Wełna mineralna

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym wełna mineralna.

Jak docieplić stary, drewniany dom

Zazwyczaj piszę tu o sposobach dostarczania ciepła, ale czasem zdarza mi się też pisać o jego oszczędzaniu — na przykład o ocieplaniu budynków. I właśnie pod jednym z takich wpisów Czytelnik zostawił komentarz z pytaniem o to, jak docieplić stary, drewniany dom.

Mam pytanko. Stary dom drewniany. Wykładka z cegły, na zewnątrz obity deskami. Grubość całęgo muru czyli liczę cegłe, tynki, deski to jakieś 15 cm, może ciut więcej.

W kwestii ciepła nie jest źle, ale wiadomo że  nie jest też idealnie. Co proponujecie  temacie ocieplenia?  styropian odpada bo dom drewniany a nie chce zepsuć wyglądu. Może wełna, ale też się zastanawiam czy nie będzie łapać wilgoci. Są jeszcze jakieś  płyty wiórowe czy coś. Nie wiem.

Gdybym się zdecydował na jakieś ocieplenie, pwoiedzmy wełnę to ile tego trzeba przy takiej konstrukcji domu. Całość chciałbym znowu pokryć deskami, aby zachować  dotychczasowy wygląd domu.  Siding odpada bo raz to praktykowałem(pomagałem w montażu) na innym budynku i żadna rewelacja, chyba że  jest taki co nie zmienia koloru przez wiele, wiele lat.

Orientujecie się w wartościach przenikania ciepła? Chodzi mi o to ile  ma dajmy an to 1 cm deski(powiedzmy świerkowej, sosnowej  czy innej) a ile 1 cm styropianu czy wełny? Jakoś nie mogę tego ustalić a chciałem to sobie porównać.

Czytaj dalej artykuł „Jak docieplić stary, drewniany dom”

Opublikował 22.08.2014 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,