Sterowanie pokojowe

Poniżej znajdziesz artykuły z różnych kategorii, oznaczone hasłem tematycznym sterowanie pokojowe.

Sterowanie instalacją grzewczą zasilaną kotłem na ekogroszek

W dzisiejszym wpisie — odpowiedź na pytanie Czytelnika, który potrzebuje połączyć w jednej instalacji CO grzejniki i ogrzewanie podłogowe. Oto wiadomość, jaką ostatnio otrzymałem.

Chciałem podziękować i pogratulować wspaniałej strony. Jestem stałym bywalcem i wszystko czytam.
Potrzebuje rady.
Dom 10×11 z poddaszem użytkowym. Zasilanie będzie ekogroszkiem , na dole wszędzie podłogówka a na górze oprócz łazienki kaloryfery , czy to dobre rozwiązanie czy lepiej wszędzie podłogówka ?
Jak sterować temperaturą w domu ? na podłogówkę sterowanie pogodowe a na górze załozyć na kaloryfery głowice termostatyczne i będzie ok ?
Czy do sterowania pogodowego wystarczy przewód 3 żyłowy na zewnątrz budynku z kotłowni czy potrzeba coś jeszcze w domu robić ? Pytam ponieważ mam elektrykę i będę teraz tynkował wiec jeżeli trzeba by jeszcze jakiś przewód np w salonie to bym go teraz założył.

Czytaj dalej artykuł „Sterowanie instalacją grzewczą zasilaną kotłem na ekogroszek”

4 komentarze

Opublikował 16.11.2015 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Sterowanie pogodowe a termostaty grzejnikowe

Dzisiejszy wpis bezpośrednio zainspirowany został rozmową telefoniczną z Czytelnikiem, który dzwonił dziś do mnie z kilkoma pytaniami odnośnie ogrzewania, a dokładniej — sterowania pogodowego.

Czytelnik pytał między innymi, w jaki sposób działa cały układ grzewczy wraz ze sterownikami, jeśli kocioł ma sterowanie pogodowe, a sterownik do ogrzewania podłogowego z termostatem w pokoju podpięty jest do rozdzielaczy podłogówki, a nie kotła. I gdzie w tym wszystkim jest miejsce na termostatyczne głowice zaworów grzejnikowychczy w ogóle są one potrzebne?

Sterowanie pogodowe działa na takiej zasadzie, że wskutek zmiany temperatury powietrza na zewnątrz następuje zmiana temperatury wody opuszczającej kocioł. Gdy na dworze robi się zimniej, kocioł daje z siebie więcej ciepła, po prostu mocniej ogrzewając wodę krążącą w instalacji CO. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe a termostaty grzejnikowe”

Opublikował 17.12.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , , ,

Sterowanie pogodowe, czy z użyciem termostatu?

Pisałem tu już kiedyś dość długi (i mam nadzieję, że użyteczny) artykuł na temat sterowania pogodowego i krzywych grzewczych. Pod tym artykułem jeden z Czytelników — Grzegorz — zostawił komentarz, na który chciałem odpisać osobno.

Witam, ciekawy wpis. Mam u siebie piec kondensacyjny vaillanta i tak sobie myślę co będzie taniej – grzać w oparciu o termostat czy w oparciu o krzywą grzewczą (piec działa praktycznie cały czas). Mnie logika podpowiada termostat bo co jakiś czas piec dobije do temperatury i się wyłączy więc gazu nie pobierze a na działaniu tylko w oparciu o krzywą będzie cały czas pracował i pobierał paliwo.

Najpierw w kilku słowach przypomnę, na czym polega sterowanie pogodowe. Otóż jego istota sprowadza się do tego, że źródło ciepła dostosowuje swoją pracę do temperatury panującej na zewnątrz. Cieplejsza woda dostarcza więcej ciepła do grzejników, co rekompensuje wyższe straty ciepła z budynku. Jednocześnie zawory z głowicami termostatycznymi na grzejnikach zawsze zamkną dopływ ciepła, gdy jego ilość będzie zbyt duża. Kocioł albo pompa będzie tylko pilnować tego, by temperatura wody w instalacji będzie odpowiednia. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe, czy z użyciem termostatu?”

8 komentarzy

Opublikował 24.11.2013 mgr inż. Krzysztof Lis i oznaczył hasłami , ,

Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze

Jeden z moich czytelników przysłał do mnie ostatnio bardzo ciekawe i dość złożone pytanie dotyczące ogrzewania domu, sterowania pogodowego i krzywych grzewczych.

Chciałbym dziś zacytować Wam to pytanie i odpowiedzieć na łamach mojego serwisu. Bo zagadnienie sterowania pokojowego i krzywych grzewczych jest bardzo ciekawe. Sądzę, że zainteresuje również i Was.

Dla porządku tylko dodam, że budynek, o którym mowa, posiada ogrzewanie podłogowe zasilane kotłem na pellet, co ma pewne (niewielkie) znaczenie dla zrozumienia tematu. Czytaj dalej artykuł „Sterowanie pogodowe i krzywe grzewcze”

Kolejne strony artykułu: [ 1 ] [ 2 ]