Najlepsze grzejniki – czyli jakie?

Nie chciałbym być na miejscu inwestora, który buduje albo remontuje dom i chce wybrać do niego najlepsze grzejniki. Dziś na rynku jest tak dużo różnego rodzaju modeli grzejników, że nie jest łatwo wybrać te odpowiednie. Na szczęście jest kilka uwarunkowań, które ułatwiają ten wybór — bo wiadomo, że życie jest prostsze, kiedy się nie ma wyboru. 😉

Gdybym miał odpowiedzieć jednym zdaniem, to bym powiedział, że najlepsze grzejniki to grzejniki podłogowe. Bo od dawna uważam, że gdzie tylko jest to możliwe, warto korzystać z ogrzewania podłogowego. Są one w stanie efektywnie dostarczyć ciepło do niemal każdego budowanego dziś domu, dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła (np. pompami ciepła), a zapewniają komfort cieplny przy niższej temperaturze powietrza w pokoju, niż w przypadku tradycyjnych grzejników. To zaś oznacza, że pozwalają ogrzać dom nieco taniej.

No ale nie każdy ma ochotę mieć ogrzewanie podłogowe (co wcale nie oznacza ciepłej podłogi, bo w dotyku to ona jest chłodna).

Grzejniki do niskotemperaturowych instalacji grzewczych

W ostatnich latach na rynku na popularności zyskują niskotemperaturowe źródła ciepła. Coraz więcej instalacji grzewczych pracuje więc przy niskich temperaturach, bo jest to korzystne dla takich źródeł ciepła, jak kotły kondensacyjne, czy pompy ciepła. One są tym bardziej efektywne (i tanie w eksploatacji), im niższa temperatura czynnika grzewczego w instalacji.

Z drugiej strony, im niższa temperatura wody docierającej do grzejnika, tym niższa jego temperatura i tym niższa jego moc. Dla dostarczenia odpowiedniej ilości ciepła do pokoju trzeba więc zwiększyć rozmiary grzejnika.

A zatem, do instalacji niskotemperaturowych musimy stosować odpowiednio większe grzejniki, niż dla instalacji tradycyjnych.

Czasem nie jest to możliwe, wtedy stosuje się inne rozwiązanie pozwalające na zwiększenie wydajności grzejnika — zamontowanie do niego wentylatora, co zmienia grzejnik w konwektor.

Grzejniki do nowoczesnych instalacji zamkniętych

Dziś eksploatowane źródła ciepła najczęściej podłącza się do instalacji zamkniętych, a nie, jak kiedyś — otwartych, tj. z otwartym naczyniem wzbiorczym. Dziś stosuje się naczynia przeponowe, które nieco inaczej rekompensują efekty rozszerzalności temperaturowej wody w instalacji CO.

Co więcej, dzisiejsze instalacje są znacznie bardziej wyrafinowane, niż kiedyś. Każdy grzejnik ma swój zawór termostatyczny, do tego mamy sterowanie pokojowe, niekiedy pogodowe, a do tego pompkę obiegową, która wymusza przepływ wody przez instalację.

Dla nowoczesnej wodnej instalacji ogrzewczej najlepsze grzejniki to te, które mają małą pojemność wodną i małą masę. Dzięki temu będą się szybciej rozgrzewać i pozwalać na szybszą reakcję na zmieniające się warunki pogodowe.

Czyli raczej grzejniki stalowe, płytowe, niż żeliwne.

Najlepsze grzejniki do małych (lub trudnych w aranżacji) pomieszczeń

Do małych, albo trudno ustawnych pomieszczeń, niekiedy nie jest łatwo dobrać odpowiednie grzejniki. Bo przecież montaż grzejnika zmniejsza nieco możliwości aranżacji pomieszczeń.

Podobny problem będzie wtedy, gdy np. pokój ma olbrzymie okna na całą ścianę i fizycznie nie ma pod parapetem miejsca na montaż grzejnika.

Wtedy pozostaje montaż np. grzejnika kanałowego, który ukryty jest wewnątrz podłogi, a jednak jest w stanie efektywnie ogrzać powietrze w pokoju.

Jeśli masz problem z doborem grzejnika? Zadaj swoje pytanie w komentarzu do poniższego wpisu.

Zobacz także

Opublikował 19.01.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting