Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody

Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody mają jedną wielką zaletę. A w zasadzie dwie: dają ciepłą wodę użytkową natychmiast po uruchomieniu, są też dość tanie w zakupie i łatwe w montażu. Ale oprócz tego mają szereg wad.

I dlatego uważam, że nie są najlepszym rozwiązaniem do przygotowania ciepłej wody użytkowej, choć w pewnych sytuacjach się sprawdzą.

Wady i zalety przepływowych elektrycznych podgrzewaczy wody

Najtańszy, najprostszy przepływowy elektryczny ogrzewacz wody można kupić już za mniej, niż 200 PLN (ogrzewacze Dafi z baterią, o mocy 3,5 – 5,5 kW). Wystarczy go tylko zamontować nad umywalką i od razu mamy ciepłą wodę w ilości odpowiedniej do… umycia rąk. Jeśli więc potrzebujemy mieć ciepłą wodę np. w umywalce w budynku gospodarczym, do tego celu ten ogrzewacz nada się doskonale. I jeszcze oszczędzamy na baterii (która jest wbudowana w ogrzewacz).

Ale jeśli chcemy ogrzewać w ten sposób wodę w domu jednorodzinnym, wydatek robi się znacznie większy. Przykładowo, do komfortowej kąpieli potrzeba już ogrzewacza przepływowego o mocy rzędu co najmniej 15 kW. Taki będzie kosztować już co najmniej ok. 600 PLN (ogrzewacz przepływowy Ufesa Multihydro o mocy 18 kW). Oczywiście do pracy będzie wymagać grubego przewodu elektrycznego, a także odpowiedniej umowy z zakładem energetycznym (zapewniającego odpowiedni przydział mocy).

To jest istotna wada. Pod kątem elektrycznego podgrzewacza przepływowego trzeba bowiem zaprojektować instalację elektryczną w domu. Należy uwzględnić odpowiednie przekroje przewodów, odpowiednie zabezpieczenia, itd.

Koszty eksploatacji elektrycznych przepływowych ogrzewaczy wody

Ze względu na koszty eksploatacji, elektryczne ogrzewacze przepływowe prawie nie różnią się od ogrzewaczy pojemnościowych (zaizolowanych zbiorników z grzałką). Ze względu na fakt, że wodę wytwarzają na bieżąco gdy jest potrzebna, nie ma w tym przypadku strat związanych z jej przechowaniem. Jedyne straty występują tylko na drodze od podgrzewacza, do punktu czerpalnego (kranu, prysznica). W przypadku układów z jednym, centralnym podgrzewaczem przepływowy, straty będą identyczne jak w przypadku każdego innego sposobu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Za to ogrzewacze zamontowane bezpośrednio przy umywalce czy prysznicu nie generują żadnych strat na przesyle ciepłej wody.

Podgrzewacze pojemnościowe z kolei mogą być włączane jedynie w nocnej, tańszej strefie taryfowej. To z kolei pozwala znacznie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody. Oczywiście powstaną pewne straty ciepła, ale dobrze zaizolowany, duży podgrzewacz pojemnościowy jest pod tym względem świetnym rozwiązaniem. Pozwala korzystać z taniej energii, bez ryzyka, że zabraknie wody, a jednocześnie jest źródłem niedużych strat ciepła.

Kiedy wybrać elektryczny ogrzewacz przepływowy?

Sprawa jest dość prosta. Elektryczny ogrzewacz przepływowy warto wybrać tam, gdzie:

  • z ciepłej wody korzysta się rzadko (np. domek letniskowy, budynek gospodarczy),
  • istotne jest, by można było z niej skorzystać od razu, gdy jest taka potrzeba, bez oczekiwania na jej podgrzanie,
  • nie ma dostępu do innych źródeł energii, niż tylko energia elektryczna (np. daleko od gazociągu, nie ma możliwości montażu kotła na paliwo stałe),
  • istotny jest niski koszt zakupu urządzeń.

Ale i tak moim zdaniem warto jednak rozważyć ogrzewacz pojemnościowy, choćby malutki. Zasobnik ciepłej wody o pojemności 5-10 litrów można kupić już za ok. 300 PLN (ogrzewacz wody podumywalkowy, ciśnieniowy, Elektromet). On nagrzeje się szybko, a ciepłej wody wystarczy na oszczędną kąpiel.

Zobacz także

Opublikował 23.07.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Elektryczne przepływowe ogrzewacze wody”

  1. … dobry podgrzewacz przepływowy czyli 8-10l/min ma moc min 18 kW i wymaga t.zw 3 fazy, daje idealny komfort pod prysznicem. Znając koszt zużycia energii łatwo obliczyć ile kosztuje 3-5 min pod prysznicem / ok.20 gr / Plusy są oczywiste – płacę za grzanie tylko kiedy pobieram wodę, nie utrzymuję ciepłej wody , kiedy jej nie pobieram , nie ma niebezpieczeństwa tworzenia sie w zbiorniku bakterii. Do tego nieco mniejszy podgrzewacz przy zlewozmywaku i instalacja CWU gotowa !
    Warto też uświadomić sobie, ze różnice kosztów jakie są w przypadku preferowanych instalacji typu pompy ciepła wraz z fotowoltaiką a przepływomierzami daje nam niebagatelne oszczędności, zwrot kosztów tych intatacji to min 15 lat !
    Szukając oszczędności podczas eksploatacji jakichkolwiek urządzeń grzewczych warto uświadomić sobie ile tak naprawdę potrzebujemy ciepłej wody i w jakim czasie / np. mycie zębów / – do przemyślenia …

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting