Wentylacja w domu pasywnym

Zagadnieniom wentylacji poświęciłem już kilka krótkich filmów, a jeszcze przynajmniej jeden czeka na przygotowanie. Dziś wrzucam film nagrany kilka dni temu, który dotyczy wentylacji w domu pasywnym.

Standard domu pasywnego narzuca na inwestorze wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Często taka instalacja wyposażana jest też w gruntowy wymiennik ciepła. A dlaczego? O tym wszystkim dowiesz się oglądając film.

Pod filmem — transkrypcja dla osób, które wolą czytać, niż oglądać.

Witaj, nazywam się Krzysztof Lis i chciałem Ci opowiedzieć dzisiaj jak wygląda wentylacja w domu pasywnym (autonomicznym też).

Jak już wspomniałem w ostatnim filmie, dom autonomiczny energetycznie powinien być budowany w oparciu o standardy domu pasywnego. Otóż standard domu pasywnego zakłada, że w domu tym znajdzie się instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i gruntowym wymiennikiem ciepła. Sprawność takiego rekuperatora — czyli wymiennika pozwalającego na odzysk ciepła musi być naprawdę wysoka. Chodzi generalnie o to, że dom pasywny to taki dom, w którym do minimum ogranicza się straty ciepła. Straty ciepła poprzez przenikanie przez ściany, okna, ale również w drodze wentylacji, czyli w drodze ogrzania powietrza wentylacyjnego.

Jedyną metodą na efektywne ograniczenie tych strat (pomijając szczelne zamykanie budynków w folię, co powoduje zbyt dużą wilgotność w pomieszczeniach i powstawanie np. grzyba) jest wprowadzenie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła polega na tym, że w całym domu rozkłada się kanały wentylacyjne, którymi powietrze trafia do pomieszczeń.

Powietrze z centrali wentylacyjnej (która składa się z filtrów, wentylatorów i wymiennika ciepła), trafia do pomieszczeń suchych i czystych np. pokojów, sypialni, do przedpokoju. Tutaj to powietrze jest wykorzystywane, następnie trafia do pomieszczeń brudnych i wilgotnych, trafia tam przez szczeliny pod drzwiami, do łazienki i kuchni, gdzie produkujemy dużo wilgoci. Stamtąd jest usuwane i kanałami wentylacyjnymi podróżuje znów do centrali wentylacyjnej, gdzie przechodzi przez wymiennik ciepła, oddając część ciepła do powietrza nawiewanego z wewnątrz (ta część to może być 80-90%).

Natomiast co jest istotne, w domu wyposażonym w wentylację mechaniczną z gruntowym wymiennikiem ciepła powietrze dociera do nas z zewnątrz i jest wstępnie podgrzane w gruntowym wymienniku ciepła. Ten gruntowy wymiennik ciepła w większości przypadków ma kształt odpowiednio długiej rury zakopanej głęboko w ziemi, gdzie panuje stała temperatura w ciągu roku, zimą znacząco wyższa niż temperatura powietrza. Dzięki temu powietrze przepływające przez wymiennik ciepła wstępnie się podgrzewa, czyli zamiast np. -20°C, ma 1°C. Dzięki temu o połowę zmniejszamy ilość energii potrzebną do podgrzania tego powietrza w domu. Co istotne, później jeszcze bardziej zmniejszamy tę ilość dzięki użyciu wymiennika ciepła czyli tego rekuperatora.

Podsumowując: dom pasywny = instalacja wentylacji mechanicznej zrównoważonej nawiewno-wywiewnej, czyli takiej, w której strumienie powietrza nawiewanego i wywiewanego przez centralę wentylacyjną są równe, z odzyskiem ciepła i gruntowym wymiennikiem ciepła. Wszystkie te elementy pozwalają do minimum ograniczyć straty ciepła z takiego budynku.

Zobacz także

Opublikował 04.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , , ,

Pozostaw komentarz

Subscribe without commenting