Gruntowe wymienniki ciepła

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym gruntowe wymienniki ciepła.

Thermaflex ProtecTube – ciepło Ziemi pod ochroną

Materiały prasowe

Wyczerpywanie się światowych zasobów kopalnych niesie za sobą postępujący wzrost cen paliw, takich jak węgiel, olej opałowy czy gaz. Szczególnie dotkliwie jest to widoczne w przypadku rachunków za ogrzewanie. Racjonalne staje się zatem poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, które będą ekonomiczne dla inwestora i zarazem przyjazne dla środowiska naturalnego – takich jak wykorzystanie energii geotermalnej, pochodzącej z wnętrza Ziemi.

„Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach ogrzewanie domów staje się coraz droższe, dlatego aby ograniczyć koszty, których nie sposób uniknąć, coraz częściej skłaniają się ku odnawialnym źródłom energii. Zmieniające się normy energetyczne, możliwość uniezależnienia się od rosnących cen energii, jak również aspekty środowiskowe powodują dynamiczny wzrost zainteresowania budownictwem energooszczędnym. Tradycyjne kotły olejowe czy ogrzewanie elektryczne są wypierane przez takie urządzenia grzewcze, jak choćby pompy ciepła. Uzyskanie najlepszych parametrów energetycznych, stabilną pracę niezależnie od warunków pogodowych i niskie koszty eksploatacji zapewniają te z dolnym źródłem ciepła w postaci odwiertów. Za pomocą takiej instalacji możemy ogrzać mieszkanie zimą, ochłodzić latem albo dostarczyć źródło ciepłej wody w ciągu całego roku” – mówi Maciej Sokolik z firmy Thermaflex Izolacji. Czytaj dalej artykuł „Thermaflex ProtecTube – ciepło Ziemi pod ochroną”

Opublikował 04.03.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami

Gruntowy wymiennik ciepła

W nowoczesnym budownictwie pojęcie gruntowego wymiennika ciepła pojawia się w dwóch dziedzinach. Te dwa rodzaje wymienników bardzo się od siebie różnią i dlatego postanowiłem omówić je w jednym artykule, lecz osobno.

Zadaniem gruntowego wymiennika ciepła jest odebranie ciepła (lub chłodu) od gruntu, w którym został on wykonany. Czynnik, który odbiera to ciepło a także cel jego odebrania może być bardzo różny.

Gruntowy wymiennik ciepła w wentylacji

Gruntowy wymiennik ciepła jest urządzeniem, które pozwala ograniczyć straty ciepła w drodze wentylacji. Te straty ciepła polegają na tym, że dla zapewnienia odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach konieczne jest dostarczanie do nich powietrza z zewnątrz – suchego, ale też i zimnego. Z drugiej strony konieczne jest usuwanie ciepłego i wilgotnego powietrza z budynku, a to powietrze niesie ze sobą spory strumień energii. Czytaj dalej artykuł „Gruntowy wymiennik ciepła”

16 komentarzy

Opublikował 18.01.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,