rozważ zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ustawienie grzejników na ścianach należy określić w momencie wykonywania projektu instalacji centralnego ogrzewania, a później (po ich montażu) nie bardzo da się je przenieść z miejsca na miejsce.

Ogrzewanie podłogowe ma tę zaletę, że na żadnej ze ścian nie ma konieczności umieszczenia grzejnika. Nie ma więc problemów z dostawieniem np. biurka do ściany pod oknem. Ogrzewanie podłogowe wprawdzie nie działa efektywnie, gdy się na podłodze postawi szafę pozbawioną nóżek, ale to też nie jest zbyt duży kłopot. Zawsze można ułożyć gęściej rurki na środku pokoju.

4. Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie

W odróżnieniu od ogrzewania grzejnikowego, to podłogowe zapewnia równomierne dostarczanie ciepła po pomieszczeniu. Chłodniejsze strefy, np. tę przy oknach czy drzwiach balkonowych, wyposaża się w gęściej ułożone rurki, co pozwala na dostarczenie tam większej ilości ciepła.

5. Może być wodne lub elektryczne

Ogrzewanie podłogowe wcale niekoniecznie musi być wykonane jako wodne, czyli podłączone do kotła centralnego ogrzewania. Równie dobrze w charakterze elementu grzejnego na podłodze można rozłożyć przewody lub elektryczne maty grzejne.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe można wykonać również jako akumulacyjne, co pozwoli na korzystanie z tańszej energii elektrycznej kupowanej nocą i jej magazynowanie w grubej warstwie betonu.

6. Doskonale nadaje się do wysokich pomieszczeń

Dzięki oddawaniu ciepła na drodze promieniowania od posadzki, ogrzewanie podłogowe nadaje się doskonale do pomieszczeń wysokich. W przypadku ogrzewania grzejnikowego, nagrzane powietrze po prostu będzie się zbierać pod sufitem.

7. Ogrzewanie podłogowe pozwala sporo oszczędzić przy instalacji

Samodzielne wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego jest łatwe. Znacznie łatwiejsze, niż w przypadku grzejników. Niektórzy inwestorzy decydują się na wykonanie go samemu. Oto jedna z opinii:

Akurat podłogówka to NAJPROSTSZA rzecz do roboty w domu. Robiłem to pierwszy raz i poszło całkiem fajnie. Trochę jest przy tym i ręce bolą od wciskania spinek (…), ale ogólnie poziom skomplikowania rzędu klocków DUPLO.

Moi hydraulicy chcieli 35pln/m². Sorry – za co??? Zajęło mi to z jednym pomocnikiem jakieś półtora dnia – 110m². Najłatwiej zarobione pieniądze w życiu.

Ale najpierw ja bym zaczął od OZC – bez tego bym sie bał. Do tego Kisana tabele wydajności cieplnej i jedziemy. Oszczędziłem na tym kupę kasy tez, bo można dawać rozstaw taki, jaki jest wymagany, a nie „wszędzie co 10cm” jak chcieli ci mistrzowie robić. Kilometr rury do przodu Pętle robiłem poniżej 100m wszystkie – kilka wyszło niestety krótszych, no ale nie da się tak dokładnie wycyrklować. Na rozdzielaczu są rotametry więc będę regulował.

Autor: Depi. Źródło: forum.muratordom.pl. OZC – program do obliczania zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach (budynku).

8. Ogrzewanie podłogowe pozwala chodzić boso po wykafelkowanej podłodze bez nieprzyjemnych doznań

W domu o tradycyjnym systemie grzewczym temperatura podłogi zimą może sięgać 17-18°C, nawet przy ogrzaniu powietrza w pokoju do temperatury 22°C. Spacerowanie boso po podłodze o tej temperaturze zimą nie jest przyjemne.

W domu z ogrzewaniem podłogowym, temperatura podłogi zimą wynosi 25-27°C, co jest już znacznie bliższe temperaturze ciała i przyjemniejsze.

9. Mniej kurzu

Ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło na drodze promieniowania a nie konwekcji. Z tego powodu, cyrkulacja powietrza w pokoju wywoływana przez prądy konwekcyjne (od nagrzanej powierzchni grzejnika i chłodnych ścian) jest znacznie mniejsza, niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego. Oznacza to, że kurz nie krąży po pokoju, co jest bardziej przyjazne alergikom.

Nie ma również zjawiska przypiekania kurzu na gorących grzejnikach, co zdarza się niekiedy w instalacjach wysokotemperaturowych.

Zobacz także

Opublikował 03.11.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

4 komentarze do artykułu “9 zalet ogrzewania podłogowego”

  1. A co sądzisz o umieszczaniu rurek do ogrzewania podłogowego w ścianach?
    Na przykład w takich strawbalach jest możliwość postawienia ściany wewnętrznej z cegły by kumulować ciepło i na jednej ze stron postawić a’la grzejnik tyle tylko, że jest on pod warstwą tynku – w tym wypadku gliny.

  2. @Zdzisław: ogrzewanie ścienne to jednak nie to samo… Jedną ścianę trzeba byłoby mieć pustą, tj. nie zastawić jej meblami. I z jednej strony mielibyśmy wrażenie ciepła (promieniuje ciepła ściana) a z drugiej wrażenie zimna („promieniuje” ściana zewnętrzna albo okno)… Ogrzewanie podłogowe jednak bardziej równomiernie rozprowadza ciepło…

  3. Grzanie prądem nawet w nocnej taryfie to samobójczy finansowy krok.

  4. @Polo: tylko w źle ocieplonym domu. 🙂

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting