Czy warto dokupić kolektor lub pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej?

W dzisiejszym wpisie w praktyce przyjrzymy się problemowi przygotowywania ciepłej wody użytkowej. I spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy w przypadku ogrzewania gazowego jest sens dokupowania pompy ciepła albo zestawu z kolektorem słonecznym.

Intuicyjnie wydaje się nam, że kolektory słoneczne i pompy ciepła są urządzeniami ekologicznymi, dającymi tanie ciepło. I równie intuicyjnie czujemy, że są to urządzenia drogie i wcale niekoniecznie opłacalne. Jak będzie w tym przypadku?

Oto treść wiadomości, jaką otrzymałem:

Witam,potrzebuję pomocy w doborze ogrzewania domu jednorodzinnego i CWU! Czy lepiej skorzystac z pakietu solarnego z kotlem kondensacyjnym czy z pakietu pompa ciepla + kociol? Oferte przygotowala mi firma Viessmann. W zalaczniku przesylam najnowsze rozwiazanie.

System grzewczy jest planowany w domu jednorodzinnym o powierzchni 300 m2 (piwnica, parter, I pietro). W domu znajduja sie 3 łazienki z prysznicem (w tym 1 wanna na I pietrze) i dwie kuchnie.
Budynek nalezy do pasywnych (tak mi sie wydaje). Jest ocieplony styropianem o grubosci 15cm, okna są 5 komorowe, drzwi szczelne, na poddaszu lezy wata mineralna na grubosci 20 cm.
Zamierzam dom wynajmowac, przewidywana ilosc osob to 4-5,  planuje podzial na strefy grzewcze, oddzielnie na kazde pietro i piwnice. Dom ma wybudowany komin. Polozone jest ogrzewanie podlogowe. Planowane jest zamontowanie grzejnikow na scianie. Potrzebuje rozwiazania, przy ktorym moje koszty utrzymania domu beda niskie. Koszt instalacji do 20tys.brutto.

Do wiadomości otrzymałem dwie oferty zestawu z kotłem gazowym, później uzupełnione o dwie oferty kotłów bez pompy ciepła / kolektorów:

  • kocioł Viessman Vitopend 100-W 1-F 24kW + pompa ciepła Viessman Vitocal 200-S 5,6 kW + zasobnik Viessman Ekocell 100-B 250l + osprzęt = 17 780 PLN netto,
  • kocioł Viessman Vitodens 200-W 19 kW + pakiet solarny 2x Viessman Vitosol 100-F 4,6 m² + zasobnik solarny Viessman Vitocell 100-W 300 l + osprzęt = 16 695 PLN netto,
  • kocioł Viessman Vitodens 200-W 19 kW + zasobnik Vitocell 120 l = 7 923 PLN netto,
  • kocioł Viessman Vitodens 100-W 26 kW + zasobnik Vitocell 120 l = 5 243 PLN netto.

Jak widać, rozbieżność cenowa bardzo duża…

Z całą pewnością na początek muszę Panią zmartwić, że 15 cm styropianu w ścianie i 20 cm wełny mineralnej w poddaszu użytkowym to nie są parametry dla domu pasywnego. Nie wiem, z czego wykonana jest warstwa nośna ściany (i jaką ma grubość), ale współczynnik przenikalności cieplnej będzie pewnie rzędu 0,2-0,25 W/m²K. To ze dwa razy za dużo w stosunku do standardu domu pasywnego.

Jeśli zaś chodzi o wybór pompy ciepła albo kolektorów słonecznych to osobiście bym z tego zrezygnował. Oferty trudno jest porównać, ale przyjmijmy, że dla komfortu użytkowania ciepłej wody nie ma różnicy między zasobnikiem o pojemności 120-300 litrów, jeśli wodę grzeje nam kocioł gazowy. Porównajmy więc dwa scenariusze — kocioł gazowy lub kocioł + pompa ciepła, oraz kocioł gazowy lub kocioł + kolektory.

Kocioł kontra kocioł + pompa ciepła

Pompa ciepła Viessman Vitocal 200-S AWS107 (o mocy 5,6 kW) w trybie ogrzewania przy temperaturach A7W35 osiąga współczynnik wydajności COP = 4,26. Oczywiście dla pracy na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej współczynnik ten będzie niższy, ale z drugiej strony latem temperatury powietrza są znacząco wyższe. Przyjmijmy więc optymistycznie, że przez cały rok średnio będzie nam pracować z COP=4,5. Dzięki temu cena 1 kWh ciepła pod postacią ciepłej wody użytkowej kosztować nas będzie ok. 0,11 PLN brutto. Dla porównania, energia pod postacią gazu ziemnego do ogrzania wody będzie kosztować ok. 0,18 PLN. Różnica wyniesie więc 0,07 PLN brutto.

Różnica w cenie zakupu zestawu z pompą (porównując do ostatniego, najtańszego zestawu) wyniesie 13 539 PLN brutto. Rezygnacja z montażu pompy ciepła pozwala zakupić (odnosząc to do różnicy w cenach energii z kotła i pompy ciepła) ok. 193 000 kWh, podczas gdy rocznie do ogrzania ciepłej wody dla 5 osób potrzeba ok. 3 000 kWh.

Czyli przyjmując optymistyczne założenia wyszło nam, że przy stabilnych cenach gazu i energii elektrycznej, zakup pompy ciepła zwróciłby się po 64 latach.

Kocioł kontra kocioł + zestaw solarny

W tym przypadku poczyńmy optymistyczne założenie, że zestaw solarny pokryje nam połowę rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. A zatem rocznie oszczędzi nam ok. 1 500 kWh energii, której wartość (przy cenie jak dla gazu 0,18 PLN/kWh brutto) to 270 PLN brutto rocznie. Różnica w koszcie zakupu zestawu z kolektorami wynosi ok. 9 473 PLN brutto. Rezygnując z zakupu kolektorów słonecznych możemy wydać te pieniądze na zakup gazu przez 35 lat, licząc dzisiejsze ceny gazu.

Zauważmy przy tym, że pominęliśmy szereg kosztów eksploatacji zestawu solarnego — wymianę płynu niezamarzającego, serwis i przeglądy, a także koszt energii elektrycznej na napęd pompy obiegowej i aparatury sterującej.

Podsumowanie

Zakładając stabilność cen gazu i energii elektrycznej, żaden z tych zakupów nie ma ekonomicznego uzasadnienia. W takim przypadku warto zrezygnować z kolektorów i pompy ciepła a pieniądze odłożyć na lokacie.

Problem się robi, gdy spróbujemy uwzględnić wzrost cen prądu i gazu. Problem, bo nie wiadomo za bardzo, jakie założenia tu poczynić. Nie należy się jednak spodziewać, by prąd drożał wolniej, niż gaz ziemny, zatem pompa ciepła nie będzie się opłacać jeszcze bardziej.

Zobacz także

Opublikował 07.03.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Jest jeden komentarz lub opinia do artykułu “Czy warto dokupić kolektor lub pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej?”

  1. No ekologia nigdy nie wygra z ekonomią, ale ceny tych urządzeń powinny spadać – teoretycznie, a ceny gazu nie będą stabilne prawdopodobnie.

    Pozdrawiam
    Michał Masa

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting