Czy Polacy przegrzewają swoje mieszkania?
Informacja prasowa
Połowa Polaków utrzymuje w swoich mieszkaniach i domach temperaturę co najmniej 22 stopni Celsjusza. Im wyższa temperatura, tym wyższe koszty, które zależą również od ogrzewanej powierzchni. Koszt rocznego ogrzewania 100-metrowego mieszkania jest najczęściej równowartością jednej średniej krajowej pensji brutto – wynika z ankiety przeprowadzonej przez serwis Oferteo na grupie ponad 400 osób zaopatrujących się w opał.
Chcemy mieć ciepło w mieszkaniu
Jak pokazuje opracowana przez Oferteo.pl ankieta, respondenci starają się najczęściej utrzymać w swoim mieszkaniu temperaturę 22°–23°C (31,7%) lub nieco niższą 21°–22° (26,3% respondentów). Co ciekawe, jedynie 18,5% respondentów utrzymuje zalecaną temperaturę 20°C (tyle wynosi norma dla pomieszczeń przeznaczonych do stałego przebywania ludzi). Przegrzewanie mieszkania nie tylko może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i wzmagać podatność na infekcje, ale również znaczenie podwyższać koszty ogrzewania.
Wydatek rzędu 2–3 tysięcy rocznie
Z analizy serwisu Oferteo.pl, łączącego osoby poszukujące produktów i usług wraz z ich dostawcami i wykonawcami, wynika, że ogrzanie mieszkania o powierzchni 50 m2 najczęściej wiąże się z wydatkiem rzędu 1–2 tysięcy złotych rocznie. Utrzymanie 100-metrowego domu lub mieszkania to koszt 2–3 tysięcy złotych, czyli tyle, ile wynosi średnia miesięczna pensja krajowa netto.
Króluje ekogroszek
Najpopularniejszym rodzajem opału jest ekogroszek, który do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystuje 39,1% użytkowników Oferteo.pl – pokazuje analiza ponad 6 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w serwisie Oferteo.pl w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na kolejnych miejscach plasuje się węgiel kamienny (17,5%), pellet (17,1%) oraz drewno (16%).
W przypadku opału na wagę, kupujący zamawiają zazwyczaj 2–3 tony (25,9%), nieco mniej zamawia 3–4 tony (18%) lub 5–10 ton (15% zapytań).
Ponad połowa zamawiających drewno potrzebuje ilości mniejszej niż 10 m3 (54,7%).
Dostawca z dobrą ceną
Kluczowym czynnikiem decydującym o wyborze dostawcy opału jest cena – wskazało na nią 34% ankietowanych przez Oferteo.pl. Niebagatelne znaczenie ma wygoda dostawy – zapewnienie jej przez sprzedawcę (21%) lub bliskość składu od domu czy mieszkania (10%).
„Przeprowadzona wśród osób zaopatrujących się w opał ankieta pokazuje, że Polacy zawracają uwagę na pochodzenie opału” – mówi Karol Grygiel, członek Zarządu Oferteo.pl. „Ponad ¾ respondentów sprawdza, czy węgiel pochodzi z polskiej kopalni i jest skłonna zapłacić więcej za opał krajowy, wspierając w ten sposób naszą gospodarkę” – dodaje Grygiel.
Przedstawione dane pochodzą z analizy 442 ankiet przeprowadzonych wśród osób zaopatrujących się w opał oraz 6 038 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące dostawcy opału.
Jak działa Oferteo.pl?
Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.
Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.
Pozostaw komentarz