Czy można na lato wyłączyć pompę ciepła?

Kilka dni temu dostałem pytanie od jednego z Czytelników, odnoszące się do działania, czy może raczej niedziałania pompy ciepła. Wiadomość pozostawiona w formie komentarza pod wpisem o zasadach działania pomp ciepła brzmiała tak:

Czy pompę ciepła z pionowymi odwiertami można bezpiecznie wyłączyć w lecie (na kilka miesięcy) jeśli nie potrzebujemy ogrzewania podłogi i ciepłej wody, czy trzeba aby była włączona i pracowała w „trybie wakacje”?

Będę szczery i zacznę od tego, że odpowiedzi na takie pytanie należałoby w pierwszej kolejności szukać w instrukcji obsługi konkretnego urządzenia, które mamy zainstalowane w domu. Jest to istotne choćby ze względu na warunki gwarancji pompy. Ja nie znam wszystkich tego typu uwarunkowań i gorąco zachęcam do zajrzenia do instrukcji obsługi.

Jeśli instrukcja gdzieś zaginęła, proponuję nawiązanie kontaktu z instalatorem, który pompę montował.

Jeśli i to jest niemożliwe, można próbować odezwać się do producenta, albo jego polskiego dystrybutora.

A tak z bardziej ogólnego punktu widzenia?

Pompie ciepła samo wyłączenie z prądu na kilka miesięcy nie powinno w niczym zaszkodzić. Przecież w takim samym stanie leży w magazynie po wyprodukowaniu, a przed montażem. I jakoś nic się jej od tego nie dzieje…

W przypadku domu w eksploatacji sprawa wygląda troszkę inaczej, bo pompa została już zaprogramowana i uruchomiona. Mam wrażenie, że wyłączenie jej na kilka miesięcy może spowodować, że zapisy w pamięci urządzenia zostaną wykasowane. Wprawdzie z pewnością pompa ma jakiś małą baterię lub akumulatorek podtrzymującą pamięć, to jednak kilku miesięcy raczej ona nie wytrzyma.

W mojej ocenie — pompa w trybie „wakacje” nie powinna w ogóle zużywać energii elektrycznej, pomijając jakąś niewielką ilość do zasilania obwodów elektronicznych sterownika. Dlatego uważam, że nie warto sobie zaprzątać tym głowę.

Chyba, że pompa i w tym trybie się włącza — a tak raczej być nie powinno. W takim przypadku należałoby szukać przyczyny takiej sytuacji.

Zobacz także

Opublikował 14.06.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting