Ocieplanie

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym ocieplanie.

Ocieplanie budynku sprowadza się najczęściej do zamontowania dodatkowej warstwy izolacji cieplnej na ścianach, stropie, w podłodze, lub w innych miejscach. Dzięki temu, budynek traci mniej ciepła. Przyczynia się to przede wszystkim do zmniejszenia opłat za ogrzewanie budynku (bo mniej ciepła trzeba wytworzyć), ale też poprawia komfort cieplny. Ocieplona ściana od wewnątrz jest cieplejsza w dotyku, dzięki czemu rośnie komfort przebywania w pomieszczeniach.

10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Informacja prasowa

Sezon jesienno-zimowy w pełni – nadszedł czas długich wieczorów spędzanych w domu przy gorącej herbacie. I choć wielu z nas lubi jesienną aurę, to konieczność ogrzewania domów i mieszkań, a co za tym idzie – wyższe rachunki, mogą nam popsuć dobry nastrój. Co zrobić, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Warto wiedzieć, że koszty ogrzewania to w przypadku domu jednorodzinnego 70%, a nawet 80% całkowitych wydatków na eksploatację. Czytaj dalej artykuł „10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu”

1 komentarz

Opublikował 13.10.2017 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Jak docieplić stary, drewniany dom

Zazwyczaj piszę tu o sposobach dostarczania ciepła, ale czasem zdarza mi się też pisać o jego oszczędzaniu — na przykład o ocieplaniu budynków. I właśnie pod jednym z takich wpisów Czytelnik zostawił komentarz z pytaniem o to, jak docieplić stary, drewniany dom.

Mam pytanko. Stary dom drewniany. Wykładka z cegły, na zewnątrz obity deskami. Grubość całęgo muru czyli liczę cegłe, tynki, deski to jakieś 15 cm, może ciut więcej.

W kwestii ciepła nie jest źle, ale wiadomo że  nie jest też idealnie. Co proponujecie  temacie ocieplenia?  styropian odpada bo dom drewniany a nie chce zepsuć wyglądu. Może wełna, ale też się zastanawiam czy nie będzie łapać wilgoci. Są jeszcze jakieś  płyty wiórowe czy coś. Nie wiem.

Gdybym się zdecydował na jakieś ocieplenie, pwoiedzmy wełnę to ile tego trzeba przy takiej konstrukcji domu. Całość chciałbym znowu pokryć deskami, aby zachować  dotychczasowy wygląd domu.  Siding odpada bo raz to praktykowałem(pomagałem w montażu) na innym budynku i żadna rewelacja, chyba że  jest taki co nie zmienia koloru przez wiele, wiele lat.

Orientujecie się w wartościach przenikania ciepła? Chodzi mi o to ile  ma dajmy an to 1 cm deski(powiedzmy świerkowej, sosnowej  czy innej) a ile 1 cm styropianu czy wełny? Jakoś nie mogę tego ustalić a chciałem to sobie porównać.

Czytaj dalej artykuł „Jak docieplić stary, drewniany dom”

Opublikował 22.08.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Optymalna grubość izolacji ścian

Analizowałem ostatnio warianty docieplenia murowanego, czterdziestoletniego budynku jednorodzinnego. Celem tej analizy było sprawdzenie z grubsza okresu zwrotu z inwestycji w docieplenie, ale i oszacowanie jej skutków finansowych.

Chciałem się dziś podzielić z Wami wnioskami z tego zadania.

Budynek, który poddany został analizie, powstał w 1971 roku. Ściany zewnętrzne wymurowano z pustaka betonowego i cegły kratówki. Nie mając precyzyjnych informacji na temat materiałów budowlanych oszacowałem współczynnik przenikania ciepła przez ścianę na U=1,22 W/m²K. To ściana o parametrach czterokrotnie gorszych, niż wymagane przez dzisiejsze przepisy (budynki oddawane dziś do eksploatacji muszą mieć ściany o współczynniku przenikania ciepła nie większym niż 0,3 W/m²K). Nie dość, że taki dom zużywać będzie dużo ciepła, to jeszcze nieocieplona ściana będzie zimna w dotyku, niektórzy będą wręcz odczuwać promieniowanie zimnem* od ściany.

Celem tej analizy było wybranie najlepszego wariantu ocieplenia ściany. Inwestor zadecydował, że ma być zastosowany jednowarstwowy materiał izolacyjny a w grę ma wchodzić styropian lub pianka poliuretanowa. Jedna warstwa pozwoli zminimalizować koszty samej robocizny wykonania docieplenia. Z tego powodu maksymalna grubość izolacji została określona na poziomie 20 cm.

Analizę przeprowadzano w oparciu o realne ceny materiałów dociepleniowych przy uwzględnieniu jednakowego kosztu wykonania ocieplenia na poziomie 30 PLN/m² (plus koszt materiału). Na poziomie 30 PLN/GJ przyjęty został również koszt ciepła, co odzwierciedla mniej więcej dom z centralnym ogrzewaniem na węgiel.

Oto efekty… Czytaj dalej artykuł „Optymalna grubość izolacji ścian”

33 komentarze

Opublikował 25.10.2010 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,