Jak ułatwić ocieplenie domu z pomocą internetu?

Po ciepłej i łagodnej zimie zaoszczędzone pieniądze warto zainwestować w docieplenie budynku, albo remont instalacji grzewczej. Wszystko po to, by w kolejnym sezonie grzewczym można było poczynić jeszcze większe oszczędności!

Wiele miejsca poświęciłem tu na blogu nie tylko kwestii doboru odpowiedniego źródła ciepła do potrzeb (zapotrzebowania na ciepło, ale i oczekiwań inwestora), lecz także i zagadnieniom związanym z oszczędzaniem tego ciepła (artykuły te można znaleźć po kliknięciu w odpowiednią kategorię po prawej stronie w menu). Bo uważam, że zawsze warto brać pod uwagę możliwość zmniejszenia ilości ciepła niezbędnego do ogrzewania budynku. Trudno o lepszy moment, by się nad tym zastanowić, niż wiosna po względnie ciepłej zimie, która pozwoliła oszczędzić trochę pieniędzy na ogrzewaniu. Te zaoszczędzone pieniądze dobrze jest właśnie wydać na dalsze docieplenie domu, albo jakąś modernizację systemu grzewczego.

Prace dociepleniowe zewnętrznych elewacji zazwyczaj są przez inwestorów komuś zlecane. Wykonanie we własnym zakresie docieplenia ściany styropianem (przyklejenie lub kołkowanie go do elewacji, tynkowanie, malowanie) jest oczywiście możliwe, ale zazwyczaj łatwiej jest to po prostu komuś zlecić. Z drugiej strony są takie prace, które można bardzo łatwo i tanio zrobić we własnym zakresie.

Idealnym przykładem takiej względnie lekkiej pracy jest zmniejszenie strat ciepła przez nieużytkowe poddasze poprzez dodatkowe zaizolowanie podłogi. Gdyby ocieplać strop między poddaszem a częścią mieszkalną domu od wewnątrz, wiązałoby się to z przyklejaniem styropianu czy nawet montażem sufitu podwieszanego. Łatwiej jest więc zrobić to… po prostu układając odpowiednio grubą warstwę izolacji na podłodze poddasza. W tym celu trzeba jedynie kupić odpowiednio grubą wełnę mineralną i samodzielnie ułożyć ją na podłodze. Warto te prace wykonywać w rękawicach, okularach i masce przeciwpyłowej. I będąc ubranym od stóp do głów przy dobrym przewiewie na poddaszu, w jakiś chłodny dzień. Kłaczki wełny mineralnej przyklejające się do spoconej skóry nie są źródłem przyjemnych doznań.

Ocieplenie warto wziąć też pod uwagę przy okazji jakiegoś zaplanowanego wcześniej remontu. Przykładowo, zmieniając pokrycie dachowe można jednocześnie wykonać montaż ocieplenia nakrokwiowego ze sztywnych płyt styropianowych. Jest to przydatne wtedy, gdy przekrój belek krokwiowych jest zbyt mały, by dało się między nimi zmieścić odpowiednio grubą warstwę materiału izolacyjnego (a montaż ich pod spodem zmniejszy przestrzeń na poddaszu).

Im starszy i im gorzej zaizolowany budynek, tym bardziej opłaca się przeprowadzenie jego termomodernizacji. Montaż nawet kilku centrymetrów materiału izolacyjnego na niczym nieocieplonej ścianie wykonanej z cegły pozwoli znacząco zmniejszyć współczynnik przenikania ciepła, a co za tym idzie, straty ciepła przez ścianę. Ale to nie oznacza, że na tych ledwie kilku centymetrach styropianu należy poprzestać. Czasem znacznie bardziej opłacalna jest dużo grubsza warstwa izolacji, a o tym, jak to sprawdzić, pisałem kilka lat temu w materiale o optymalnej grubości izolacji. Warto sobie takie obliczenia, choćby przybliżone, przeprowadzić, bo przecież koszt docieplenia ściany nie rośnie dwukrotnie, gdy damy dwukrotnie grubszą izolację!

Planując taki remont samemu warto sprawdzić jakiś internetowy sklep budowlany (najlepiej więcej, niż jeden, być może pomogą też internetowe porówywarki cen), co może pozwolić na dalsze obniżenie kosztów takiego remontu — a więc i zwiększenie zwrotu z takiej inwestycji. W stosunku do wycieczki po okolicznych składach budowlanych (które od niedawna nie mogą pracować w niektóre niedziele) jest to rozwiązanie dużo wygodniejsze.

Zobacz także

Opublikował 24.04.2018 mgr inż. Krzysztof Lis

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting