Pianka poliuretanowa

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym pianka poliuretanowa.

Optymalna grubość izolacji ścian

Analizowałem ostatnio warianty docieplenia murowanego, czterdziestoletniego budynku jednorodzinnego. Celem tej analizy było sprawdzenie z grubsza okresu zwrotu z inwestycji w docieplenie, ale i oszacowanie jej skutków finansowych.

Chciałem się dziś podzielić z Wami wnioskami z tego zadania.

Budynek, który poddany został analizie, powstał w 1971 roku. Ściany zewnętrzne wymurowano z pustaka betonowego i cegły kratówki. Nie mając precyzyjnych informacji na temat materiałów budowlanych oszacowałem współczynnik przenikania ciepła przez ścianę na U=1,22 W/m²K. To ściana o parametrach czterokrotnie gorszych, niż wymagane przez dzisiejsze przepisy (budynki oddawane dziś do eksploatacji muszą mieć ściany o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 0,3 W/m²K). Nie dość, że taki dom zużywać będzie dużo ciepła, to jeszcze nieocieplona ściana będzie zimna w dotyku, niektórzy będą wręcz odczuwać promieniowanie zimnem* od ściany.

Celem tej analizy było wybranie najlepszego wariantu ocieplenia ściany. Inwestor zadecydował, że ma być zastosowany jednowarstwowy materiał izolacyjny a w grę ma wchodzić styropian lub pianka poliuretanowa. Jedna warstwa pozwoli zminimalizować koszty samej robocizny wykonania docieplenia. Z tego powodu maksymalna grubość izolacji została określona na poziomie 20 cm.

Analizę przeprowadzano w oparciu o realne ceny materiałów dociepleniowych przy uwzględnieniu jednakowego kosztu wykonania ocieplenia na poziomie 30 PLN/m² (plus koszt materiału). Na poziomie 30 PLN/GJ przyjęty został również koszt ciepła, co odzwierciedla mniej więcej dom z centralnym ogrzewaniem na węgiel.

Oto efekty… Czytaj dalej artykuł „Optymalna grubość izolacji ścian”

33 komentarze

Opublikował 25.10.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,