Współczynnik wydajności pompy ciepła

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym współczynnik wydajności pompy ciepła.

Nowe etykiety energetyczne dla pomp ciepła

W niniejszym wpisie prezentuję otrzymaną dziś informację prasową dotyczącą etykiet energetycznych dla pomp ciepła. Poniżej znajdziesz mój komentarz.

Przyjęcie przez Komisję Europejską etykiet energetycznych (klas energetycznych) dla urządzeń grzewczych – dobra wiadomość dla branży pomp ciepła.

25.02.2013r.

Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) wydały stanowisko, w którym z zadowoleniem odnoszą się do przyjęcia przez Kolegium Komisarzy etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych (ENER LOT1). Począwszy od 2015 roku konsumenci będą mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenie grzewcze dla domu w oparciu o jedną etykietę energetyczną. Etykieta ma wspierać wybór rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii (OZE), w szczególności pomp ciepła. Czytaj dalej artykuł „Nowe etykiety energetyczne dla pomp ciepła”

2 komentarze

Opublikował 25.02.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jaki COP mają realnie pompy ciepła?

Fakt, że nowoczesne pompy ciepła osiągają współczynnik wydajności (COP) rzędu 4 i więcej, tak naprawdę dla inwestorów nie ma wielkiego znaczenia. Część z nich oczywiście ekscytuje się tym, że mają w domu urządzenie, które wg producenta ma kosmiczny COP=6 (dla warunków B10W20), ale ci ludzie są w mniejszości. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że parametry podawane przez producenta to jedno, a rzeczywistość to coś zgoła innego.

I dzieje się tak nie tylko ze względu na to, że COP mierzy się i podaje w najróżniejszy sposób, ale także ze względu na spory wpływ instalatora na efektywność działającej pompy ciepła. Czytaj dalej artykuł „Jaki COP mają realnie pompy ciepła?”

Opublikował 23.10.2012 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?

Każdy, kto przeczytał choć kilka wpisów opublikowanych na łamach tego bloga, z pewnością zauważył, że jestem gorącym (sic!) zwolennikiem ogrzewania podłogowego. Najchętniej stosowałbym go w każdym pomieszczeniu wymagającym ogrzewania, włączając w to salony, kuchnie i sypialnie.

W swoim entuzjazmie staram się jednak być obiektywny, dostrzegając również wady i słabe punkty ulubionych rozwiązań. Dlatego, gdy dostaję od czytelnika pytanie:

Panie Krzysztofie piszę do Pana z pewnym zapytaniem – mianowicie – oszczędność ogrzewania podłogowego.

Zastanawiając się nad tym typem ogrzewania zastanowiła mnie jedna sprawa mianowicie rzeczywsita oszczędnośc energii.

W układach tradycyjnych tj centralne ogrzewanie z tradycyjnymi grzejnikami wode grzejemy do powiedzmy 60 stopni (mój dziadek grzał i do 80) natomiast w podłogówce grzejemy do powiedzmy 30, z tym, że grzejemy tu wiecej wody niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania – czy zatem ta oszczędnośc przy podłogówce jest tak znacząca?

muszę jasno odpowiedzieć: samo obniżenie temperatury w instalacji ogrzewczej (możliwe przy zamianie grzejników na podłogówkę) nie daje praktycznie żadnych oszczędności. Czytaj dalej artykuł „Jakie oszczędności daje ogrzewanie podłogowe?”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]

Współczynnik wydajności pompy ciepła

Jednym z najistotniejszych parametrów dotyczących efektywności i opłacalności korzystania z pompy ciepła jest jej współczynnik wydajności. W pewnym sensie można go przyrównać do sprawności tradycyjnych źródeł ciepła, bo liczony jest podobnie, ale jednak znacząco się od sprawności różni.

W przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła (np. kotłów) dla domowych instalacji ogrzewczych, sprawność określana jest jako stosunek ilości ciepła wyprodukowanego przez kocioł do ilości energii doprowadzonej do kotła pod postacią paliwa. Ta ostatnia z kolei powstaje przez przemnożenie ilości zużytego paliwa przez jego wartość opałową.

Dzięki temu, że wartość opałowa paliwa nie uwzględnia skraplania pary wodnej ze spalin, sprawność kotłów kondensacyjnych może znacząco przekraczać 100%. To oczywiście nie oznacza, że kocioł produkuje więcej ciepła, niż zużył energii w paliwie. 🙂 Czytaj dalej artykuł „Współczynnik wydajności pompy ciepła”

Opublikował 06.09.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,

COP pompy ciepła w praktyce

W poprzednim artykule opisałem, czym jest współczynnik wydajności pompy ciepła i jak się go oblicza. W dużym skrócie, jest to wskaźnik, który określa, ile ciepła dostarczy pompa przy zużyciu 1 kWh energii elektrycznej. Im wyższa wartość wskaźnika, tym lepiej.

Ale jak czytać dokumentacje pomp ciepła, by nie zostać wprowadzonym w błąd?

Temperatury pracy pompy ciepła

Po pierwsze, współczynnik wydajności pompy ciepła mocno zależy od temperatury czerpania ciepła z dolnego źródła i od temperatury jego oddawania do domowej instalacji ogrzewczej. Im różnica temperatur między dolnym źródłem a instalacją jest mniejsza, tym pompa ciepła zużywa mniej energii i COP jest większy. Czytaj dalej artykuł „COP pompy ciepła w praktyce”

Opublikował 02.03.2011 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami ,