Zakręcać grzejniki na noc? Czy warto?
Gdy ciepło robi się coraz droższe, szukamy metod na oszczędności. Nie chcąc rezygnować z komfortu cieplnego, wpadamy na pomysł, by na noc obniżać temperaturę w pokojach. Spróbujmy odpowiedzieć zatem na następujące pytanie: czy warto zakręcać grzejniki na noc?
Decyzja o zakręcaniu grzejników na noc budzi wiele kontrowersji i znalezienie optymalnego rozwiązania często zależy od wielu czynników. Uwzględnić warto warunki pogodowe, izolację budynku, czy indywidualne preferencje dotyczące komfortu.
W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom tego tematu, zastanawiając się nad potencjalnymi oszczędnościami energetycznymi, wygodą snu, a także wpływem na jakość powietrza w pomieszczeniach.
Straty ciepła przez ściany, okna i wentylację
Nasze pomieszczenia tracą ciepło przez wszystkie przegrody (ściany, okna, dach, podłogę) a także na drodze wentylacji (do pomieszczenia napływa zimne powietrze, a ucieka już z niego ciepłe). Tempo (moc) strat ciepła zależy od różnicy temperatur między pomieszczeniem a otoczeniem, oraz od przegród, ilości powietrza wentylacyjnego i tak dalej. Prostą metodą na zmniejszenie strat jest więc zmniejszenie temperatury w pokoju.
Decyzja o zakręcaniu grzejników na noc jest często motywowana chęcią oszczędności energii. Jednak o ile przestaniemy ciepło dostarczać do pomieszczenia niemal natychmiast, to straty ciepła nie spadną od razu. One będą spadać powoli, wraz z tempem wychładzania się pomieszczenia. Zakręcenie grzejnika wieczorem, przed pójściem spać, spowoduje największe oszczędności dopiero nad ranem (gdy zaraz musimy wstawać i chciałoby się mieć grzejnik rozkręcony, by wstawało się przyjemniej).
Oszczędności energii kontra komfort cieplny
Zakręcanie grzejników na noc może generować pewne oszczędności na zużyciu energii, zwłaszcza gdy mamy kiepsko ocieplony budynek i stare, niespecjalnie energooszczędne okna. Z drugiej strony, gdy w sypialni jest zimno, jest w niej po prostu nieprzyjemnie.
Warto przy tym zaznaczyć, że wielu osobom przyjemniej się śpi w nieco niższych temperaturach. Można więc zakręcić grzejnik na przykład 17, by o 22 zasypiało się łatwiej.
Niższa temperatura powietrza w sypialni to też wyższa wilgotność, a więc łatwiejsze oddychanie. W naszych domach zimą, jeśli mamy w nich wentylację naturalną (grawitacyjną), powietrze jest notorycznie przesuszane. Efekt ten bierze się stąd, że mroźne powietrze zawierające niewiele wilgoci z zewnątrz trafia do pokoju, jest podgrzewane na grzejniku i jego wilgotność względna jeszcze bardziej spada. Nie bez przyczyny wiele osób korzysta z nawilżaczy powietrza…
Zakręcenie grzejnika pozwala nieco zmniejszyć uciążliwość suchego powietrza. Wilgoci będzie w powietrzu tyle samo, ale przez to, że jego temperatura będzie nieco niższa, wilgotność względna będzie wyższa i śluzówki w nosie wysychać będą wolniej.
Planowanie zakręcenia grzejników z wyprzedzeniem
Jeśli zdecydujemy się na zakręcenie grzejników na noc, warto to robić z wyprzedzeniem, aby pomieszczenie zdążyło się wychłodzić przed snem.
W przeciwnym razie może być w nim zbyt ciepło co oznacza utrudnione zasypianie.
Niektórzy rekomendują też regularne wietrzenie pomieszczeń przed pójściem spać, aby wymienić stojące powietrze na świeże. Osobiście uważam, że to bez sensu, przy sprawnie działającej wentylacji, a do tego marnowanie ciepła.
Rano natomiast chcielibyśmy mieć przyjemnie ciepło, by nie wygrzebywać się z obrzydzeniem spod ciepłej kołderki. Niestety, bez wyjścia spod kołdry nie da się zazwyczaj odkręcić grzejnika (chyba, że ktoś ma grzejnik zaraz przy łóżku).
Rozwiązaniem są programowalne głowice termostatyczne do grzejników. Można je kupić m.in. na Allegro [reklama]. Można je ustawić tak, by obniżały temperaturę na noc, a z wyprzedzeniem zaczynały grzać w sypialni zanim wstaniemy. Droższe rozwiązania tego typu daje się łączyć z systemami domowej automatyki, co pozwala na sterowanie zdalne (np. podczas wyjazdu).
Równowaga między oszczędnościami a komfortem
Warto podkreślić, że decyzja o zakręcaniu grzejników na noc to kwestia znalezienia złotego środka między oszczędnościami a komfortem.
Zanim zdecydujesz się na zakręcanie grzejników na noc, warto przemyśleć lokalne warunki, stan techniczny budynku oraz własne preferencje w zakresie komfortu termicznego. Równocześnie, świadomość wpływu temperatury w sypialni na jakość powietrza i zdrowie jest równie ważna, co dbałość o rachunki za energię.
Pozostaw komentarz